Jste zde

Smutnice: Neviditelný likvidátor vašich rostlinek. Poradíme, jak s nimi zatočit

smutnice Zdroj: www.bigstockphoto.com
Vyhlaste válku smutnicím! Miniaturním černošedým muškám, které vylétají z květináčů a do substrátu kladou vajíčka, ze kterých se stávají larvy – nejběžnější škůdci pokojových rostlin v zimních měsících.

28. 8. 2020

Vykazuje vaše rostlina známky nedostatku živin nebo nedostatku vláhy? Zkontrolujte, zda ji nenapadly smutnice!

Drobné černošedé mušky, zvané smutnice, jsou nejčastější škůdci pokojových rostlin. Larvy smutnic, které jsou ukryté v půdě, vysávají a okusují kořínky rostlin a tím jim škodí. Napadená rostlina žloutne, chřadne a po čase hyne.

Vyhlaste válku smutnicím! Prozradíme vám triky, které ochrání vaše pokojové rostliny před neviditelnými půdními škůdci

bigstock-sciara-hemerobioides-fly-113989796.jpg

smutnice detail
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Škůdcem pokojových rostlin nejsou drobné mušky, ale larvy těchto mušek, které jsou ukryté v půdě. 

Přerušte jejich životní cyklus!

Larvy smutnic jsou velice malé a pouhým okem neviditelné. Domů si je velmi často přinesete s novým pěstebním substrátem nebo s novou pokojovou rostlinou. Larvy po prvním zalití rychle dospějí a stanou se z nich mušky, které začnou poletovat v blízkosti rostliny a velmi rychle se množit! Do substrátu kladou další a další vajíčka, která se za 5 až 10 dní změní v další generaci larev. Přerušit životní cyklus je tak klíčem k úspěchu!

bigstock-this-are-mosquitoes-from-ovipo-342722191.jpg

smutnice na vodní hladině
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Na prevenci výskytu smutnic je dobré dbát už při koupi nové pokojové rostliny nebo nového substrátu, který je vhodné sterilizovat. Substrát můžete propařit, propláchnout roztokem peroxidu vodíku nebo prohřát v troubě.

Substrát nechte vyschnout

Smutnice milují teplo a vlhko. Svá vajíčka kladou do vlhké půdy a za obzvlášť příznivých podmínek dokážou zkrátit svůj cyklus i o několik dní a velmi rychle se přemnožit. Správná zálivka a pravidelné větrání jsou tak nejen vhodnou prevencí, ale i první pomocí při jejich výskytu.

V případě, že objevíte smutnice, okamžitě přestaňte se zálivkou a kořenový bal nechte pořádně vyschnout. Smutnicím ztížíte podmínky na přežití a znemožníte jim rozmnožování. 

Vhodným řešením je také posypat povrch substrátu vrstvou křemičitého písku nebo drobnými kamínky, které znemožní muškám naklást vajíčka a larvy v substrátu udusí. 

Zbavte se dospělých jedinců

Do blízkosti rostlin umístěte žluté pásky, které jsou pokryty nevysychavým lepem. Výrazná žlutá barva smutnice přiláká a lepidlo mušky přichytí. Velmi snadno se tak zbavíte dospělých jedinců, kteří by jinak dál kladli vajíčka. 

Použijte jejich přirozené nepřátele

Parazitické hlístice jsou nejšetrnější a nejúčinnější zbraní proti smutnicím. Hlístice larvy smutnic čichem vyhledají a napadnou jejich trávicí a dýchací systém. Napadená smutnice pak do několika dní hyne. Rostlině ani člověku hlístice nijak neškodí a po zlikvidování všech larev smutnic samy vymizí.

Tip: V případě, že si domů přinesete novou pokojovou rostlinu, proveďte jednoduchý test, který vám prozradí, zdali jste si s rostlinou nepřinesli domů i nezvané škůdce. Rozkrojte bramboru, umístěte ji do substrátu a čekejte. První larvy smutnic se na bramboře objeví do 48 hodin.