Jste zde

Jak prát boty v pračce? Přihoďte k nim ručník a vyndejte tkaničky i vložky

kecky v pračce Zdroj: Shutterstock
Život není jenom procházka po čistém chodníku. Jakmile se pustíte do terénu, vaše boty se možná nebudou stačit divit. Máme pro vás ale dobrou zprávu. S trochou opatrnosti je můžete po svém dobrodružství hodit do pračky.

29. 7. 2023

Špatná zpráva je, že do pračky by neměly přijít každé boty. Rozhodně z toho vynechte ty kožené a goretexové. Omezit se musíte jen na boty z bavlny, nylonu a polyesteru. Pozor dejte na flitry a ozdoby – pokud jdou odepnout, udělejte to. Když dáte boty do pračky s takovými ozdobami, dost možná o ně přijdete. Z ostatních bot můžete šetrně vyprat vložky a tkaničky. 

shutterstock_1979547530.jpg

boty v sáčku
Zdroj: 
Shutterstock
Šetrnému vyprání vypomůže i speciální pytlík do pračky.

Praní bot na vlastní nebezpečí

Vyprat boty? To vám žádný výrobce nedoporučí. S trochou opatrnosti to ale dopadne dobře a vy budete mít z oblíbených „kecek“ zase bezva pocit. Než je do pračky dáte, je potřeba udělat pár praktických kroků.

  • Vyndejte tkaničky a vložky. Pokud nejsou kdovíjak špinavé, vyperte je s prádlem. Pokud jsou zaneřáděné a původně byly bílé, můžete je namočit do bělidla.
  • Ručně vydrhněte podrážku a gumu po stranách, jinak by se špína v pračce smísila s vodou a nad výsledkem byste mohli proplakat zbytek dne. Použít můžete třeba zubní pastu, která v tomhle případě poslouží perfektně.
  • Hodně špinavé boty nejdřív namočte do vody se saponátem. Stačí pár minut, pak je opláchněte čistou vodou. Díky tomu se odmastí a ve finále budou zase o něco blíž dokonalosti.

shutterstock_1315095353.jpg

boty v myčce nádobí
Zdroj: 
Shutterstock
Některé hospodyňky perou boty i v myčce nádobí.

Potom už můžete přejít k samotnému praní. Společně s botami dejte do pračky nějaký ten ručník nebo staré hadry – ochrání to jak pračku, tak boty. Použijte tekutý prací prostředek, klasický prášek dokáže na plátěnkách nechat mapy, které by se vám určitě nelíbily. Teplotu vody nastavte na 30 °C a zvolte program bez odstřeďování (to už byste pračku vážně dávali všanc).

Nepodceňte sušení

V žádném případě nedávejte boty do sušičky, vyšší teplota by vás o ně mohla připravit. Opatrně z nich po vyprání vymačkejte vodu, můžete ji zkusit nasát do ručníku. Boty roztáhněte, aby se k jejich vláknům dostalo co nejvíc vzduchu. V teplejším období je můžete dát sušit na sluníčko, v tom chladnějším na topení.

Dovnitř do bot taky můžete zmačkat noviny. Ty dokážou vysát vlhkost a pomůžou udržet tvar boty.

Použité zdroje:

  • https://www.westwing.cz/inspiration/tipy-a-navody/uklid-a-usporadani/jak-vyprat-boty-v-pracce/
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-prat-spravne-boty-v-pracce-30000412.html
  • https://www.expert.cz/jak-prat-boty-v-pracce-aby-se-neznicily-a-naopak-krasne-prokoukly/