Jste zde

Nejkrásnější dekorace z dýní: Vyrobte z nich svícny, vázy nebo je pomalujte

dýně a sukulenty Zdroj: Shutterstock
Pomalu už se blíží se Halloween, svátek s úžasně tajemnou atmosférou, a pro všechny, kteří rádi zdobí byt sezónními dekoracemi, přichází čas na další příjemnou změnu. Vaše bydlení mohou právě teď ovládnout dýně!

23. 9. 2023

Dýně jsou coby dekorace vděčné nejen na Halloween, ale také během celého podzimu. Dají se totiž zpracovat na mnoho způsobů a dokážou jakýkoli moderní byt zaplnit atmosférou na pestré škále tajemno až strašidelno. Navíc můžete experimentovat i s jejich velikostí, podle toho, jaké dýně seženete nebo jaké se vám urodily.

Dovnitř i ven, s úsměvem i bez něj

Dýně mohou zdobit jak interiér, tak exteriér. Vřele mohou vás i vaše návštěvy přivítat už u vchodu do vašeho domu či bytu, ale hlavně dokážou navodit ducha tohoto svátku u vás doma – v obývacím pokoji, v kuchyni, předsíni… Vlastně kdekoli. 

Klasické dlabání dýní stále frčí, proto neváhejte a pusťte se do něj. Není to úplně nejjednodušší tvorba dekorace, ale rozhodně za tu trochu námahy stojí. Pokud se nechcete spokojit s klidně vyhlížející nevydlabanou dýní, dejte té své tradiční halloweenskou podobu – s očima, nosem a pořádně strašidelným úsměvem. Tedy spíše šklebem.

Mimochodem – dlabat nemusíte jen obličeje. Na internetu najdete spoustu šablon duchů, čarodějnic a jiných hrůzostrašných motivů, které můžete vytisknout, nalepit na dýni a podle toho si svůj skvost vytvořit.

shutterstock_62641363.jpg

halloweenská dýně
Zdroj: 
Shutterstock
I takhle může vypadat podzimní výzdoba. Trochu střelená, malinko strašidelná.

shutterstock_726484693.jpg

věnec z dýní
Zdroj: 
Shutterstock
Miniaturní dýně jsou vděčným materiálem pro výrobu podzimního věnce.

Přizdobte si svou příšeru

Jestliže nebudete se samotnou vydlabanou a vyřezanou dýní spokojeni, klidně ji přikrášlete. Můžete jí dodat uši, vlasy nebo obočí, ideálně z přírodních materiálů, jako jsou mech, kůra nebo bodláky. Stejně tak můžete kouzlit s drátkem, jímž se dají vytvořit třeba pavoučí nožičky, pokud máte v plánu udělat ze své dýně pavouka. Fantazii se ale meze nekladou, zdobte tak, jak se vám to líbí.

Obvažte si dýni

Máte doma obvaz? Výborně, tak si ho připravte. Dýni vytvořte oči a ústa, ideálně pootevřená na znamení údivu, co se to s ní děje. A potom ji omotejte obvazem, protože tak jí to bude strašidelně slušet!

Svíčky + dýně = 100% Halloween

K ponurému podzimu neodmyslitelně patří svíčky, k Halloweenu obzvlášť. Světlo z lustru ve vás totiž úctu k mrtvým a strach ze strašidel nevyvolá. Milujete-li svit svíček, neváhejte a po vhodném rozmístění si je s radostí zapalte. Ideálně si nějakou vložte do vydlabané dýně, asi 1-2 centimetry hluboko. Vytvoříte z ní nádherný přírodní svícen. 

shutterstock_1139825846.jpg

bílé dýně
Zdroj: 
Shutterstock
Bílé dýně jsou méně tradiční a o to efektnější.

Další možnost, jak dýni „rozsvítit“, je vydlabat ji celou, vytvořit jí škleb a poté ji obdařit svíčkou. Dost možná se začnete svého vlastního výtvoru bát. A o strach přece v tento svátek jde… 

A existuje ještě další možnost, jak použít dýni coby svíčku. Když dýni celou vydlabete, dejte do ní knot a za pomalého lití roztaveného vosku ho přidržujte, aby vyčníval ven. Do vosku můžete mimochodem přidat vonnou esenci a své bydlení tak ještě trochu víc „začarovat“.

shutterstock_1797878419.jpg

dýně jako váza
Zdroj: 
Shutterstock
Dýně jako váza? Proč ne! Buď do ní umístěte aranžovací hmotu nebo z dýně vytvořte dekorativní "kroužek".

Víte, že svítidla vytvořená z dýní se dávala před dům a symbolizovala duši zemřelých, kteří rodině chyběli? I vy můžete svým blízkým věnovat krásnou tichou vzpomínku, budete-li chtít.

Malujte!

Nemyslíme, že byste měli speciálně na Halloweena vymalovat byt. Stačí pomalovat dýni. Výsledek je vždy skvostný. Nejprve ji ale dokonale umyjte a odmastěte. Potom už jen míchejte tempery či akrylové barvy a dejte prostor své představivosti. V kurzu jsou právě teď čarodějnice na košťatech, pavouci a pavučiny nebo duchové, ale i abstraktní malování.

Vyrobte si vázu

Aby vaše bydlení nepůsobilo pod nátlakem čistě halloweenských dekorací až příliš „mrtvě“ nebo strašidelně, přidejte trochu květin, ale nespokojte se jen s obyčejnou vázou. Seřízněte dýni vršek, vydlabejte ji a nechte vyschnout. Potom do ní vložte zavařovačku, tu naplňte vodou a dejte do ní květiny. Uvidíte, že se třeba váš konferenční stolek v obývacím pokoji s touto přírodní dekorací nádherně rozzáří, přitom díky dýni nezhatíte snahu o pořádnou halloweenskou výzdobu. 

Zdroje:

  • https://cz.pinterest.com/simiracz/podzimn%C3%AD-dekorace-podzimn%C3%AD-inspirace/
  • https://kreativnitechniky.cz/tag/podzimni-dekorace/