Jste zde

Dýně, strašidla, svíčky v hlavní roli: Vyrobte si originální dekorace na Halloween!

vydlabaná dýně Zdroj: Shutterstock
Anglosaský svátek slavený den před křesťanským svátkem Všech svatých, tedy 31. října, během něhož chodí děti převlečené za strašidla a koledují, už není jen otázkou Spojených států, Kanady, Británie nebo Irska. Oblibu si získává i u nás!

16. 10. 2022

S tím, jak děti od malička získávají povědomí o britské a americké kultuře prostřednictvím výuky angličtiny, se k nám Halloween nenápadně propašoval a obohatil většinou ponurý přelom října a listopadu o pěkný svátek s pěknou tradicí a s důvodem zase trochu obměnit výzdobu bytu, celého domu i zahrady. Připravili jsme pro vás několik tipů na dekorace, které můžete vyzkoušet nebo se jimi alespoň nechat inspirovat.

Dýně jsou klasika, na ně myslete od začátku

Měli jste na zahradě pěknou úrodu dýní, ale všechny jste je nezpracovali? Pak neváhejte a vyrobte si tradiční halloweenskou dekoraci. Vydlabejte dýni a vytvořte jí oči, nos a hrozivý úsměv plný křivých zubů.

shutterstock_2190194233.jpg

svítící dýně
Zdroj: 
Shutterstock
Byť je svíčka ukrytá v dýni, neměli byste ji nechávat o samotě.

Budete-li mít dýni na očích a nebude hrozit nebezpečí vzplanutí, vložte do dýně i zapálenou svíčku, která vytvoří základ pro koncentrovanou atmosféru. Dýně jsou velmi vděčnou dekorací do interiéru i exteriéru. A pokud se vám neurodily na zahradě, jednoduše ji kupte v obchodě.

S věncem nečekejte na advent

Jestli máte rádi věnce jako ozdoby dveří, určitě nečekejte až na prosinec, až budete moci zavěsit ten adventní. Obstarejte si korpus věnce, černá peříčka, kterými ho pokryjete a přilepíte je na něj, a pár pingpongových míčků, na něž namalujete černou zorničku a barevnou duhovku, čímž vytvoříte umělé oči. Ty pak po věnci rozmístíte a nakonec je přilepíte. Tenhle věnec vám bude každý kolemjdoucí závidět!

shutterstock_2201902411.jpg

haloweenský věnec
Zdroj: 
Shutterstock
Věnec nemusí být nutně jen adventní. Vyhrát si s touto dekorací můžete i na Halloween.

Rozvěste svítící čepice

Ven na terasu i kamkoli dovnitř můžete zavěsit čarodějnické čepice, které buď jednoduše vyrobíte, nebo je pořídíte v hračkářství. To však není všechno – dovnitř umístěte jakékoli bezpečné světlo, může jít třeba o LED světélko. Rozvěšením více takových čepic bude halloweenská atmosféra u vás doma naprosto dokonalá!

shutterstock_1509014432.jpg

wellness dýně
Zdroj: 
Shutterstock
Dýně můžete pojmout i netradičně, třeba jako na obrázku.

Přivítejte doma duchy

K další dekoraci budete potřebovat jen PET lahve, bílou látku nebo gázu, pingpongový míček, černý fix a provázek. Míček připevněte k hrdlu lahve (bez víčka), přes vzniklou „postavičku“ přehoďte bílou látku, připevněte ji k lahvi lepidlem nebo provázkem, provázek pak instalujte i na hrdlo lahve. Jakmile nakreslíte duchovi oči a třeba i škodolibý škleb, přivažte ducha k lustru nebo kamkoli jinam. Nezapomeňte mu pro větší efekt vyrobit i kamarády.

shutterstock_473303818.jpg

halloween v lahvi
Zdroj: 
Shutterstock
I takhle může vypadat halloweenská dekorace.

Proměňte zavařovačky ve strašidelné město

Jakýmkoli barevným sprejem, který bude spolehlivě držet na skle, posprejujte zavařovací sklenici a černým lihovým fixem na zaschlý nástřik namalujte strašidelné motivy, například křivé domy, pavučiny, pavouky nebo duchy. Když pomalujete více sklenic, může vám vzniknout celé město. A jedna malá rada na závěr – jako podkladová barva se skvěle hodí fialová nebo červená. 

shutterstock_1739133500.jpg

halloweenské svícny
Zdroj: 
Shutterstock
I takhle si můžete vyhrát se zavařovacími sklenicemi.

Zázrak se svíčkou a krajkou

Víte, co se stane, když do průhledného nebo bílého svícnu postavíte svíčku a celý svícen dokola omotáte černou krajkou, kterou k němu následně jemně přilepíte? Jakmile svíčku zapálíte, duch Halloweenu se vám zase o krok přiblíží.

shutterstock_729906319.jpg

halloweenské tvoření
Zdroj: 
Shutterstock
Do strašidelného tvoření se můžete pustit i s dětmi. Pomůžou vám ruličky od toaletního papíru.

Pusťte si domů netopýry

S blížícím Halloweenem myslete na to, abyste nedopatřením nevyhodili kartony od vajíček. Z nich se totiž dají vyrobit krásní netopýři. Stačí z kartonu vystřihnout ten správný tvar, nabarvit ho načerno a bílým fixem mu vytvořit oči nebo přilepit malá očka, která se dají běžně pořídit. Potom už jen přilepte netopýrovi stužku na „hlavu“ a zavěste ho, kam se vám hodí. 

shutterstock_1517310875.jpg

perníčky na halloween
Zdroj: 
Shutterstock
Na Halloween můžete upéct i tematické perníčky.
 

Nebraňte se novým svátkům, jsou kouzelné!

Jedna skupina lidí se Halloweenu stále brání, podobně jako únorovému Valentýnu coby americkému svátku, jehož jen využívají prodejci květin, čokolád a šperků ke zbohatnutí. Halloween vás ale nemusí stát spoustu peněz. Výzdobu pořídíte levně a svému domovu jí na chvíli zase dáte jiný šmrnc!

shutterstock_488726935.jpg

halloweenské občerstvení
Zdroj: 
Shutterstock
Halloween můžete vyrobit i na talíři.

shutterstock_474961522.jpg

halloweenské občerstvení
Zdroj: 
Shutterstock

shutterstock_155493164.jpg

halloweenské občerstvení
Zdroj: 
Shutterstock

Zdroje:

  • https://www.funidelia.cz/dekorace/halloweenske/3732
  • https://www.vyvolej.to/magazin/inspirace-halloween
  • https://www.vsepropeceni.cz/halloween/
  • https://www.westwing.cz/inspiration/dekorace/podzimni-dekorace/16-napadu-na-halloween-dekorace-diy-i-kupovane/
  • https://carujeme.cz/3-navody-jednoduche-diy-dekorace-halloween/