Jste zde

Domácí zubní pasta: Vyrobíte ji za pár kaček a udělá stejnou službu jako kupovaná

dřevěný kartáček na zuby Zdroj: Shutterstock
Domácí kosmetika je na vzestupu! Komu by se v dnešní drahotě nechtělo ušetřit nějakou tu kačku a ještě získat poctivý produkt? Doma si klidně můžete vyrobit i skvěle funkční zubní pastu. Jak? Poradíme vám!

28. 5. 2023

Když se nechcete spoléhat na moderní kosmetiku (nebo prostě z nějakého důvodu nemůžete), je ideálním řešením vyrábět si svou vlastní. Jednak vás vyjde levně a jednak vždycky víte, co v ní je – jen to, co do ní sami dáte.

Podobně jako domácí krém na ruce nebo domácí balzám na rty nebo domácí deodorant si můžete připravit domácí zubní pastu. A je to jednodušší, než si nejspíš myslíte. Navíc ulevíte přírodě, protože těch plastů z tub… No hrůza.

Domácí zubní prášek pro začátečníky z jedlé sody a stévie

Pojďme se tedy odrazit a zkusit nejdřív domácí zubní prášek. Odborníci se shodují, že když máme kvalitní kartáček a správnou techniku čištění, pastu ani nepotřebujeme. Jasně, bez svěžího dechu to pak není ono, ale nakonec jde spíš o čistotu a zdravé prostředí dutiny ústní.

shutterstock_1013162245.jpg

domácí zubní pasta
Zdroj: 
Shutterstock
Tuba zubní pasty dnes stojí malé jmění. I proto je fajn mít možnost domácí alternativy!

Proto můžete mít i zubní prášek. Stačí na něj pořídit stévii (v práškové formě) a jedlou sodu. Jasně, stévie v plastu není výhra, ale věřte, že vám vydrží dlouho. Na jeden hrnek jedlé sody pak přidejte lžičku stévie – můžete klidně i víc nebo míň. Záleží na tom, jak se budete při čištění tvářit na slanou chuť sody.

Voňavá zubní pasta s éterickým olejem

Chcete povýšit zubní pastu na něco, co si lze zamilovat? Pak zkuste tuhle voňavou variantu. Smíchejte 2 lžíce kokosového oleje se lžící jedlé sody a několika kapkami kvalitního éterického oleje. Pro svěží dech je nejlepší máta nebo eukalyptus. V dezinfekci a antibakteriálních účincích zase vede tea tree oil. A je hotovo. Nebojte se, éterické oleje se na tohle opravdu dají použít.

Zubní pasta z jílu a s kurkumou

Čistá ústa a tak bílý úsměv, jak jen to jde. Kdo by to nechtěl? Smíchejte 1–2 lžíce kokosového tuku, 10,5 lžičky kokosového oleje, 1,25 lžíce zeleného jílu (pohlídejte si u něj, aby byl vhodný k vnitřnímu použití), 0,5 lžičky kurkumy, špetku jedlé sody a špetku kvalitní jemné soli, pár kapek mátového nebo eukalyptového esenciálního oleje a vodu podle toho, jak hustou chcete pastu mít.

Kurkuma se postará o bělicí účinek, esenciální olej o svěží dech a jíl dokáže parádně vytáhnout nečistoty i z mezizubních prostor. A navíc ještě působí protizánětlivě. To je kombo!

Použité zdroje: 

  • https://living.iprima.cz/trendy-jak-vyrobit-pastu-na-zuby-doma
  • https://www.alza.cz/maxi/pet-jednoduchych-receptu-na-domaci-zubni-pastu