Jste zde

Jaké velikosti odpadní trubky zvolit do základové desky?

oranžové odpadní trubky KG Zdroj: www.dvorak-karlik.cz
Stavíte dům a chcete mít pod kontrolou vše od základů až po střechu? Pokud si chcete ověřit, jak navrhnout kanalizační systém, v dnešním článku pro vás máme informace o položení odpadních trubek v základové desce.

3. 9. 2021

Nejprve musíte mít jasný plán

Pokládka kanalizačního potrubí je jedním z prvních úkonů při stavbě nového domu. Probíhá společně s položením stavebních základů. V tuto chvíli tedy již přesně znáte plán budovy i poměrně přesné rozložení místností a jejich hlavních bodů. S konkrétními vyústěními se totiž sice dá pohnout, nicméně jednotlivé části kanalizace jsou už při pokládce směřovány tam, kde budou skutečně potřeba. Při pokládání potrubí tedy již není čas na experimenty či náhlé změny ve stavebním plánu.

Potrubí se pokládá dle plánu z projektové dokumentace. V podrobném plánu naleznete přesně rozkreslené jednotlivé části potrubí, díky čemuž přesně víte, jaký materiál budete muset objednat. Někdy se může stát, že stavební firma navrhne na poslední chvíli z určitých důvodů udělat drobné změny, nemělo by se však jednat o nic zásadního (může jít např. o drobnou úpravu sklonů/úhlů). Můžete objednat něco málo navíc, ušetříte si starosti a přebytečný materiál jistě snadno prodáte.

Jak se potrubí pokládá

Pro kanalizační potrubí se využívají k tomu určené plastové odpadní trubky KG, které mají typickou oranžovou (resp. hnědo-oranžovou) barvu. Vhodným průměrem mohou být pro rodinný dům KG trubky 110 mm či 125 mm, poraďte se však se svým projektantem. Vždy samozřejmě platí, že průměr trubek nejblíže kanalizaci by měl mít největší kapacitu. Pro usnadnění manipulace může být vhodné potrubí obalit ještě trubkami o větším průměru.

Výhodou těchto trubek je, že instalace je velmi snadná, jednotlivé díly lze spojovat bez nutnosti svařování či jiných složitých postupů, díky tomu si mnoho kutilů zvládá sestavit odpadní systém svépomocí.

Nejprve je nutné všechny trubky zkontrolovat – zda nejsou poškozené trubky či hrdla – a zbavíme je nečistot.

Kanalizační systém pokládáme do výkopů směrem od přípojky ke kanalizaci, která musí být nejníže, následně udržujeme sklon – dle projektové dokumentace nejčastěji 2 až 4 %. Sklon průběžně kontrolujeme vodováhou. Na závěr musíte potrubí naplnit a zkontrolovat jeho dokonalou vodotěsnost. Teprve poté je možné trubky začít zasypávat vykopanou zeminou.