Jste zde

Patro v bytě: Originální řešení pro velké i malé prostory

světlý loftový byt Zdroj: Bigstockphoto
Všichni jsme určitě už někdy zahlédli nádherné fotografie velkých loftových bytů, kde majitelé z prvního patra zcela běžně stoupají po krásných schodech i do patra druhého. Právě tento nápad se dá ale do jisté míry realizovat i v menších bytech.

27. 3. 2022

Dvoupatrové byty nabízejí úžasné spojení bytu a domu, tedy alespoň z hlediska oněch dvou pater, která umně nakládají s prostorem, jenž není nijak výjimečně rozlehlý na délku a šířku, ale je spíš neobvykle vysoký. Z jedné místnosti rázem mohou být dvě, z jednoho bytu i byt a půl.

Ve druhém patře, do něhož se majitelé dostávají po schodech z původního bytu, z přízemí, se obvykle nachází ložnice, pracovna nebo jakkoli pojatá odpočinková místnost, například gauč s knihovničkou. V patře tak vzniká příjemná klidová oáza, která může doslova překypovat originalitou.

Patra v menších bytech? Spíš řešení než rozmar

V menších bytech zase obyvatelé řeší ryze praktickou otázku, jak získat co nejvíce prostoru. Proto se stále oblíbenějším řešením stává postel v patře, pod níž vznikne prostor na skříňky, psací stůl a židli nebo cokoli jiného. Patrovou postel lze nejčastěji využít v dětských pokojích, protože děti budou z dobrodružství spaní vysoko nad zemí nadšené.

bigstock-loft-apartment-bedroom-with-ra-42025594.jpg

loftový byt
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vestavěné druhé patro může plochu bytu pořádně zvětšit. A z malého krcálku se stane velké království.

Naopak by jen pramálo z nás bylo nadšených, kdyby musel do ložnice lézt po schůdcích nebo žebříku. Takové řešení by bylo nepraktické pro každého, kdo má potíže s pohybovým aparátem, kdo je náměsíčný nebo by zkrátka jen neměl dobrý pocit z toho, že vlastně neleží na posteli na zemi.

Druhým případem, kdy se patra opravdu vyplatí, je jednočlenná domácnost žijící v garsonce nebo 1+1. Pokud máte svou garsonku rádi, ale vadí vám, že vaříte a přes den žijete ve stejné místnosti, v jaké v noci spíte, není nic jednoduššího - pokud nemáte příliš nízký strop - než vybudovat patro a oddělit tak pomyslný obývací pokoj s kuchyní od pomyslné ložnice. Navíc garsonka ihned dostane úplně jiný nádech.

Patro můžete koupit i sami vybudovat

Ti šikovnější a zručnější si mohou relativně snadno patro vybudovat sami. Stačí jen sehnat dostatek materiálu a mít jasnou vizi, jak by měl výsledek vypadat. Nejčastěji se na výrobu patra používá dřevo, jeho odstín by měl samozřejmě ladit se zbytkem místnosti, ať už půjde o garsonku, nebo dětský pokoj.

Ti, kteří si ve výrobě a budování nábytku příliš nevěří, mohou hotové patro pořídit už za několik tisíc korun. Jako investice do budoucna se tento krok vyplatí. Na patro už stačí dát jen matraci a o víc se starat nemusíte.

V menším bytě prostor získáte, ve větším využijete

Patro je dvojím řešením – pro velké, ale i pro malé byty. Zatímco ve velkých bytech díky němu dokážete stoprocentně využít prostor, v malých bytech prostor díky němu získáte. Co se týče pater na spaní, vždy si překontrolujte výšku stropu a výšku, která k němu zbývá z patra, aby se ten, kdo zde bude spát, necítil nepříjemně stísněně.

Zdroje:

  • https://ceskykutil.cz/clanek-15671-patro-v-byte
  • https://radce.ulovdomov.cz/patro-v-byte/
  • https://utulne.cz/250/patro-v-byte-zachrana-prostoru-i-stylovy-design
  • https://m.magazinplus.cz/bydleni/1246-vyvysene-patro-je-jednou-z-moznosti-jak-usetrit-v-byte-spoustu-mista-co-vsechno-je-dobre-si-pri-stavbe-pohlidat.html