Jste zde

Jak na čistý koberec? Pomůže zelí i pěna na holení

čištění koberce kartáčem Zdroj: Bigstockphoto
Bujará oslava, mrkvový příkrm nebo zablácený mazlíček, který se právě vrátil z procházky. Tohle všechno zanechává na koberci stopy. Pokud nefandíte chemii a hledáte přirozený a účinný způsob, jak koberec vyčistit, osvojte si následující tipy.

3. 7. 2021

Účinný „prdopeč“

Prášek do pečiva nenajde uplatnění pouze při pečení. Dost dobře si poradí taky s odolnými skvrnami. Jeho použití je navíc nesmírně jednoduché a nevyžaduje žádnou zvláštní námahu. Jednoduše postižené místo posypejte práškem z jednoho balíčku a nechte přes noc působit. Druhý den vysajte vysavačem.

Po stopách by neměly zůstat ani památky. Jedinou nevýhodou je, že se během vysávání prášek rozptýlí do celého pokoje, takže je nutné jednotlivé plochy otřít vlhkým hadříkem.

bigstock-owner-scolding-her-dog-for-wet-342891475_1.jpg

pes a koberec
Zdroj: 
Bigstockphoto
Domací mazlíček a světlý koberec. To moc nejde dohromady. Můžete ale vyzkoušet některý z našich tipů a triků.

Smetana

Další surovina, kterou najdeme snad v každé ledničce, je stejně účinná jako výše uvedený prášek do pečiva. Jednoduše stačí smetanu vyšlehat do husté pěny a tu pak „napatlat“ na skvrnu. Po zaschnutí smetanu vysajte a v případě potřeby dočistěte práškem do pečiva.

bigstock-woman-cleaning-carpet-with-bru-304620907_1.jpg

žena čisticí koberec
Zdroj: 
Bigstockphoto
Každou z navrhovaných metod nejdříve vyzkoušejte na kusu koberce v místech, které nejsou vidět. Pro jistotu.

Náš tip: Stejně jako smetana působí také pěna na holení. Tu nemusíte vysávat, stačí ji po několika hodinách působení setřít vlhkým hadříkem.

Kyselé zelí

Že je zakysané zelí nepostradatelnou součástí tuzemské kuchyně ani nemusíme dvakrát zdůrazňovat. Zajímavých kvalit ale dosahuje také při úklidu domácnosti. Ze zelí odstraňte přebytečnou vodu a pak jím posypejte skvrnu. Když hromádku zelí posolíte, bude čištění ještě účinnější. Nechte několik hodin působit a jednoduše zameťte. Nevýhodou této metody je nepříjemný odér, který bude potřeba vyvětrat.

Citrónová šťáva

Se skvrnami od fixek nebo temperek si hravě poradí citronová šťáva. Stačí vymačkat šťávu z jednoho citronu a tu vylít na počmárané místo. Nechte několik hodin působit a přetřete vlhkým hadříkem.

Tuhle metodu čištění ale nepoužívejte u citlivějších vláken! Citronová šťáva je totiž poměrně agresivní a mohla by ve finále nadělat víc škody než užitku.

Voda

Jedny z nejodolnějších skvrn jsou ty od krve. V takovém případě je potřeba jednat opravdu rychle. Nejúčinnější je obyčejná voda. Použít můžete klidně tu perlivou, ale v každém případě studenou. Pokud zakrvácené místo začnete čistit teplou vodou, skvrna se ještě více „zažere“ a z koberce ji už tak snadno nedostanete.

bigstock-young-beautiful-woman-cleaning-254997004_1.jpg

žena s rozprašovačem
Zdroj: 
Bigstockphoto
Než sáhnete po silné chemii, vyzkoušejte některou z kuchyňských přísad, které popisujeme v článku.

Sníh

Společně s první sněhovou nadílkou naše babičky vynášely ven koberce a daly jim „co proto“. Namrzlý sníh perfektně oživí barvy koberce a zároveň je rozzáří. Stačí koberec položit lícem do sněhu a vyprášit ho klepačem. Pokud byste koberec položili naopak, prach do něj ještě víc zatlačíte nebo poškodíte jednotlivá vlákna tkaniny.

Náš tip: Že sníh znáte akorát z pohádek a vysokohorských túr? Barvy koberce pomůže oživit i ocet smíchaný s vodou. Ten navíc působí desinfekčně.

Jedlá sůl

Účinnou, přesto však přirozenou a cenově dostupnou metodou, jak vyčistit skvrny na koberci, je obyčejná kuchyňská sůl. Pracujte s ní stejně jako s práškem do pečiva. Pro větší účinnost můžete sůl do koberce vmést koštětem. Nechte působit přes noc a vysajte. Výhodou soli je i to, že během vysávání nepráší.

Pozor na choulostivé materiály

U hedvábných nebo vlněných koberců nepoužívejte metody tzv. mokrého čištění. Voda ani další tekutiny jim nesvědčí. Může se totiž stát, že vlhkost pronikne do spodních vrstev a způsobí plíseň.

A právě plíseň je další komplikací, které se můžete u mokrého čištění koberců dočkat. Ideální je, pokud máte pod kobercem vytápěnou podlahu. Pokud ne, čištěné místo důkladně vysušte třeba fénem.

Zdroje:

  • https://www.dobrytextil.cz/blog/poradna/jak-vycistit-koberec
  • https://cestakbydleni.cz/jak-vycistit-koberec/
  • https://www.prozeny.cz/clanek/soda-pena-nebo-sprej-vime-co-vycisti-koberec-nejlepe-48014