Jste zde

Jak na dlabání dýně: Použijte vazelínu, déle vydrží

Zdroj: Bigstockphoto
Vyřezejte si s dětmi halloweenskou dýni. S námi vám to půjde snadno a rychle. Poradíme, na co si dát při koupi dýně pozor a jak prodloužit její životnost. Nechte se inspirovat a vzhůru do toho!

11. 10. 2021

V České republice není Halloween tradiční svátek. Vydlabávání a vyřezávání dýní získává však stále na větší oblibě. Halloweenské dýně zdobí schodiště, zahrady, balkony i okna. Nechte se inspirovat a pojďte si s námi vytvořit krásnou dekoraci za pár korun. Chce to jen větší dávku zručnosti a trochu fantazie!

Jdeme na to!

K výrobě halloweenského strašidla budete potřebovat ostrý, nejlépe vykosťovací nůž, černý fix nebo kružítko, lžíci z tvrdého kovu a samozřejmě dýni. Krásnou, velkou a kulatou.

bigstock-halloween-pumpkin-head-jack-la-208070650.jpg

vydlabaná dýně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Věděli jste, že dýně umístěná za oknem odežene zlé duchy zemřelých?

Z dýně nejprve odřízněte její vrchní část. Linii řezu si můžete předkreslit nebo předrýt kružítkem. Důležité je, vést řez šikmo, aby vám vzniklý poklop nepadal dovnitř! Dýni a odříznutou horní část zbavte semen a větší části dužiny, která by mohla později plesnivět.

Po důkladném očištění můžete začít vyřezávat. Jestliže si netroufnete vyřezávat rovnou, děsivý nebo veselý obličej si na dýni můžete předkreslit. Vaší fantazii se meze nekladou. Pokud byste však neměli nápad, internet je plný bláznivých, strašidelných i veselých dýní.

bigstock-family-carving-pumpkin-hallow-257984632.jpg

dýně na halloween
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vyřezané otvory a vnitřek dýně natřete vazelínou. Zabráníte tak jejímu rychlému vysychání!

Pozor! Čajovou svíčku do dýně vložte ve skleněném ochranném kelímku nebo použijte hřbitovní svíčku. Vhodnou variantou jsou i svíčky na baterky, které jsou nejen bezpečné, ale i šetrné k dýním. Dýně nevysychá a vydrží mnohem déle.

Halloweenské dýně můžete vyrobit i za pomoci vrtačky a různých velikostí vrtáků nebo pomocí vánočních vykrajovátek.

Jak prodloužit její životnost?

Největším nepřítelem vydlabaných halloweenských dýní je příliš vysoká teplota, která má za následek, že dýně vysychá a bortí se. V chladné místnosti nebo venku na schodech proto vydrží mnohem déle než ve vytopeném pokoji. Ale pozor na mráz a ranní přízemní mrazíky!

bigstock-halloween-2124327.jpg

halloween
Zdroj: 
Bigstockphoto
Dýni vybírejte s pevnou a neporušenou slupkou. Nejvhodnější variantou je dýně mexická, která je krásně kulatá. Sehnat ji můžete za několik desítek korun.

Vhodnou volbou není ani svíčka uvnitř dýně, která také přispívá k jejímu rychlému vysychání. Dýni raději rozsviťte čajovou svíčkou na baterky nebo vánočním řetězem, který smotáte dovnitř dýně.

Tip: Chcete, aby vám halloweenská dýně dlouho vydržela? Vydlabanou a vyřezanou dýni namočte na několik hodin do studené vody.

Druhým velkým nepřítelem vyřezaných dýní je plíseň a hniloba. Dýni proto pořádně umyjte, zbavte ji vláken, semen a vydlabejte větší část dužiny. Veškeré nástroje, kterými budete dýni vyřezávat, sterilizujte ve vroucí vodě. Dýni preventivně postříkejte běžným prostředkem proti plísním. Pomoci mohou i pytlíčky plné kuliček, které se vkládají do bot. Jejich umístěním do dýně ji zbavíte vlhkosti.

Vyřezanou dýni můžete doladit i barevným listím, vřesem nebo podzimními ručně vyrobený věnečky z kaštanů, žaludů nebo ořechových skořápek.

Zdroje:

  • https://living.iprima.cz/bydleni/fotonavod-vyrezte-si-krasnou-dyni-na-halloween
  • https://www.vareni.cz/magazin/chcete-si-vyrezat-dyni-na-halloween-poradime-vam-jak-na-to-a-jak-vybrat-tu-pravou/
  • https://blog.kosik.cz/3-tipy-jak-vyrezat-prizracnou-halloweenskou-dyni/