Jste zde

Jak odstranit mastnotu v kuchyni: Zkuste rady našich babiček nebo... olej!

mastnota v kuchyni Zdroj: Bigstockphoto
Odstranění nánosů mastnoty vyžaduje spoustu času i úsilí. Existuje však několik prostředků, které vám práci výrazně ulehčí. Pojďte je s námi poznat.

13. 7. 2021

Mastnota v kuchyni je nepřítel, kterého se jen těžko zbavuje. Usazuje se téměř všude a spolu s prachem vytváří vrstvu, kterou jen tak neumyjete vodou ani běžnými čisticími prostředky. K úplnému odstranění mastnoty je potřeba mnohem silnější prostředek a trochu více námahy, nebo osvědčené triky, které používaly už naše babičky. 

bigstock-modern-large-luxury-dark-gray-422421437.jpg

šedá kuchyně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Hůře přístupná místa a místa, kam oko nedohlédne, skrývají velké nánosy mastnoty i prachu a zbytky jídla. 

Zapomeňte na nešetrnou chemii 

Pro odstranění mastnoty na kuchyňských površích existuje spousta komerčních prostředků, které se pyšní svou zázračnou silou a 100% účinností. Čím se však příliš nechlubí, tak je jejich neblahý vliv na životní prostředí a na vaše zdraví. Jejich častým používáním může dojít k podráždění očí i dýchacích cest, ke vzniku kožní vyrážky i k rozvoji astmatu či rakoviny.

Účinná pomoc za pár korun

Prostředky, které používaly naše babičky, jsou mnohem šetrnější k životnímu prostředí i k vašemu zdraví,  zároveň však dokážou velmi účinně odstranit mastnotu, která se usadila nejen na kachličkách za varnou deskou nebo na kuchyňské desce, ale i na stranách kuchyňských skříněk, které jsou ze dřeva. Tedy z materiálu, o který je potřeba pečovat a řádně se starat, jinak byste mohli poškodit jeho povrchovou úpravu. 

bigstock-cleaning-a-gas-stove-with-kitc-335163889.jpg

čištění varné desky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Při odstraňování mastnoty se vyhněte silně abrazivním čistícím prostředkům. Na povrchu, který bude poškrábaný, ulpí mastnota mnohem rychleji. 

Přírodní prostředky je dobré nechat působit

Jedlá soda je jedním z nejuniverzálnějších prostředků. Pastu, kterou velmi snadno vyrobíte z vody a sody, můžete použít nejen k odstranění mastnoty, ale i k odstranění připálených zbytků jídla, zašlé špíny i vodního kamene. Navíc je levná a snadno dostupná

bigstock-close-up-of-man-hand-in-protec-336948340.jpg

bílá varná deska
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nevýhodou šetrnějších prostředků je delší doba působení a nutnost čisticí proces několikrát opakovat. 

A stejně dobře poslouží i kypřicí prášek nebo ocet, který můžete naředit vodou nebo si za pomoci jedné lžíce octa, lžíce vody a půl lžíce soli můžete vyrobit velmi účinnou trojkombinaci. 

Tip: Mastnotu je potřeba pravidelně odstraňovat a ideální je k tomu obyčejná mýdlová voda, kterou si vyrobíte tak, že smícháte teplou vodu s najemno nastrouhaným mýdlem ve stejném poměru. 

Pokud vám nevoní ocet a hledáte spíše prostředek, který zanechá příjemnou vůni, pak vyzkoušejte citronovou šťávu s vodou nebo si vezměte na pomoc kyselinu citronovou v prášku. 

Zajímavé a poněkud paradoxní 

Skvělého výsledku při odstraňování mastnoty docílíte i za pomoci oleje. Ať už minerálního, nebo běžného kuchyňského. Pár kapek oleje stačí jednoduše nanést na suchý hadřík a mastné místo očistit. Čerstvý olej rozpustí ten starý a vaše kuchyň bude opět zářit čistotou. 

Zdroj:

  • https://www.sconto.cz/magazin/casty-problem-mastnota-v-kuchyni-jak-se-ji-zbavit
  • https://www.cleanipedia.com/cz/uklid-kuchyne/jak-odstranit-kuchynskou-mastnotu.html
  • https://zena.aktualne.cz/bydleni/jak-uklidit-kuchyni-co-funguje-na-mastnotu/r~i:article:777957/
  • https://bydleni.instory.cz/2279-nemuzete-se-zbavit-mastnoty-na-kuchynske-lince-vime-jak-na-to.html
  • https://www.jena-nabytek.cz/blogs/rady-a-tipy/jak-setrne-vycistite-kuchynskou-linku-od-mastnych-skvrn
  • https://www.obydlicko.cz/navody/jak-na-mastnotu/
  • https://hobby.instory.cz/3071-trapi-vas-opravdu-zazrana-mastnota-na-kachlickach-v-kuchyni-i-takovou-hrave-znicite.html