Jste zde

Pekanové ořechy: Pomůžou zdraví a božské jsou v kombinaci s rozinkami

pekany Zdroj: Shutterstock
Trošku se podobají vlašským ořechům, ale překvapí a potěší svou jemnější konzistencí a sladší chutí. Když si jich dáte pár samotných nebo je přidáte na koláč, uvidíte ten tanec (chuťových buněk). Pojďte se seznámit!

25. 8. 2023

Nejenže vám pekanové ořechy nejspíš hned zalahodí. Ony taky pěkně prospějí vašemu zdraví. Stejně jako další oříšky, i tyhle jsou především skvělým zdrojem zdravých (nenasycených) tuků, mají i nemalý podíl bílkovin (10 %) a vlákniny (10 %), které máme v jídelníčku obecně docela málo. Snadno z nich načerpáte vitamíny (A, B, C a E) a minerály (draslík, fosfor, hořčík, mangan, vápník, zinek a železo), za což vám tělo jednoznačně poděkuje.

shutterstock_1327086461.jpg

pekanové ořechy ve slupce
Zdroj: 
Shutterstock
I pekanové oříšky chrání poměrně odolná slupka.

Kde se pekanové ořechy berou?

Pekanové ořechy rostou na ořechovci pekanovém. Plody tohohle dlouhověkého stromu, který zaujme mimo jiné svou mohutností, jsou in hlavně v anglosaské kuchyni, ale svůj prvopočátek mají v jižní části Severní Ameriky. Dneska má ořechovec pekanový své důležité místo i v Mexiku a z Evropy můžeme jmenovat Francii nebo Španělsko.

Jeho nevýhodou je to, že plodí zhruba až po 20 letech. Je to s ním tedy běh na dlouhou trať, načež jeden strom, jenž může být až 50 metrů vysoký a 20 metrů široký, zplodí 200–450 kg ořechů ročně. A žije úctyhodných 300 let.

Proč si občas zobnout pekanových ořechů?

Jak už padlo, stejně jako jiné druhy oříšků, i ty pekanové dokážou v lidském organismu udělat velkou parádu a efektivně podpořit zdraví. Ve kterých oblastech můžou pomáhat?

 • Podporují ve správné činnosti kardiovaskulární systém a taky pomáhají předcházet mrtvici.
 • Postarají se o zdraví zubů a kostí. Díky obsaženému fosforu je to pro tyhle ořechy brnkačka.
 • Pomáhají při hubnutí. Jako ostatní ořechy, i tyhle navozují pocit sytosti. Pozor ale, jsou kalorické. Hrstička denně stačí.
 • Díky vláknině zajistí bezproblémové zažívání. Jejich konzumací snížíte riziko zácpy, ale i vzniku hemoroidů nebo rakoviny tlustého střeva.
 • Obsažená kyselina olejová zase dokáže minimalizovat riziko rozvoje rakoviny prsu.
 • Antioxidanty, kterých v pekanových oříškách není málo, se starají o to, aby vaše kožní buňky předčasně nestárly
 • Aminokyselina L-arganin podporuje růst vlasů a na její příjem by se měli zaměřit i plešatící muži.
 • Celkově vám konzumace pekanových ořechů prospěje a nakopne vaši imunitu. A to nikdy není na škodu.

shutterstock_229943170.jpg

koláč s pekanovými ořechy
Zdroj: 
Shutterstock
Pekanovým ořechům to v koláči perfektně ladí třeba i s javorovým sirupem.

Jak si na pekanech pochutnat?

Díky tomu, že jsou pekanové ořechy poměrně měkké a jemné, nejspíš jim přijdete na chuť a dáte si je klidně jen tak. Absolutně nade všemi oříšky snad ale vynikají na koláči a dalších druzích sladkého pečiva (a chuťově k nim nadmíru ladí rozinky).

Bez obav je nadrťte do smoothie nebo přihoďte do snídaňové kaše. Nasekat je můžete na zapečené těstoviny nebo do zeleninového salátu, s nímž vytvoří úchvatnou kombinaci. V kuchyni se s nimi dá opravdu krásně kouzlit.

Použité zdroje:

 • https://cs.wikipedia.org/wiki/O%C5%99echovec_pekanov%C3%BD
 • https://www.ochutnejorech.cz/blog/pekanove-orechy
 • https://www.rehabilitace.info/zdravotni/pekanove-orechy-a-ucinky-na-zdravi-co-mohou-nabidnout/