Jste zde

Kdo si hraje, nezlobí: Vyrobte doma dětem plastelínu nebo kinetický písek

domácí výroba plastelíny, kinetického písku a kříd Zdroj: www.bigstockphoto.com
Podpořte tvořivost a kreativitu vašich dětí! Zapojte je do výroby barevných kříd, domácí plastelíny nebo měsíčního písku, který je zabaví na dlouhé hodiny. Přinášíme vám jednoduché návody, jak na to!

30. 9. 2019

Zaujmout děti je těžké. Nevydrží chvíli v klidu, dlouho neposedí na stejném místě a hračky je zabaví jen na chvíli. Zkuste vaše ratolesti zaujmout výrobou modelíny, vlastnoručně vyrobenými křídami nebo kinetickým pískem. Na výrobu budete potřebovat jen pár minut a suroviny, které máte doma ve spíži.

Písek, který se tolik nesype a drží krásně pohromadě

Hraní s pískem zlepšuje jemnou motoriku, příznivě ovlivňuje dětskou fantazii a zbavuje stresu. Vyrobte vašim dětem jejich vlastní pískoviště. K výrobě písku budete potřebovat jen 8 hrnků hladké mouku a 1 hrnek stolního oleje nebo dětského olejíčku. Suroviny stačí pouze smíchat. Výroba kinetického písku je rychlá, jednoduchá a levná! Písek dětem nasypte do velké nádoby nebo na větší hlubší plech.

Tip: Část mouky zkuste nahradit kukuřičným nebo bramborovým škrobem. Písek bude nadýchanější.

Kinetický neboli měsíční písek je oblíbená dětská hračka, kterou můžete koupit za několik stovek korun, nebo si ho za pár korun můžete vyrobit. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Nechte děti projevit svou fantazii

Malování křídami je oblíbená dětská činnost. Děti v sobě probudí fantazii i kreativitu. Zkuste křídy podle jednoduchého návodu vyrobit s vašimi ratolestmi u vás doma. K jejich výrobě budete potřebovat pouze sádru, tempery a vhodné formičky.

Výroba barevných kříd je jednoduchá a nezabere moc času. Zhruba 2-3 lžíce tempery rozmíchejte ve 100 ml vody a přidejte sádru. Množství sádry přizpůsobte množství vody. Směs přelijte do vhodných formiček a nechte ztvrdnout. Druhý den křídy opatrně vyjměte z formiček a máte hotovo.

Vhodnou formou na výrobu kříd může být papírová rulička od alobalu, kterou rozstřihnete na menší části, z jedné strany ucpete a vystelete pečícím papírem, nebo silikonová tvořítka na led. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Plastelína bez chemie

Milují vaše děti modelínu tak, že ji občas i ochutnají? Vyrobte jim modelínu, která bude jedlá. Z jednoho hrnku hladké nebo polohrubé mouky, z půl hrnku soli, 3 lžiček ztužovače, 1 lžičky oleje a vroucí horké vody. Přidat můžete i trochu potravinářského barviva, které vaší plastelíně dodá barvu, a pár kapek vonné esence, které hmotu příjemně provoní.

Výroba domácí modelíny není vůbec složitá. K její přípravě budete potřebovat běžně dostupné suroviny, které najdete u vás ve spíži. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Tekuté potravinářské barvivo, vonnou esenci a olej nalijte do vroucí vody. Vše promíchejte a vzniklý roztok nalijte do předem smíchaných suchých surovin. Směs míchejte, dokud se vše nespojí a hmota nezačne lepit. Poté hmotu přendejte na pomoučněný vál a hněťte, dokud vám nevznikne hmota, která bude mít konzistenci modelíny.

Modelínu skladujte v lednici v uzavřeném mikrotenovém sáčku, aby nevyschla.

Tip: Pár kapek glycerínu dodá vaší modelíně lesk.