Jste zde

Ložnice v malém bytě. Jak na ni?

Zdroj: freshome.com

V malém bytě člověk bojuje o každý metr místa navíc. A pak je umístění postele, která zabírá plochu tří až čtyř metrů čtverečních, tak trochu bojem. Rozhodně se ale vyplatí do něj pustit. Už jen proto, že v posteli trávíme třetinu života.

24. 3. 2017

„Vždyť v ložnici jenom spím!“ To je častý argument těch, kteří na pořízení kvalitní místnosti nebo alespoň koutu pro spaní, rezignovali. A tady je právě kámen úrazu – zmiňované „jenom“ se u dospělého rovná zhruba osmi hodinám spánku, u dětí a u „puberťáků“ je to ještě víc. Kvalitní spánek je navíc základ kvalitního fungování přes den. Proto by postel měla být základem bytu – ať je jakkoli malý.

Platí, že postel je, co se plochy podlahy týká, na prostor asi nejnáročnější kus nábytku, který člověk v bytě má. Zvláště pokud jde o postel, kterou mají obývat dva. Nicméně tady platí, že partneři – pokud jsou štíhlejší tělesné konstituce – by si měli vystačit už s rozměrem 160x200 centimetrů. S podmínkou, že každý bude mít svou matraci.

V našich článcích už jsme se věnovali i inspiraci pro malý obývací pokoj I malý obývák se dá zvětšit: Odstraňte dveře a vsaďte na světlé barvy

Ptáte se, jak podobný kus moderního nábytku do bytu nacpat? Způsobů je několik!

  • Sklápěcí a vyklápěcí systémy. Ráno vstanete, lůžkoviny upevníte bezpečnostními popruhy a postel prostě jednoduše vyklopíte nahoru, třeba do schránky, která vypadá jako skříň. Večer pak celý postup zopakujete naopak – otevřete případné dveře a postel sklopíte dolů. Tak vypadá jedno z nejpopulárnějších řešení. Nicméně pozor na to, že celý sklápěcí mechanismus musí být kvalitní, bezpečný a snadno ovladatelný. Ono vzbudit se kvůli uskřípnutému prstu není zrovna příjemný budíček.
  • Zasouvací dvojpostel. Tady sice neušetříte celou plochu „manželské“ postele, ale jen její polovinu, nicméně i to je celkem příjemná úspora. Takovouto postel si můžete nechat vyrobit na míru - a to dokonce i ve variantě, kdy se pomocí speciálního kování zasunutá spodní „nižší“ postel zvedne na výšku postele první.
mala-loznice4

Pokud bydlíte v garsonce, měli byste prostor pro spaní od zbytku místnosti oddělit - v tomto případě posloužila knihovna. Zdroj: homedit.com

  • Vestavěné patro. Další z velmi oblíbených variant, jak uspořit místo. Nicméně pozor na to, že jde o variantu, která je naprosto nevhodná do panelákových bytů. Aby bylo vestavěné patro opravdu plně funkční – jak nahoře, tak ve spodní části, měl by mít strop minimálně 320 centimetrů. Platí i to, že v horní části by měl mít člověk prostor pro to, aby se pohodlně posadil, v dolní části byste pak přirozenému světlu měli pomoci doplňkovými svítidly. A hlavně se do této varianty nikdy nepouštějte svépomocí!
  • Rozkládací pohovka. Řešení, které je asi nejméně vhodné – zvláště, pokud vsadíte na některý z levnějších kusů, které rozhodně nenabízejí optimální komfort pro pravidelný spánek. O levné rozkládací pohovce uvažujte jen v případě, že jde o přechodnou variantu. Jinak volte dražší a sofistikovanější kousky, které nabízejí rošt a matraci.

Květiny v ložnici? Ano!

Také jste slyšeli o pověře, která tvrdí, že nám rostliny v noci kradou kyslík? Zapomeňte na ni! Rostliny v ložnici zdraví neškodí. Právě naopak. Zvlhčují vzduch, pohlcují škodliviny a celkově se starají o příjemné a zdravé prostředí. Tak se jim v rozumné míře nebraňte!

mala-loznice5

V malém bytě se hodí každý úložný prostor navíc. Tady designéři využili třeba prostor ve schodišti, které vede do "spacího" patra. Zdroj: browsemob.com

Postel potřebuje dýchat

S postelí se pojí i další úskalí malých bytů. Je logické, že člověk člověk chce uspořit co nejvíce místa, své věci by ale rozhodně neměl ve velkém dávat právě pod postel. Ta totiž potřebuje dýchat – a krabice, igelitové pytle a nejrůznější boxy jí to rozhodně neumožní. Výsledkem je velké množství roztočů, prachu a opět nekvalitní spánek.

Mnohem lepší variantou je umístění veškerých věcí do vestavěných skříní – které jsou obvykle na míru a využijí tak v maximální možné míře i atypický prostor. Majitelé malých podkrovních bytů určitě ví,  o čem hovoříme. A v případě, že vyberete vestavěnou skříň, která bude mít dveře posuvné, nikoli klasické, a jejich povrch bude lesklý, pak docílíte i optického zvětšení celého prostoru.

Malým prostorům se budeme věnovat i dál. V plánu máme malou kuchyň, malou koupelnu i tipy pro malý dětský pokoj. Sledujte nás na Facebooku a žádný z dalších článků vám neuteče!