Jste zde

(Ne)obyčejný kamenec: Pomůže zastavit krvácení i bolest po štípnutí hmyzem

kamenec v pytlíku Zdroj: Shutterstock
O kamenci už jste určitě slyšeli, minimálně v souvislosti s tím, že zastavuje krvácení po holení, což oceňují hlavně muži a jejich tváře. Co ale vlastně kamenec je a jak se ještě dá využít?

8. 6. 2023

Kamenec je označení pro podvojné soli kyseliny sírové. Jde o čirý přírodní krystal, o jehož kouzlu se přesvědčili už staří Egypťané. Pro nás je nejznámější pravděpodobně kamenec draselno-hlinitý, který se dá použít právě na krvácející ranky, jež zůstanou po holení. Nebo se může stát součástí domácího deodorantu, v němž přispívá svými silnými antiseptickými účinky. Tím to ale rozhodně nekončí.

5 situací, kdy je fajn mít kamenec po ruce

Pomocník, kterého v drogerii pořídíte zhruba za stokorunu, se vám doma neztratí. Proto je vhodné koupit si ho jako součást takové té domácí výbavičky. 

shutterstock_2236693545.jpg

krystaly kamence
Zdroj: 
Shutterstock
Takhle vypadá kamenec - jde o krásný čirý krystal.

Štípnutí hmyzem

Ať už si na vás pochutnal komár, nebo jiný nezvaný host z říše hmyzu, štípnutí omyjte, přiložte na něj na chvíli kamenec a vydržte trošku toho pálení – to je důkaz, že kamenec odvádí svou práci. Pak místo znovu omyjte a uvidíte, že úleva se dostaví.

Výroba domácího deodorantu

Pokud si rádi připravujete domácí kosmetiku přesně podle svého gusta, přijde vám kamenec vhod při výrobě domácího deodorantu. V něm hraje důležitou roli – dokáže totiž zabraňovat zápachu, aniž by blokoval proces pocení (které je pro ochlazování těla nezbytné). K tomu nedráždí pokožku a neucpává póry, které by v oblasti podpaží a třísel mohly napáchat nepěkné škody.

Místo pleťové vody

U domácího deodorantu nemusíte zůstávat. Používat ho můžete i místo pleťové vody. Hlavní roli tu sehrají jeho stahující účinky, pomáhá v boji s vráskami a kruhy pod očima. Doporučuje se ale používat ho nanejvýš 1x týdně, častěji jen v případě, že s ním chcete přemoct akné. Po každé aplikaci kamence nezapomeňte pleť promazat krémem, aby nedocházelo k jejímu vysoušení.

shutterstock_1720160401.jpg

kamenec při holení
Zdroj: 
Shutterstock
Kamenec pravděpodobně znáte v souvislosti se zastavením krvácení při holení.

Výskyt vší a lupů

Zatímco lupy jsou do značné míry jen kosmetickou vadou na kráse, nájezd vší dokáže potrápit. Ještě než se uchýlíte k radikálnímu řešení se zastřihovačem vlasů (a pokud máte pocit, že se vši na vaší hlavě zdržují zatím jen krátce), umíchejte si roztok z litru vody a 10 g kamence. Pravidelně ho vmasírujte do pokožky a těšte se na světlejší zítřky.

Příjemnější zbavování chloupků

Vytrhávání obočí je pro většinu z nás nutnost a tak trošku otrava. Kamenec ale dokáže chloupky zjemnit, díky čemuž je jejich vytrhávání snazší a tolik nebolí. Použít ho můžete i před holením nohou – říká se, že dokáže zařídit i zřídnutí ochlupení, což může extra potěšit hlavně ženy.

Kamenec sloužil i k lepení porcelánu a činění kůží

Zatímco dneska se v běžném užití s kamencem omezujeme na vlastní tělo, v minulosti sloužil i dalším účelům. Například hlinitý kamenec se používal v činění kůží a střívek. S kamencem se také lepil rozbitý porcelán, pomáhal při opravách kachlových kamen, stával se součástí hnojiv a v dávné medicíně měl být úlevou při bolestech zubů a kloubů, při výskytu žloutenky nebo močových kamenů, případně při kožních zánětech.

Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Kamenec
  • https://www.krasanamiru.cz/ingredience/kamenec-draselny/
  • https://magazin.biooo.cz/prirodni-kosmetika/pece-o-pokozku/7-a-vice-zajimavych-vyuziti-kamence/