25. 5. 2023
Hnědý sirup, který se neuvěřitelně táhne, je lepkavý a mazlavý, si podle vzhledu nezamilujete tak, jako třeba pro oko přitažlivý med. I chuť je u melasy dost o zvyku. Jakmile jí ale jednou propadnete, už ji budete chtít mít vždycky doma.
Kde se bere melasa?
Když dochází ke zpracování cukrové řepy nebo třtiny, vzniká u toho odpad. Třtina nebo řepa se totiž musí rozdrtit, pak se z ní extrahuje šťáva, ta se vaří a získávají se z ní cukrové krystaly. Ty je pak nutné z kapaliny vytáhnout, a když už v ní žádné krystaly nejsou, jde o melasu. Tadá!
Melasa ale není jen jedna. Proces se totiž může opakovat, načež vzniká:
- světlá melasa – ta je nejsladší, nejsvětlejší, vzniká po prvním varu a nejlepší je třeba na pečení
- tmavá melasa – vzniká po druhém varu, je hustší a tmavší, má mnohem výraznější chuť
- blackstrap melasa – vzniká po třetím varu, je hustá, tmavá a má hořkou chuť; je nejkoncentrovanější, proto obsahuje nejvíc vitamínů, minerálů a antioxidantů a taky nejmíň cukru
A pak je tu ještě sulfurovaná melasa – melasa s přídavkem oxidu siřičitého, který slouží jako konzervant, aby sirup déle vydržel. Nebývá tak sladká jako melasa bez oxidu siřičitého, vyrábí se z mladé cukrové třtiny.
Melasa se používá k výrobě rumu, kyseliny citrónové, lihu a droždí, přidává se do krmiva pro zvířata (pro skot) a do hnojiv. Poslouží všude tam, kde je potřeba mít zdroj uhlíku.
Melasa a zdraví. V čem je lepší?
Sladíte? Pak vás určitě bude zajímat, že melasa má mnohem nižší kalorickou hodnotu než cukr nebo med (u cukru jde o polovinu, u medu o třetinu). Kromě toho je bohatá na vitamíny a minerály a obsahuje i takové látky, jako je inositol (látka patřící do skupiny vitamínů B), případně ještě enzymy a nenasycené mastné kyseliny.
Pozor, neznamená to ale, že bychom se měli melasou ládovat od rána do večera. Je sice zdravější alternativou slazení, stále ale obsahuje kalorie a jednoduché sacharidy (cukry). Extra pozor by si na ni z toho důvodu měli dát diabetici.
Neprospívat může taky lidem s alergií na síru a s trávicími potížemi. Doporučená denní dávka melasy je 40 g pro dospělého (2–3 čajové lžičky).
A co z melasy dostanete konkrétně? Třeba hojně zastoupené železo, dál pak hořčík, fosfor, zinek, chrom, sodík, měď nebo vápník. Z vitamínů B1, B2 a B6, kyselinu listovou a pantotenovou.
Právě svým obsahem může pomáhat třeba udržovat v kondici kostí, normalizuje krevní tlak a preventivně působí proti mrtvici a tvorbě usazenin v tepnách. Zvyšuje hladinu HDL v krvi („hodného“ cholesterolu), u zdravých lidí stabilizuje hladinu krevního cukru.
Dál posiluje imunitu, tlumí příznaky revmatu a u mladých zlepšuje růst a vývoj organismu. Ženy ho vítají, protože tlumí příznaky PMS a taky míru nevolnosti během těhotenství.
Látky obsažené v melase taky přispívají k produkci serotoninu (ten pak podporuje dobrou náladu), zkvalitňují spánek a navozují sexuální touhu. Zlepšují paměť, trávení, kožní problémy a chronickou únavu. Blahodárně působí na činnost srdce, nervů a svalů.
Melasa v kuchyni? Klidně ji použijte jako med
Dostali jste melasu nebo jste si ji ze zvědavosti koupili a teď se ptáte, co s ní? Oslaďte si s ní čaj, vytvořte z ní marinádu na maso, použijte ji do snídaňové kaše nebo ji přidejte do těsta při pečení, ať už se vrhnete na koláče, buchty, nebo cokoli dalšího.
A když nebudete chtít zůstat jen v kuchyni, přidejte si melasu do domácí masky na vlasy nebo na pleť. Vitamíny a minerály v obou případech nesmírně prospějí.
Použité zdroje:
- https://www.blendea.cz/profil-melasa/
- https://www.lekarna.cz/clanek/trtinova-melasa-a-jeji-blahodarne-ucinky/
- https://www.terrapotheka.cz/inositol