Jste zde

Jak vyčistit dlaždičky a obklady: Často stačí jen citrón nebo jedlá soda

čištění dlaždic Zdroj: www.bigstockphoto.com
Dlaždičky jsou pravděpodobně tím nejlepším povrchem všude tam, kde může být mokro nebo kde může být podlaha hodně namáhaná. Jejich životnost je totiž dlouhá a odolnost vysoká. Jak jim ale navrátit jejich čistotu a půvab?

8. 3. 2020

Ať už řešíte čištění dlažby coby podlahy, dlaždiček v koupelně, nebo máte tímto praktickým způsobem vyřešený obklad zdi u kuchyňské linky, určitě se potýkáte s tím, že se nečistotami zanáší spáry, které dřív bělostně zářily, a samotné dlaždice už nevypadají tak skvostně jako v dobách svého osazování. My pro vás ale máme triky, se kterými jim vrátíte dávno zašlou slávu snadno a rychle.

Všemocný parťák: jedlá soda

Jedlá soda si v domácnosti poradí s kdečím. Na dlaždičky a obklady ji můžete klidně přizvat taky a nebudete litovat. Pokud nenecháte povrch zanášet dlouhodobě a intenzivně, pomůže vám roztok z jedlé sody (3 lžíce) a vody (500 ml). Roztok dobře promíchejte a můžete se pustit do čištění. Na dlaždičky bude možná stačit houba, na spáry vezměte zubní kartáček – bude to efektivnější.

Jedlá soda je univerzální čistič: A využijete ji i při čištění dlaždic.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Na druhém místě citrónová šťáva

Zvlášť v kuchyni nejspíš oceníte sílu citrónu. Místo, které během kralování v kuchyně zašpiníte olejem, polévkou nebo omáčkou, půjde snáz vyčistit, když poctivě potřete kolečkem citrónu. Pak nechte šťávu 15 minut pracovat a nakonec místo otřete houbičkou namočenou ve vodě. Tradá!

Ocet, citrón a soda v jednom boji

Pokud se potýkáte se skutečně „zažranou“ špínou, budete muset nasadit zbraně těžšího kalibru. Můžete si smíchat 5 l vody, ½ sklenice jedlé sody, 1/3 sklenici citrónové šťávy a ¼ sklenici octa. Nejdřív vmíchejte sodu do vody, potom přilijte citrónovou šťávu a až nakonec přidávejte ocet. Jakmile se vytvoří pěna, můžete pracovat.

Když nezabírají suroviny, které máte doma, jednotlivě, zkuste jejich sílu sloučit.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Směsí naplňte rozprašovač a postříkejte špinavá místa. Půl hodiny nechte roztok pracovat a pak špínu snáz odstraníte houbičkou nebo kartáčem.

Savo a amoniak. Když nic šetrnějšího nezabírá

Někdy se nestačíme divit, jak rychle se usazuje špína a dlaždičkám a obkladům se nevyhýbá. Můžete k ní přijít jako slepý k houslím – třeba když zaskočíte uklidit k nemocným rodičům. Savo a vodu smíchejte v poměru 1:3 a roztokem špínu postříkejte. Pracujte v pevných rukavicích a větrejte, ať se nenadýcháte výparů.

Šťáva z citronu je univerzální čistič. Ideální, když máte malé děti a nechcete sázet na chemii.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Stejně tak pracujte s amoniakem. Roztok, ve kterém figuruje amoniak a voda v poměru 1:2, vás nenechá na holičkách. Znovu použijte rozprašovač a nechte směs působit 60 minut. Nakonec už stačí obklady jen otřít vlhkou houbičkou nebo hadrem.

Dlaždičky jsou báječně praktické, ale neměli bychom ustupovat, co se týče jejich vzhledu. Můžou být krásné i po dlouhých letech. Stačí jen vědět, jak je správně čistit!