8. 6. 2023
Kamenec je označení pro podvojné soli kyseliny sírové. Jde o čirý přírodní krystal, o jehož kouzlu se přesvědčili už staří Egypťané. Pro nás je nejznámější pravděpodobně kamenec draselno-hlinitý, který se dá použít právě na krvácející ranky, jež zůstanou po holení. Nebo se může stát součástí domácího deodorantu, v němž přispívá svými silnými antiseptickými účinky. Tím to ale rozhodně nekončí.
5 situací, kdy je fajn mít kamenec po ruce
Pomocník, kterého v drogerii pořídíte zhruba za stokorunu, se vám doma neztratí. Proto je vhodné koupit si ho jako součást takové té domácí výbavičky.
Štípnutí hmyzem
Ať už si na vás pochutnal komár, nebo jiný nezvaný host z říše hmyzu, štípnutí omyjte, přiložte na něj na chvíli kamenec a vydržte trošku toho pálení – to je důkaz, že kamenec odvádí svou práci. Pak místo znovu omyjte a uvidíte, že úleva se dostaví.
Výroba domácího deodorantu
Pokud si rádi připravujete domácí kosmetiku přesně podle svého gusta, přijde vám kamenec vhod při výrobě domácího deodorantu. V něm hraje důležitou roli – dokáže totiž zabraňovat zápachu, aniž by blokoval proces pocení (které je pro ochlazování těla nezbytné). K tomu nedráždí pokožku a neucpává póry, které by v oblasti podpaží a třísel mohly napáchat nepěkné škody.
Místo pleťové vody
U domácího deodorantu nemusíte zůstávat. Používat ho můžete i místo pleťové vody. Hlavní roli tu sehrají jeho stahující účinky, pomáhá v boji s vráskami a kruhy pod očima. Doporučuje se ale používat ho nanejvýš 1x týdně, častěji jen v případě, že s ním chcete přemoct akné. Po každé aplikaci kamence nezapomeňte pleť promazat krémem, aby nedocházelo k jejímu vysoušení.
Výskyt vší a lupů
Zatímco lupy jsou do značné míry jen kosmetickou vadou na kráse, nájezd vší dokáže potrápit. Ještě než se uchýlíte k radikálnímu řešení se zastřihovačem vlasů (a pokud máte pocit, že se vši na vaší hlavě zdržují zatím jen krátce), umíchejte si roztok z litru vody a 10 g kamence. Pravidelně ho vmasírujte do pokožky a těšte se na světlejší zítřky.
Příjemnější zbavování chloupků
Vytrhávání obočí je pro většinu z nás nutnost a tak trošku otrava. Kamenec ale dokáže chloupky zjemnit, díky čemuž je jejich vytrhávání snazší a tolik nebolí. Použít ho můžete i před holením nohou – říká se, že dokáže zařídit i zřídnutí ochlupení, což může extra potěšit hlavně ženy.
Kamenec sloužil i k lepení porcelánu a činění kůží
Zatímco dneska se v běžném užití s kamencem omezujeme na vlastní tělo, v minulosti sloužil i dalším účelům. Například hlinitý kamenec se používal v činění kůží a střívek. S kamencem se také lepil rozbitý porcelán, pomáhal při opravách kachlových kamen, stával se součástí hnojiv a v dávné medicíně měl být úlevou při bolestech zubů a kloubů, při výskytu žloutenky nebo močových kamenů, případně při kožních zánětech.
Použité zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Kamenec
- https://www.krasanamiru.cz/ingredience/kamenec-draselny/
- https://magazin.biooo.cz/prirodni-kosmetika/pece-o-pokozku/7-a-vice-zajimavych-vyuziti-kamence/