Jste zde

Lopuch: Plevel z příkopů, který léčí a zároveň skvěle chutná v těstíčku nebo polévce

květy lopuchu Zdroj: Shutterstock
Zachrání vás nejen ve chvílích, kdy nemáte po ruce toaletní papír, ale také vám pomůže zbavit se lupů a zlepšit trávení. Poznejte spolu s námi léčivé účinky lopuchu! Urputného plevele, který ve volné přírodě jen tak nepřehlédnete.

20. 7. 2023

Lopuch větší je dvouletá rostlina, kterou mnoho z nás vnímá spíše jako obtížný plevel než cennou léčivku. Roste v blízkosti lesa i vody, na rumištích, v příkopech i kolem cest a luk, může dorůst až jednoho metru a celá rostlina je plná zdraví prospěšných látek, které mají blahodárný vliv na zdraví.

Jedlé jsou všechny části a velký význam mají jak při vnitřním, tak i při vnějším užívání. 

shutterstock_1735284674.jpg

listy lopuchu
Zdroj: 
Shutterstock
Lopuch poznáte podle obrovských listů, které mohou mít v průměru až 50 cm, a podle typických pichlavých kuliček, které po sobě velmi často házejí děti. 

Lopuší listy vám pomohou zbavit se akné

Listy lopuchu jsou nejdostupnější částí rostliny. Přidat je můžete do salátu nebo je můžete přiložit rubovou stranou na bolavé klouby. Přelít je také můžete vroucí vodou a nechat několik hodin louhovat. Vzniklý nálev pak může použít k oplachu vlasů, čímž podpoříte jejich růst, nebo ho můžete použít jako pleťovou vodu, která je zvláště účinná při péči o aknózní pleť. 

shutterstock_582415021.jpg

lopuch dvouletý
Zdroj: 
Shutterstock
Listy lopuchu mají hořkou chuť, která nemusí každému vyhovovat. 

Kořen lopuchu je chutný a křupavý

Kořen, který můžete sbírat na podzim nebo brzy na jaře, je nejchutnější a nejúčinnější částí lopuchu. Obsahuje spoustu látek, které posilují obranyschopnost, podporují imunitu horních cest dýchacích, zlepšují trávení, prospívají močovému ústrojí a dokážou pročistit tělo i krev.

Vždy však sbírejte kořen roční rostliny! Kořen v druhém roce vegetace dřevnatí a ztrácí svou léčivou sílu. 

Pamatujte! Abyste dostali lopuší kořen z půdy, použijte pouze dřevěné nebo plastové náčiní. Podle pověry po kontaktu s kovem ztrácí svou moc.

Důkladně očištěný kořen můžete chroupat syrový nebo ho můžete zamrazit, naložit do oleje či do alkoholu, nebo ho také můžete nakrájet na menší kousky, usušit v sušičce při teplotě 35 až 40 stupňů Celsia a rozemlít na jemný prášek, který lze užívat v případě potíží. Nezapomeňte ho však uskladnit v dobře uzavíratelné sklenici, aby vám nezvlhnul a nezplesnivěl.

shutterstock_1366191443.jpg

kořen lopuchu
Zdroj: 
Shutterstock
Sušené listy lopuchu nebo kořen můžete užívat samostatně nebo jako součást čajových směsí. 

Mladé výhonky svým vzhledem připomínají řapíkatý celer

Mladé výhonky a stonky lze použít jako zeleninu. Můžete je chroupat syrové nebo je můžete přimíchat do zeleninových šťáv či do salátu. Vynikající jsou však také uvařené v polévce nebo smažené v těstíčku. 

Zdroje:

  • https://primanapady.cz/clanek-28446-lopuch-leciva-bylina-s-kouzelnou-moci
  • https://www.herbatica.cz/blog/lopuch-vetsi-a-jeho-vyuziti/
  • https://www.vitalia.cz/clanky/co-leci-obycejny-lopuch/
  • https://www.manutea.cz/herbar-bylina-lopuch-vetsi