Jste zde

Netradiční a originální vánoční stromky: Z větví, knížek nebo třeba perníku

vánoční stromek u krbu Zdroj: Bigstockphoto
Chystáte se na poslední chvíli pro jedli nebo smrček a už teď se vidíte, jak odklízíte jehličí? Nebo se vám příčí ozdobné koule a skleněná špička na nejvyšší větvi? Nechte se inspirovat našimi tipy, jak pojmout tradiční symbol Vánoc neobvykle a moderně!

14. 12. 2023

Jestli jste během prosince v obývacím pokoji nevztyčili umělohmotný stromek, potom jistě čekáte na nejvhodnější příležitost, kdy a kde koupit nějaký ten živý kousek se správným načasováním, aby vám vydržel v „použitelném“ stavu co nejdéle. A co takhle vymanit se ze zažitých stereotypů a ohromit rodinu i přátele něčím netradičním?

Tip 1 – stromek ze suchého dřeva

Zní to jako neuvěřitelné a nemožné? Věřte, že to nemožné není. A pokud si dáte záležet, můžete mít ten nejbáječnější stromek, jaký jste kdy měli, ke všemu s minimálními náklady.

fotorcreated3.jpg

vánoční stromeček z větví
Zdroj: 
Bigstockphoto
Stačí pár větviček a originální stromeček je na světě!

Z očištěných holých větví vytvořte siluetu stromku tím, že nad sebe postupně položíte větve v horizontální poloze od nejdelší po nejkratší (nejlepší je délku zkracovat zespoda nahoru vždy o 10 cm). Na špičku můžete usadit třeba hvězdu z drobných klacíků. Větve k sobě svažte provázkem natěsno, nebo mezi nimi nechte mezery.

Důležité však je, aby držely tvar. Celý výtvor potom stačí zavěsit na zeď, na kterou si můžete pro jistotu nalepit průhlednou ochrannou fólii.

Tip 2 – stromek z papíru

Další paráda, která působí přirozeně a vyžaduje jenom trochu pečlivé práce. Stromek vyskládáte do správného tvaru tím, že budete z jednotlivých kusů papíru tvořit kornouty a dávat je postupně na sebe. Několik jich bude širších, směrem ke špičce se budou postupně zužovat.

bigstock-christmas-gingerbread-cookie-t-109016963.jpg

perníkový vánoční stromek
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vánoční stromeček může být pořádně netradiční... a vyrobený třeba z perníku!

Další variantou je použít ruličky papíru, kratší i delší, a postupovat stejně jako v předchozím tipu se suchým dřevem. Chcete-li do netradičního stromku zainvestovat, můžete použít barevný balicí papír. Když tuto práci svěříte do šikovných rukou, nemůže se nepovést!

Tip 3 – stromek z knížek

Tento nápad potěší všechny, kteří mají rádi knížky, i všechny, kteří jich mají hodně doma (což se nemusí nutně slučovat, ale nejspíš tomu tak bude). Stromek totiž můžete hravě vytvořit i z nich. Do jeho tvaru je můžete vyskládat při zdi nebo na to jít ještě o něco sofistikovaněji a udělat ho dokonale samonosný, tedy vytvořit kruhový základ a knížky pokládat tak, aby se stromek za žádnou cenu nezřítil.

fotorcreated.jpg

vánoční stromek z knížek
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vánoční stromeček z knížek? Sen všech knihomolů!

Tip 4 – stromek ze světélek

LED žárovičky už má dneska doma snad každý. Tak je nevěste na stromeček, ale rovnou si ho z nich udělejte. Není to žádná věda, prostě je složte tak, aby připomínaly tvar stromku a elegantně ho v tomto tvaru nalepte na zeď něčím, co vám na Tři krále nestrhne barvu. Jakmile hotový stromek rozsvítíte, nebudete od něj moct odtrhnout oči. Nadšení zaručeno.

Tip 5 – stromek z fotografií

Prožili jste s rodinou a přáteli rok plný krásných okamžiků? Byli jste na fantastické dovolené, narodilo se vám dítko, měli jste svatbu nebo jste dostavěli dům? Vytiskněte fotky a vytvořte si svůj „personalizovaný“ stromeček na zdi. Uvidíte, že nápad vám pochválí každá návštěva, která k vám stihne zavítat, než svou vánoční chloubu „odstrojíte“.

bigstock-beautiful-holdiay-decorated-ro-77471828.jpg

bíločervený stromek
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pamatujte, že není důležité, jak stromeček vypadá a co je pod ním, ale s kým u něj trávíte Vánoce!

Tip navíc, který už letos nestihnete: Celý příští rok můžete poctivě sbírat korky z lahví od vína, pokud patříte mezi vinaře a vaši blízcí také víno milují, nebude to těžké. Korkový stromek je krásný a vyrobit si ho můžete v libovolné velikosti.

Chcete mít jiné Vánoce? Začněte stromkem!

Vánoční stromeček může mít mnoho podob a tváří, neomezujte se na klasiku. Inspirujte se některým z našich tipů, díky kterým si při netradičním vyrábění stromku můžete užít i legraci a nemusíte nervózně postávat ve frontě tam, kde ještě živé kousky pár dní před Vánocemi za přemrštěnou cenu prodávají. Šťastné a veselé!

Zdroje:

  • https://living.iprima.cz/bydleni/netradicni-vanocni-stromecky-vanoce
  • https://www.dovido.cz/Tema/Tipy-a-inspirace/Vanocni-stromecek-ktery-se-vejde-do-kazdeho-bytu
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/diy-vanocni-stromek-20221208.html
  • https://living.iprima.cz/bydleni/netradicni-vanocni-stromecky-vanoce