Jste zde

Koření i bylinka. Anýzem léčil už Hippokrates, dneska jím dochucujeme omáčky

anýz na porcelánu Zdroj: Bigstockphoto
Anýz patří k těm nejstarším druhům koření na světě, používá se i jako léčivá bylinka, dokáže ulevit od kašle i nadýmání, díky svému aroma je nezaměnitelný a olej, který z něj vzniká, má své výsostné místo v aromaterapii.

25. 10. 2021

Jednoletou rostlinu, dosahující výšky 60 cm, poznáte podle žlutobílých květů v chomáčcích s plody, které se dělí na dvě semena šedozeleného zbarvení. Tyhle plody se suší a používají jako koření. Ony i kořeny (zejména na jaře a na podzim) fungují jako bylinky léčí a pomáhají vyrovnávat se se zdravotními potížemi, jako jsou zánět dýchacích cest a hrtanu a taky při problematickém vylučování.

Pro Caesarovy vojáky i Hippokratovy pacienty

Pravděpodobně kolem roku 1 500 př. n. l. vznikl egyptský Erbesův papyrus, v němž je anýz vysloveně zmíněn. To je důkaz užívání anýzu už ve starém Egyptě, kterým to začalo, ale neskončilo.

bigstock-anise-in-a-plate-on-a-white-ba-419371051.jpg

anýz na lžičce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Anýz má mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví.

V Evropě se sice hojně využíval ke kořenění ryb a mořských plodů, Řekové a Římané ho ale dávali i na kuřecí a vepřové maso, na zeleninu a do malých koláčků, které servírovali pro lepší trávení.

Už tehdy si lidi byli vědomi nezaměnitelných vlastností anýzu. Například Hippokrates „ordinoval“ anýz při kašli a problematickém dýchání, Julius Caesar ho zase dával svým vojákům coby sladkost. Anýz se totiž chuťově dost podobá lékořici.

Jak vybírat a nakupovat kvalitní koření? Čtěte etikety, vyhýbejte se soli, cukru i dochucovadlům

Ve středověku se pak anýzová semínka podávala obalovaná v cukru jako pochoutka i jako prostředek pro lepší trávení. Z tohohle důvodu se dokonce anýz využívá v Indii dodnes. 

Anýz v kuchyni? Přísada netušených možností!

Dokud se člověk o anýz nezajímá, nezjistí, jak se dá využít. Můžete jím vylepšit ryby, polévky, omáčky, maso a zeleninu, pečivo, krémy, koláče nebo sušenky. Dochucují se jím dokonce i bonbóny! Chuťově dokáže vyladit i pikantní jídla, nakládané okurky a zelí a hruškové a jablečné kompoty. Neobejdou se bez něj některé alkoholické nápoje, jako je řecké ouzo, arabský arak nebo francouzský pastis.

Co všechno anýz umí? Pomáhá se spánkem i hormonální nerovnováhou

Stejně jako se dá široce zpracovávat při vytváření dobrot, je podobně využitelný i z hlediska benefitů, které má na lidské zdraví. Například:

  • Upravuje zažívání u dospělých i dětí, a to i těch nejmenších. 
  • Tlumí bolest, působí proti zánětům.
  • Pomáhá při hormonální nerovnováze, třeba při nepravidelné menstruaci, PMS nebo v období klimakteria.
  • Při kojení zvyšuje produkci mléka.
  • Zkvalitňuje spánek, zlepšuje psychický stav.
  • Detoxikuje organismus.
  • Pomáhá při zápachu z úst.
  • Vyrovnává krevní tlak.

bigstock-anise-seeds-in-a-large-wooden-412445536.jpg

anýz na dřevě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Anýz funguje v jablečném kompotu, ale třeba i v nakládaných okurkách.

Jak anýz užívat? Zkuste inhalaci nebo tinkturu

Pokud chcete anýz vyzkoušet, a to i jinak než jako připravené kupované koření v sáčku, můžete si z něj vyrobit tinkturu, kterou si pak budete přidávat do vody nebo čaje, případně odvar. Od věci není ani pořídit si anýzový éterický olej, který v aromalampě nadělá velkou smyslovou parádu.

Jak na tinkturu: Hrst semen podrťte, dejte do nádoby a zalijte tvrdým alkoholem, třeba vodkou. Semena musí být ponořená. Takhle je nechte odstát měsíc a občas je protřepejte. Nakonec tinkturu slijte. Užívejte vždy jen pár kapek.

Jak na odvar: Nadrťte 1–2 lžičky anýzových semen, zalijte je 500 ml vody a pak ji přiveďte k varu a vařte 10 minut. Pak nálev sceďte a popíjejte.

Použité zdroje:

  • https://www.vseokoreni.cz/koreni/anyz
  • https://www.manutea.cz/herbar-bylina-anyz
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Bedrn%C3%ADk_an%C3%BDz 
  • https://www.awashop.cz/co-je-vlastne-anyz-p14835/