Jste zde

Kyselý šťovík: Skvělý základ pro saláty i zdravou polévku brčálku. Dejte mu šanci!

šťovík kyselý Zdroj: Shutterstock
Zpestřete svůj jídelníček a propašujte do své kuchyně šťovík! Bylinku s osvěžující chutí a se spoustou cenných látek, které vám na začátku jara pomohou detoxikovat tělo.

28. 4. 2024

Šťovík je vytrvalá bylina, která může dorůst až jednoho metru. Nejčastěji ho najdete na vlhkých a prosluněných místech, v blízkosti řek i potoků, na vlhčích pastvinách i podél cest a sbírat ho můžete po celou dobu vegetace od jara až do podzimu. Nejlepší čas pro jeho sběr je však právě teď! 

shutterstock_2155811297.jpg

šťovík kyselý
Zdroj: 
Shutterstock
Ve volné přírodě nejčastěji natrefíte na šťovík kyselý. Některé druhy si však velmi jednoduše můžete vypěstovat i na své zahradě. 

Šťovík není jen plevel! 

Pamatujte! Nejzdravější a nejchutnější jsou mladé listy, na které můžete ve volné přírodě narazit zkraje jara. 

Šťovík je netradiční, chutná a velice zdravá listová zelenina. Látky, které obsahuje, dodají energii, čistí střeva i krev, napomáhají lepšímu trávení a posilují imunitu.

Při rýmě rozpouští hleny, uvolňuje dýchací cesty a skvěle se hodí k jarním detoxikačním kůrám. Tělo zbaví všech škodlivin, odvodňuje a pomůže i při anémii nebo při jiných onemocněních krve. 

Zevně pomůže s léčbou nejrůznějších kožních chorob a ve formě kloktadla uleví při bolestivých a nepříjemných aftech v ústech. 

shutterstock_2284280175.jpg

šťovík v kuchyni
Zdroj: 
Shutterstock
Ke kulinářským účelům používejte pouze mladé světle zelené listy. Staré listy s červenými skvrnami jsou příliš kyselé. 

Šťovík konzumujte s mírou!

Mladé listy šťovíku mají osvěžující a lehce kyselou chuť. Rozžvýkané zvládnou uhasit žízeň a jemně nasekané zpestří nejrůznější tvarohové i vaječné pomazánky a zeleninové saláty. Využít je však také můžete k ochucení omáček i těstovin, k přípravě domácího bylinkové másla i léčivého nálevu nebo třeba k přípravě lahodné polévky zvané brčálka

shutterstock_1690291579.jpg

šťovík na limonádu
Zdroj: 
Shutterstock
Limonáda ze šťovíku, citronu a medu vás nejen příjemně osvěží, ale také posílí vaši imunitu. 

Šťovíková polévka je velice jednoduchá, rychlá a plná blahodárných látek. Zasytí, dodá energii a dobře jí doplní čerstvá pažitka, mladá cibulka nebo vařené vajíčko. 

Co budete potřebovat: misku šťovíkových listů, olivový olej, 1 větší cibuli, 5 ks brambor, bobkový list, zeleninový bujón, smetanu, ½ lžičky muškátového oříšku, sůl, pepř, jablečný ocet na dochucení

A jak na to: Na rozehřátém oleji nechte zesklovatět najemno nakrájenou cibuli. Přidejte na kostičky nakrájené brambory a koření. Vše zalijte zeleninovým vývarem a vařte, dokud brambory nezměknou.

Poté přidejte umyté listy šťovíku. Ty však nechte jen krátce povařit, aby neztratily své cenné látky. Vše rozmixujte, dochuťte solí, pepřem i octem a na úplný závěr polévku zjemněte smetanou, popřípadě zahustěte klasickou zásmažkou z mouky. 

Šťovík konzumujte v menším množství, a pokud trpíte dnou, kojíte nebo máte alergii, buďte velmi opatrní! Šťovík je jeden z nejvýznamnějších alergenů a místo k užitku, může být naopak ke škodě. 

Zdroje:

  • https://sazenicka.cz/stovik-kysely-lecive-ucinky/
  • https://www.pestik.cz/module/csblog/post/301-5-kysely-jako-stovik.html#gref
  • https://www.bylinkarkazkopanic.cz/2022/05/12/stovikova-polevka/
  • https://www.osiva-semena.cz/plevel-v-kuchyni-stovik-kysely
  • https://www.ekucharka.cz/clanek/245-lecivy-stovik-v-kuchyni-potesi-osvezujici-kyselou-chuti