Jste zde

Pěstování rajčat: Poradíme, jak poznat silnou sazenici i jak zamezit plísním

pěstování rajčat Zdroj: Bigstockphoto
Zasaďte si sazenice rajčat a těšte se z bohaté úrody vlastních rajských jablíček, na kterých si opravdu pochutnáte. Víme, jak poznat zdravé sazenice a prozradíme vám, kde se jim bude dařit nejlépe.

26. 4. 2021

Rajčata jsou velmi oblíbeným druhem zeleniny, a ač jsou v obchodě k dostání po celý rok, nejlépe stejně chutnají a voní ty z vlastní zahrádky. Tak proč si nějaká nevypětovat! Máme pro vás pár rad, které vám zajistí bohatou úrodu. 

Před výsadbou sledujte předpověď počasí

První sazenice rajčat můžete vysazovat už koncem dubna. Mnoho zahrádkářů však radí vyčkat s výsadbou sazenic až na druhou polovinu května, kdy nebudou hrozit ranní mrazy, které by sazenice mohly sežehnout a zničit. 

bigstock-small-green-tomato-seedlings-i-415236955.jpg

sazenice rajčat v kelímku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Sazenice, které vysadíte do záhonu dříve, zakryjte bílou netkanou textilií, která je ochrání před mrazem a chladem. 

Zdravé a silné sazenice jsou základem úspěchu

Kvalitní sazenice rajčat má silný, ale pružný stonek, je hustě olistěná tmavě zelenými listy a má bohatý kořenový systém. Sazenice by měla být alespoň 25 centimetrů vysoká a měla by mít první květní pupeny. Sazenice by také měly být otužené, aby při výsadbě na záhon neutrpěly šok.

Nezapomeňte na oporu, aby je vítr nepolámal

Rajčata patří mezi teplomilné rostliny, a proto se jim bude nejlépe dařit na slunném místě v nakypřené a v dobře prohnojené půdě. Proto je vhodné přidat do jamky k sazenici i trochu kompostu nebo zetlelého hnoje. 

Sazenice rajčat sázejte hlouběji, než rostly v původních kontejnerech, a tyčková rajčata vysazujte vždy k opoře. K dřevěné tyčce nebo k hliníkové spirále, která vydrží váhu rajčat. 

Rajčata nikdy nepěstujte na stejném záhoně jako loni a v blízkosti brambor. Ochráníte je před plísní. 

bigstock-tomatoes-affected-by-phytophth-386830135.jpg

plíseň bramborová
Zdroj: 
Bigstockphoto
Plíseň bramborová, septorióza a šedá hniloba jsou nejčastější nemoci, se kterými se v souvislosti s pěstováním rajčat můžete setkat. 

Ihned po výsadbě, nezapomeňte rajčata vydatně zalít, a pak nezapomínejte na pravidelnou zálivku, která ochrání plody před deformací a popraskáním. Rajčata zalévejte ideálně dešťovou nebo odstátou vodou a nejlépe ráno i večer, aby se voda rychle neodpařila. Vodu vždy směřujte ke kořenům, nikoliv na listy.

Postranní výhonky si nepleťte s listy

Tyčková rajčata nezapomínejte zaštipovat. Pravidelným odstraňováním výhonků, které vyrůstají mezi stonkem a listem, podpoříte růst plodů. Zaštipování provádějte minimálně jednou týdně. Jakmile jsou výhonky větší, zanechávají po sobě větší ránu, která se může stát místem pro vstup infekce. U keříčkových rajčat výhonky neodstraňujte. 

bigstock-fresh-ripe-tomatoes-on-a-branc-389094394.jpg

zaštipování rajčat
Zdroj: 
Bigstockphoto
Začátkem srpna můžete zakrátit i hlavní výhon, aby rajčata veškerou svou energii směřovala pouze do plodů, nikoliv do stonku a listů. 

Nezapomínejte na prevenci proti škůdcům a chorobám

Plíseň bramborová je nebezpečná choroba, která po sobě zanechává  jen hnědé stonky se zkroucenými suchými listy a nedozrálými plody. Během několika dnů dokáže zničit celou úrodu! Prevence a chemický postřik jsou tak nutným základem. 

Choroba se nejsnáze šíří ve vlhkém prostředí. Venku je proto vhodné pěstovat rajčata pod střechou a udržovat je v suchu. Na přelomu května a června by pak měl být proveden první postřik. Vždy však sledujte předpověď počasí. Postřik neaplikujte před deštěm