Jste zde

3 jednoduché tipy jak se útulně a prakticky zabydlet v malé garsonce

Zdroj: freshome.com

Život v garsonce má svoje kouzlo. Často jde o první vlastní bydlení, často prodchnuté romantikou a poznatky z prvního bydlení s partnerem. Člověk se "jen" musí poprat s minimem prostoru...

3. 10. 2012

Žít ve svém znamená být svobodný v tom, jak si bydlení zařídíte. A i když bydlíte zrovna v malém bytě, nemusí vaše garsonka působit miniaturním nebo chaotickým dojmem. Útulné bydlení se dá zařídit jednoduše. Stačí vědět, jak na to.

Rada první: Zvolte minimalistický styl

Nepřítelem minimalismu v bytovém interiéru jsou takzvaní lapači prachu. Zbavte se jich! Jakékoliv porcelánové postavičky nebo vystavená ramínka s oblečením kazí harmonii domova. Hlavně však v celém interiéru víří prach.

garsonka3

Buďte minimalističtí a na velkých plochách šetřete tmavými barvami. Zdroj: marvelbuilding.com

Naučte se efektně využívat všechny úložné prostory v bytě. Ať jsou to vestavěné skříně, šuplíky, kuchyňská linka nebo úložné košíky, vždy je můžete naplnit věcmi, které nemusí vidět každý návštěvník. Budete mít přehled, kde co je, a hlavně vyklizený prostor, který můžete používat ke své libosti.

Rada druhá: Nezaplňujte interiér mohutným nábytkem

Máte doma obrovskou matraci do postele, která zabírá půlku vaší miniaturní ložnice? Darujte ji svým známým nebo s ní rovnou zamiřte do popelnice.

Garsonky samy o sobě mohou působit stísněně, ale není třeba jim nahrávat. Základem svěžího bydlení je jednoduchost a správné zacházení s prostorem. Zapomeňte tedy na ohromnou pohovku nebo rohové sedačky.

garsonka2

V malém bytě zapomeňte na přemíru doplňků - budou akorát chytat prach a překážet. Zdroj: freshome.com

Rozkládací nábytek bude mít ve vašem bytě rozhodně větší potenciál. Zbavte se také nábytku, který je uzavřený – místo skříněk s dvířky budou na zdi mnohem lépe vypadat poličky, nebo skříňky otevřené.

Rada třetí: Zvětšete prostor opticky – využívejte sklo a zrcadla

V rámci moderního vybavení interiérů dnes nesmí chybět skleněný konferenční stolek. Využívá se zejména v garsonkách, protože opticky malý prostor nezaplňuje a svým vzezřením spíše přidává na vzdušnosti celé místnosti.

Velkého optického zvětšení dosáhnete také vhodně umístěnými zrcadly například v ložnici. Zajímavým nápadem jsou zrcadla umístěná přímo nad postelí. Pokud máte v garsonce vestavěnou skříň, nebo o ní uvažujete, pak i na její dveře použijte sklo, nebo zrcadlo. Prostor tak bude působit mnohem větším dojmem.

Z dalších rad se samozřejmě nabízí správný výběr barev. Barvy světlé totiž prostor opticky zvětšují, tmavé odstíny ho naopak dělají menší a stísněnější. Pokud se jich přesto nechcete vzdát, pak radši zvolte ve výrazných tmavých barvách jen doplňky, větší plochy ponechte světlé. Ostatně o barvách, jejich vlastnostech a účincích si můžete mnohem více přečíst v článku: Jak na barvy v bytě? Fialová je barvou harmonie, světle modrá podporuje snění!

Inspirujte se i v dalších článcích!

Malému bytu už jsme se věnovali v několika rozsáhlejších článcích. Detailně jsme se podívali na dětský pokoj, obývací část i koupelnu:

Přidejte se k nám na Facebooku a sledujte i tam novinky ze světa bydlení, hodňoťte fotky a diskutujte!