Jste zde

Jak zazimovat nedostavěnou stavbu domu?

Jak zazimovat nedostavěnou stavbu domu? PR Zdroj: pexels.com / Life Of Pix
Stavba domu je náročný proces, který se často protáhne až do zimy. V tomto období je nesmírně důležité stavbu zazimovat, pokud v pracích plánujete pokračovat až na jaře.

22. 12. 2023

Nízké teploty by mohly způsobit poškození konstrukce či materiálů a celou stavbu zkomplikovat. Přinášíme vám návod jak postupovat, abyste rozestavěný dům před mrazy co nejvíce ochránili.

Před zimou dokončete nezbytné

Ještě předtím, než stavbu na zimu definitivně pozastavíte, měli byste se ujistit, že je dostatečně připravena na chladné měsíce. Kromě vlivů počasí je rozestavěný dům náchylný také na vandalismus či krádeže, proto byste neměli nechat nic náhodě.

Detailně propracované projekty domů počítají také s obdobím zazimování, které s trochou snahy bez problémů zvládnete. Než stavbu opustíte, dokončete vše, co je možné s ohledem na počasí i vaši finanční situaci. V zimních měsících tak budete mít čas na přípravu podrobného plánu, se kterým bude snadné vrhnout se na jaře zpátky do práce.

unnamed_1.png

zazimování stavby
Zdroj: 
pexels.com / Ksenia Chernaya

Chraňte stavbu před vlhkostí

Se zimními měsíci se pojí také zvýšená vlhkost. Pokud jste ve fázi hotové hrubé stavby včetně střechy, oken a dveří, ujistěte se, že jsou dobře osazeny, abyste zabránili vniknutí vody dovnitř. Tento krok je obzvlášť důležitý, pokud plánujete pokračovat v pracích v interiéru také během zimy.

Podívejte se také na střechu a zkontrolujte, zda jsou kvalitně nainstalovány všechny žlaby a okapy. Pokud ještě nemáte dokončeny všechny části střechy, pečlivě ji překryjte, aby vám nesněžilo či nepršelo dovnitř.

Zkontrolujte také nepoužitý materiál. Není-li v původním obalu, překryjte jej plachtou. Důležité je také jeho umístění, a to ideálně na rovný zpevněný povrch.

Dejte pozor na mínusové teploty

Neméně důležitá je ochrana stavby před mrazem, jelikož jsou na něj některé materiály a prvky náchylnější. Právě ty byste měli zkontrolovat a provést případné kroky k jejich ochraně. Řeč je především o zařízeních vyžadujících na svůj chod vodu. Tu byste měli vypustit ze všech radiátorů a potrubí včetně podlahového topení, jelikož by mráz mohl způsobit jejich poškození. Jedná se o nepříjemnost, která by vás kromě zbytečných nervů a času stála také nemálo peněz.

unnamed3.jpg

stavba a její zazimování
Zdroj: 
pexels.com / Ksenia Chernaya

Stavbu pravidelně monitorujte

Pokud během zimy neplánujete žádné práce na novém domově, neznamená to, že byste na něj měli úplně zapomenout. Naplánujte si pravidelné prohlídky, během kterých se ujistíte, že veškerá izolace je na svém místě. Postarejte se také o pravidelné odklízení sněhu ze všech nedokončených částí, aby na jaře nebyly promoklé.

Kromě vandalů a přílišné vlhkosti se může pod pokles kvality materiálů podepsat také UV záření, které rovněž nepodceňujte. I když máte stavbu dostatečně zaizolovanou, dbejte na její pravidelné větrání. V opačném případě by se mohla uvnitř nahromadit vlhkost, která by se podepsala pod tvorbu plísní.