Jste zde

Jak ekologicky zlikvidovat stromek: Poslouží v kompostu i jako ochrana záhonů

likvidace vánočního stromku Zdroj: www.bigstockphoto.com
To nejlepší už má za sebou a je nevyšší čas se ho zbavit! Víme, jak ekologicky zlikvidovat živý vánoční stromek a poradíme vám pár zajímavých možností, jak ho po svátcích ještě šikovně využít.

4. 1. 2020

Svátkem Tří králů, který připadá na 6. ledna, se většina domácností zbavuje řezaného vánočního stromku. Zejména popeláři ve větších městech však nabádají s jeho výhozem počkat, aby nedocházelo k přeplnění kontejnerů a k nepořádku kolem nich.

Informace hledejte na příslušném městském úřadě

Zlikvidování vánoční stromků má svá pravidla, která spolu se svozovými termíny a umístěním velkoobjemových kontejnerů, najdete na internetových stránkách příslušného městského úřadu.

Svoz vánočních stromků probíhá po celý leden i únor. S jeho zlikvidováním tak máte dostatek času!Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pečlivě odstrojený vánoční stromek odložte vedle kontejneru na směsný odpad ideálně den před plánovaným odvozem nebo ho zadarmo odvezte do sběrného dvora, kam mimo jiné patří i umělé vánoční stromky.

Takto zlikvidované stromky obvykle skončí ve spalovnách, kde jsou energeticky využity.

Zkompostujte ho!

Řezaný vánoční stromek najde své využití i na zahradě. Větvičky můžete použít k zazimování záhonu nebo s nimi můžete obohatit kompost. Rozřezané na menší části zlepší jeho kvalitu a okyselí ho. Stromek však nezapomeňte zbavit všech kovových háčků a zbytků vánoční lamety.

Po svátcích skončí u kontejnerů až přes milion vysloužilých vánočních stromků

Vraťte ho prodejci a získejte část útraty zpět

Možná vás to překvapí, ale i to je možnost, jak se vánočního stromku zbavit. Někteří prodejci totiž již při nákupu nabízejí možnost stromek vrátit a získat tak část z jeho kupní ceny zpět. Pravda však, že tato možnost se týká především stromků, které jsou v květináči.

Pamatujte na to, že řezaný vánoční stromek nikdy nepatří do kontejneru na komunální odpad, kde by zabíral místo. A to ani v případě, že ho rozřežete na menší části. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Některá města dále nabízejí možnost vyměnit vysloužilý vánoční stromek za kilo kompostu. Na druhou stranu zoologické zahrady vánoční stromky od lidí nepřijímají! I jeden zapomenutý kovový háček totiž může způsobit velmi závažné zdravotní problémy. Ze stejného důvodu proto není vhodné nosit stromky ani do lesa, kde by mohly vážně uškodit lesní zvěři.

Zapojte svou fantazii

Vánoční stromek také můžete využít ve svém vlastním krbu. Zde však doporučujeme zbavovat se vánočního stromku po menších dávkách. Suché jehličí hodně čmoudí a mohli byste si poškodit krb.

O vánoční stromek v květináči, který chcete vrátit zpět do přírody, se musíte dobře starat. Pobyt v přetopeném bytě a následný přechod ven zvládne jen v případě dostatku vláhy, vzdušné vlhkosti a opatrného přivykání na nižší teploty. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Krásným zvykem se také může stát možnost, vyřezat si z vysloužilého vánočního stromku například figurku do betlému nebo drobnou vánoční ozdobu, která vám budu připomínat každý krásně prožitý Štědrý den.