Jste zde

Korkové zátky: Levný a vděčný materiál pro tvorbu dekorací, které berou dech

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Vyhazujete korkové zátky z vína nebo šampaňského rovnou do koše? Chyba! Korková zátka je totiž ideální přírodní surovina k výrobě zajímavých dekorací a praktických věcí do vaší domácnosti. Pojďte se s námi načerpat inspiraci!

6. 2. 2021

Věděli jste, že se každý druhý Čech se považuje za kutila? S trochou nadsázky jsme národ, který z defacto ničeho udělá všechno. Tak proč si z korkových zátek nevyrobit třeba originální nástěnku na fotky nebo praktický rozlišovač na klíče? Vždyť příležitostí k nastřádání třeba i velkého množství korkových zátek máme nespočet.

Kde se vzala korková zátka?

Korková zátka se vyrábí z kůry korkového dubu, který roste na severu Afriky, na Pyrenejském poloostrově a ve Středomoří. Zajímavostí je, že na výrobu korkových zátek se hodí až druhá vrstva kůry, na kterou si musíte počkat i přes 25 let. Korek totiž roste velmi pomalu.

Kůra korkového dubu může být silná až 13 centimetrů.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Originální dekorace i praktická věc

Opravdu velké množství korkových zátek je potřeba nastřádat na výrobu nástěnky na vzkazy či fotografie. Výroba takové nástěnky se tak může stát skvělou záminkou pro každodenní sklenku vína. Při výrobě doporučujeme využít rám starého obrazu. Ten zrenovujte a podlepte kartonem. Vnitřek pak vyplňte korkovými špunty. Záleží jen na vás, jestli korkové zátky budete lepit pravidelně vedle sebe nebo je bude střídat na šířka a na výšku.

Velké množství korkových zátek budete potřebovat i při výrobě rohožky nebo koupelnové předložky. Zátky rozřízněte podélně a lepte jednu vedle druhé. Jednotlivé zátky můžete pospojovat i drátkem. V koupelně jako podklad volte protiskluzovou podložku!

Pomocí korkových zátek si můžete vyrobit originální nástěnný obraz, který vám budou všichni závidět. Jednotlivé zátky k sobě přilepujte pomocí tavné pistole.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Korek jako odolný materiál

Podstatně méně korkových zátek budete potřebovat na výrobu podložky pod horký hrnec. Zátky seřízněte na požadovanou výšku a tvořit začněte od středu slepením tří zátek. Ostatní zátky přilepujte postupně a dodržujte kruhový tvar!

Děti jistě nadchne výroba razítek. Dlouho vydrží a jejich výroba vás nebude nic stát. Na plochou stranu korkové zátky si nakreslete jednoduchý tvar a ten opatrně vyřízněte ostrým nožem. Vystouplou vrstvu pak stačí nabarvit temperami či barvami na textil.

Korek skvěle poslouží i jako podložka pod horké hrnceZdroj: www.bigstockphoto.com

Správně naříznutý korek může také plnit funkci kolíčku. Naříznutý zhruba do dvou třetin uzavře sáček od mouky či těstovin. Správně naříznutá korková zátka může posloužit i jako držák na fotografii. Důležité však je korkovou zátku z jedné strany podélně seříznout, aby ležela rovně. Druhou podélnou stranu pak pouze nařízněte.

Už žádné poškrábané podlahy, viklající se stůl nebo nepříjemný zvuk při posouvání židle. Plátky z korkové zátky nalepené pomocí oboustranné lepicí pásky vše vyřeší! Korkový špunt nalepený na zemi také může posloužit jako dveřní zarážka. Vaše zeď tak bude chráněna před nehezkými ťukanci od kliky. Korkové zátky skvěle zastoupí i chybějící úchyty u šuplíků.

Z korkových zátek můžete vyrobit i originální nástěnky. Stejně dobře poslouží třeba i korkové podložky, které se dají koupit.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Korkové zátky vám také pomohou odlišit klíče. Potřebovat budete pouze kovové očko se závitem, které zavrtáte do korku a kroužek na klíč. Navíc klíče s korkem se vám nikdy neutopí!