Jste zde

Jak vyčistit měď? Pomůže kečup, worcester i soda. Lesk dodá obyčejný olej

měděné pánve Zdroj: Shutterstock
Měděné předměty nás už od pradávna lákají svým netradičním vzhledem, oslnivým leskem i patinou, kterou na ně namaloval čas. Pokud o ně ovšem nebudeme správně pečovat, časem se promění v docela obyčejné kousky.

28. 4. 2023

Protože si měď zaslouží správnou péči a pravidelnou údržbu, měli bychom vědět, jak ji bezpečně zbavit nánosů prachu i vzpomínek, které do nich vyryl zub času. Jak proměnit zašlé měděné nádobí v kuchyňský skvost a čím vyčistit dekorace z mědi, aby návštěvy opět okouzlovaly oslnivým leskem? Máme pro vás pár tipů!

Pasta z vinného octa a soli

Čištění měděných předmětů bude mnohem jednoduší, pokud je nejprve ošetříte speciální pastou umíchanou ze stejného poměru vinného octa a soli. Vzniklou kašičku naneste na měděný předmět, nechte působit zhruba hodinu a opláchněte

shutterstock_2050636334.jpg

čištění měděného hrnce
Zdroj: 
Shutterstock
Měď bez problémů vyčistíte i surovinami, které máte doma.

Náš tip: Pamatujte, že měděné nádobí nepatří do myčky! Měď by se totiž po mycím cyklu zbarvila do zelena. 

Worcesterová  omáčka dokáže divy

Oblíbené dochucovadlo nevyužijete jen v kuchyni, ale taky při údržbě měděných předmětů. Jednoduše worcester nalijte na měkkou houbičku, potřete s ní měděné hrnce, pánve nebo jakýkoliv druh měděného nádobí a nechte působit asi 5 minut. Nakonec hrnce opláchněte a vytřete dosucha.

Přečtěte si také: Jak vyčistit termosku nebo termohrnek: Sáhněte po rýži nebo lógru

Vaření v soli a octu

Tato metoda se příliš nehodí pro klasické měděné hrnce, protože sůl a ocet spolu chemicky reagují. Je také možné, že měděný předmět zesvětlá nebo bude měď stříbrná.

shutterstock_2127256631.jpg

měděné nádobí
Zdroj: 
Shutterstock
Přiměřená patina mědi sluší.

Pokud to chcete přece jen risknout, připravte si hrnec, do kterého nalijete šálek bílého octa a přidáte lžíci soli. Důkladně směs promíchejte, aby se sůl rozpustila. Do hrnce vložte měděný předmět, zalijte ho vodou a směs přiveďte k varu. Předmět zahřívejte tak dlouho, dokud nebude čistý, 

Pomocníci ze spíže

Měděné hrnce perfektně vyčistíte, posypete-li je jedlou sodou, pokropíte octem a za pomocí půlky citronu, coby kartáčku nebo houbičky, vyčistíte. Po důkladném opláchnutí je měděné nádobí lesklé a vypadá skoro jako nové.

Mohlo by vás zajímat: Jak vyčistit dlaždičky a obklady: Často stačí jen citrón nebo jedlá soda

Citrónová šťáva a „prdopeč“

Měděné hrnce nebo jiné předměty snadno vyčistíte i další multifunkční pastou, kterou vyrobíte z obyčejné citronové šťávy a prášku do pečiva. Umíchanou kašičku (nesmí být příliš tekutá) naneste na měděné nádobí, nechte nejdřív působit asi 5 minut a pak hadříkem znovu přetírejte, zejména v oblasti úchytů, držáků. Nakonec měděné předměty omyjte horkou vodou.

Náš tip: Měděné předměty nemusíte leštit jenom klasickým hadříkem. Použijte staré noviny a měď leštěte krouživými pohyby, dokud se nebude lesknout. 

Všemocný kečup

S údržbou měděných předmětů vám pomůže i obyčejný kečup. Je jedno, jestli vyberete jeho sladkou nebo pikantní variantu. Výsledek bude stejný.

Kečup naneste na zašlý předmět a houbičkou ho krouživými pohyby pomalu čistěte. U hůře dostupných míst si můžete pomoct starým zubním kartáčkem. Nakonec opláchněte a vytřete dosucha. 

Moučná pasta

Maličko netradičním způsobem čištění mědi je i moučná pasta. Jako první si do misky nalijte jeden šálek bílého octa, přidejte k němu lžíci soli a tolik mouky, abyste docílili tzv. omáčkové konzistence.

Když bude pasta příliš hustá, přidejte do ní trochu octa. Když bude příliš řídká, přidejte více mouky. Naneste pastu na měděný předmět a houbičkou ho jemně vyčistěte. Pokud je měď výrazně znečištěná, můžete předmět do moučné lázně ponořit na 30 až 60 minut. 

Přečtěte si také: Jak vyčistit spáry? Pomůže zubní pasta, soda nebo obyčejná svíčka

Sůl a ocet dokážou divy

Skvělými pomocníky s oxidací a patinou na mědi je i obyčejná sůl a ocet. Připravte si menší hrneček, do kterého nalijete ocet a přidáte tři plné lžíce soli. Směs míchejte, dokud se nerozpustí.

Pak měděné nádobí tímto roztokem a houbičkou omyjte, nechte několik minut působit a vydrhněte dočista. Opět omyjte teplou nebo horkou vodou a vysušte.

Náš tip: Pokud předmět vypadá jako měděný, ale vy si jeho složením nejste stoprocentně jistí, přiložte k němu magnet. Pokud se přichytí, předmět má pouze měděný povrch. Na čisté mědi magnet nedrží.

Mohlo by vás zajímat: Jak vyčistit připálený hrnec? Jděte na něj s cukrem nebo kolou

Aby se měděné předměty znovu leskly

Jakmile měď zbavíte patiny, skvrn a šmouh, vyleštěte ji měkkým hadříkem nebo novinami. Pokud vám přijde, že se (např. hrnec) málo leskne, můžete jako leštidlo použít obyčejný rostlinný olej. Stačí nakapat pár kapek na hadřík a měděný předmět s ním několikrát přetřít. 

Použité zdroje:

  • https://www.jaktak.cz/jak-vycistit-medene-nadobi-rady.html
  • https://blog.decodoma.cz/cisteni-medenych-povrchu/
  • https://www.wikihow.cz/Jak-%C4%8Distit-m%C4%9B%C4%8F
  • https://region.rozhlas.cz/jak-vycistit-stribro-mosaz-med-nebo-cin-zkuste-zeli-porek-a-krem-na-boty-7974009