Jste zde

Které prošlé potraviny můžete bez obav sníst? Nebojte se těstovin ani čokolády

dózy s potravinami Zdroj: Shutterstock
Taky jste měli při nákupu potravin „velké oči“ a vaše spížka a lednička teď proto praskají ve švech? Zachovejte klid! Některé potraviny můžete konzumovat bez obav i po datu spotřeby

15. 3. 2024

Ještě před tím, než se vrhneme na konkrétní potraviny, u kterých je datum spotřeby čistě orientační, pojďme si vysvětlit, na jaká data můžete na potravinách prodávaných v obchodech narazit.

Zatímco datum minimální trvanlivosti je datem, dokdy by potravina měla zůstat kvalitní, a zpravidla se uvádí na sušených, zmrazených, konzervovaných a jiných trvanlivých potravinách, datum spotřeby uvádí, dokdy je bezpečné potravinu jíst. 

U první zmíněné kategorie můžete potravinu sníst i po datu minimální trvanlivosti. To ovšem za předpokladu, že jste ji skladovali i tak, jak je uvedeno na obalu, a obal není poškozen. 

U potravin označených datem spotřeby pak není vhodné jídlo po uplynutí této lhůty konzumovat. A to ani za předpokladu, kdy jste dodrželi podmínky skladování. Jakých „prošlých“ potravin se ale není třeba bát? 

shutterstock_1950152551.jpg

uklizená spíž
Zdroj: 
Shutterstock
Našli jste při uklízení spíže prošlé potraviny? Některé z nich můžete klidně sníst.

Hořčice

Hořčice, stejně jako některé další výrobky, vydrží celý jeden rok poté, co „projde“ datum napsané na víčku u formulky „minimální trvanlivost do...“. Vždy samozřejmě překontrolujte, zda je obal nepoškozený, případně i to, zda obsah skleničky nebo kelímku nezměnil svoje senzorické vlastnosti (typicky barvu, chuť, vůni apod.).

Přečtěte si také: Domácí hořčice, kterou už nedáte z ruky. Stačí 3 suroviny

Sušené luštěniny

Obávat se nemusíte ani sušených luštěnin, které jste skladovali na suchém a chladném místě, kde vydrží klidně i několik let. Tajemství spočívá v jejich sušení, během kterého se výrazně sníží množství vody v luštěninách, díky čemuž se v nich nedaří nejrůznějším bakteriím.

Sůl a cukr

V dobře těsnící nádobě vám zásoby bílého cukru a soli vydrží neuvěřitelně dlouho. Problémem může být pouze situace, kdy jste si v obchodě koupili sůl s přídavkem jódu. Ten totiž trvanlivost soli zásadním způsobem zkracuje. Jak cukr, tak sůl byste měli po přinesení z obchodu přesypat do dóz, které nepropouští vlhkost.

shutterstock_2172196799.jpg

komora s potravinami
Zdroj: 
Shutterstock
Věděli jste, že je rozdíl mezi datem spotřeby a minimální trvanlivostí?

Tmavá čokoláda

Kvalitní tmavou čokoládu můžete bez obav sníst i po datu trvanlivosti. To ovšem za předpokladu, že jste ji skladovali při správné teplotě a na místě, kam se nedostala vlhkost. Pokud není teplota konstantní, začnou se tuky v čokoládě obsažené přesouvat na povrch, což poznáte podle typického našedlého vzhledu.

Mohlo by vás zajímat: Jak nakoupit levné potraviny, ale nezhuntovat si zažívání? Tipy na super suroviny za pár kaček

Med

Med obsahuje málo vody, zato se v něm nachází vysoké množství cukru. Za přispění zmíněného cukru a po naředění vzniká v medu nepatrné množství peroxidu vodíku, který tuhle superpotravinu chrání před bakteriemi a dalšími nebezpečnými mikroby. 

Zajímavost: Nejstaršímu nalezenému medu bylo více než 5 000 let! Keramické nádoby s medem našli vědci při vykopávkách v Gruzii a med byl paradoxně stále jedlý a chutný.

Rýže a těstoviny

Podobně jako sušené luštěniny i rýži a těstoviny můžete bez obav jíst i několik let poté, co jste si je přinesli z obchodu. Obojí ovšem potřebuje ke skladování chladnější místo a vzduchotěsnou nádobu. U rýže se držte raději bílých odrůd. Ty tmavší se totiž kazí mnohem rychleji.

Mohlo by vás zajímat: Co se zbytky rýže? Vyčarujte smažené kuličky, lívance nebo plněné papriky

Ocet

Je nám jasné, že samotný ocet asi popíjet nebudete, jako dochucovadlo, v krajním případě i desinfekci, ho ale můžete používat i několik let po datu trvanlivosti. Ocet je nezávadný i ve chvíli, kdy v něm zpozorujete sedlinu, což je jeho typická vlastnost.

Sterilované potraviny

Je úplně jedno, jestli jste při vyklízení spížky nebo komory narazili na sklenici zavařených okurek nebo marmeládu z předminulého roku. Pokud byly sklenice správně vymyté a zavařené, jejich obsah bude i nadále jedlý. Problémem jsou pouze zavařeniny, které po otevření „nesyknou“. Těch se raději zbavte. 

Mouka a káva

Minimálně jeden rok po uplynutí minimální trvanlivosti vydrží například i mouky, nebo káva. Před konzumací ale vždy výrobek zkontrolujte nejdříve svými smysly. Vypadá, voní a chutná dobře? Neobjevili se v něm škůdci nebo plíseň? Pak je bezpečné jej pozřít. 

Použité zdroje:

  • https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/potraviny-expirace-datum-spotreby.A190413_105656_zdravi_abr
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/6779-prosle-potraviny-konzumace
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/384-prosle-potraviny-nemusite-vyhazovat
  • https://www.zdravestravovani.eu/potraviny-po-expiraci/