Jste zde

Mouka nejen na pečení: Zbaví vás mravenců a pomůže s úklidem toalety

dítě s moukou Zdroj: Shutterstock
Mouka je pro řadu z nás naprosto nepostradatelnou ingrediencí. Věděli jste ale, že s ní můžete kouzlit nejenom v kuchyni? Prozradíme, proč má smysl ji sypat do toalety a jak z ní vykouzlit jedlou modelínu!

13. 5. 2023

Nasypejte mouku do toalety

Hned první rada se může zdát nesmyslná. Ve skutečnosti ale opravdu funguje. Pokud každý večer nasypete do toalety polévkovou lžíci mouky, kterou necháte působit přes noc, údržba záchodové mísy bude mnohem jednodušší.

Mouka na sebe totiž naváže látky přítomné v moči (zejména nejrůznější kyseliny), které se podílejí na vytváření vodního kamene a usazenin. Pak už jenom stačí použít běžný čisticí prostředek a úklid bude hračka.

shutterstock_1682283751.jpg

toaletní papír a pytlík mouky
Zdroj: 
Shutterstock
Ano, zní to zvláštně, ale mouka vám pomůže s údržbou toaletní mísy. Jen náklady při aktuálních cenách mouky nejsou zrovna nízké...

Vyčistěte moukou hrací karty

Pokud rádi „mastíte karty“, určitě nám dáte za pravdu, že po nějaké době jsou různě ohmatané, zamaštěné, případně jinak znečištěné. Jak je ale vyčistit, aby byly zase jako nové? Jednoduše!

Do papírového sáčku vložte karty a zasypejte je moukou tak, aby je všechny obalila. Pak sáček uzavřete a třeste jím tak dlouho, dokud se karty pěkně nevyčistí. Mouka do sebe „natáhne“ veškerou mastnotu.

Vytvořte ekologické lepidlo

Došlo vám lepidlo a vy zrovna nemáte po ruce nové? Vyrobte si ho jednoduše z mouky! Do menšího kastrůlku nalijte 300 ml vody a přidejte 100 g hladké mouky. Vše přiveďte k varu a vzniklou kaši vařte při mírné teplotě tak dlouho, dokud z ní nevznikne hladká a dostatečně hustá hmota. Tu nechte vychladnout a poté používejte jako klasické lepidlo na papír a výrobky z něj. 

Náš tip: Pro jednotlivé tipy můžete využít i mouku, do které se pustili otravní mouční moli. Před použitím ale balíček nechte v mrazáku alespoň 24 hodin.

Jedlá plastelína pro děti

Děti milují modelování! Pořizovat opakovaně plastelínu je ale zbytečně nákladné. Tím spíš, pokud si můžete jedlou plastelínu vyrobit doma z obyčejné mouky.

V misce smíchejte 300 g hladké mouky, 25 g soli, 100 ml vody, 1 lžičku citronové šťávy a 1 lžíci oleje. Pokud chcete modelínu obarvit, přidejte pár kapek potravinářské barvy. Výrobek skladujte v lednici, a pokud vám příliš zatuhne, rozřeďte jej několika kapkami vody. 

shutterstock_325463564.jpg

výroba jedlé plastelíny
Zdroj: 
Shutterstock
Mouka je i hlavní přísadou při výrobě jedlé plastelíny.

Lesklé kovy

Mouka pomůže i s čištěním zašlých kovů. Funguje totiž jako velmi jemné, přesto nesmírně účinné abrazivum. Použít ji můžete nejen na šperky, ale také na výrobky z nerezu. Skvěle si poradí i s údržbou dřezu, mosazí nebo měděným nádobím. A jak na to? Smíchejte 1 díl mouky, 1 díl soli a 1 díl octa a vytvořte pastu. Tou potřete kovový předmět, nechejte zaschnout a poté povrch vyleštěte.

Bleskově zralé avokádo

Přinesli jste si z obchodu avokádo, které ještě nedozrálo? Pokud ho potřebujete rychle zpracovat a nemůžete si tudíž dovolit na jeho dozrání čekat, vyzkoušejte tenhle další trik. Avokádo vložte do papírového sáčku, obalte ho v mouce a poté nechte sáček asi 24 hodin ležet na kuchyňské lince. Druhý den by mělo být avokádo zralé a vy ho můžete použít dle libosti. 

Zbavte se nezvaných návštěvníků

Objevili se u vás doma mravenci? Zbavit se jich nebude jen tak. Opět ale můžete vyzkoušet jeden netradiční trik s obyčejnou moukou. V tomhle případě použijte spíš tu polohrubou nebo hrubou. Tou obsypte cestičky, kudy se k vám do domu mravenci dostávají. Protože mravenci nemají rádi chuť ani práškovitou strukturu mouky, posypaným místům se obloukem vyhnou. 

Použité zdroje:

  • https://living.iprima.cz/bydleni/ostatni/mouka-vycisti-karty-slepi-papir-zazene-mravence
  • https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/cisteni-toalety-efektivnejsi/
  • https://bydleni.instory.cz/tipy-inspirace/3352-mouka-je-levna-surovina-vyzkousejte-jeji-netradicni-vyuziti-v-domacnosti-vylesti-kovy-vycisti-karty-a-zabavi-i-deti.html