Jste zde

Bršlice kozí noha: Kyselá tráva je otravný plevel, ale i geniální léčivka

bršlice kozí noha Zdroj: Shutterstock
Bršlice kozí noha není jen plevel, ale také užitečná léčivka, která vám pomůže s řadou neduhů. Poznejte její zázračné účinky i vy!

11. 8. 2023

Bršlice kozí noha, lidově kyselá tráva, husí packa nebo také kerhák, patří mezi jeden z nejotravnějších plevelů. Na zahradě se velmi rychle množí a zbavit se jí není zrovna jednoduché. Snadno se šíří větrem i oddenky. 

shutterstock_1455670211.jpg

oddenky bršlice
Zdroj: 
Shutterstock
Bršlice kozí noha vytváří rozsáhlou síť oddenků a od května do srpna kvete drobnými bílými kvítky.

Jenže! Málokdo tuší, že tato plevelná rostlina má také zajímavé léčivé účinky, které v minulosti hojně využívali již naši předkové. 

shutterstock_1792420870.jpg

bršlice léčivka
Zdroj: 
Shutterstock
Ve formě obkladů urychlí hojení zanícených ran a pomůže při hemoroidech, křečových žilách i při bolestech kloubů. 

Zpomaluje stárnutí a omlazuje pokožku

Pro léčebné účinky se využívají zejména oddenky a sotva rozvinuté světle zelené lístky. Působí silně močopudně a mají protizánětlivé i detoxikační účinky. Podporují hormonální rovnováhu, správný metabolismus i trávení a jsou skvělým pomocníkem při revmatismu, křečových žilách a dně. Pravidelným užíváním pomáhají předcházet ledvinovým i močovým kamenům. 

Oddenky i listy můžete použít ve formě nálevů, zábalů, obkladů a koupelí. S mladými listy, které svou chutí připomínají celer a petržel, však můžete kouzlit i v kuchyni

Tip: Listy sbírejte pouze na jaře před rozkvětem, dokud jsou mladé a chutné. Popřípadě porost bršlice posekejte a sbírejte jen lístky, které zrovna vyraší. 

Listy bršlice je vhodné před použitím krátce povařit nebo alespoň spařit

Mladé listy, které jsou nejlahodnější, lze nakrájet do zeleninové salátu, pomazánek, polévek i do nádivek, kde nahradí petržel. Přidat je můžete také do smoothie i pesta a připravit je můžete podobně jako špenát. Naprostou bombou jsou však bršlicové chipsy, které si snadno a velmi rychle uděláte doma. A jak na ně?

shutterstock_1713696358.jpg

mladé listy bršlice
Zdroj: 
Shutterstock
Mladé listy bršlice, které jsou plné vitamínu C, se podobně jako pažitka nebo řeřicha hodí na chleba s máslem.

Omyté a osušené listy bršlice osmažte na rozpáleném oleji do křupava a ihned po vyndání je obalte ve směsi koření, kterou si připravíte z uzené mleté papriky, soli, kari a ze sušeného česneku. 

Méně je více!

S užíváním a konzumací bršlice to nepřehánějte! Nálev, který si připravíte z 500 ml vody a dvou lžic oddenků, užívejte maximálně po dobu deseti dnů a poté si dopřejte minimálně stejně dlouhou dobu pauzu. 

Usušené oddenky skladujte ve vzduchotěsné nádobě

Pokud si chcete léčivou sílu bršlice uchovat na zimu, nezapomeňte si oddenky usušit buď v sušičce na 40 stupňů Celsia, nebo v troubě na nejnižší teplotu. Listy můžete zamrazit. 

shutterstock_2180142421.jpg

kozí noha
Zdroj: 
Shutterstock
Bršlici najdete prakticky všude. K léčebným účelům a ke konzumaci ji ale sbírejte pouze na čistých neznečištěných místech a pozor na záměnu s bolehlavem!

Zdroje:

  • https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/973-brslice-kozi-noha-ucinky-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pro-zdravi
  • https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-brslice-kozi-noha-plevel-i-bylinny-poklad-40291750
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/brslice-kozi-noha.html
  • https://www.ireceptar.cz/zdravi/brslice-kozi-noha-neni-jen-plevel-caj-z-ni-ma-zazracne-ucinky-20220824.html