Jste zde

Renovace starého topení: Teď je ideální čas. Poradíme, jak na to!

oprýskané topení Zdroj: Shutterstock
Zrenovujte staré a nevzhledné litinové topení. Svépomocí, s minimem námahy a za pár korun. Máme pro vás jednoduchý návod!

6. 6. 2023

Litinové radiátory, které stále ještě najdete v mnoha panelákových bytech, mají něco do sebe. Oproti plechovým radiátorům mají velmi dlouhou životnost a mnohem lépe topí. I po vypnutí hřejí ještě několik desítek minut.

Zejména na starších radiátorech se ale po čase mohou objevit rezavé flíčky nebo větší skvrny a nátěr může začít žloutnout. Naštěstí se ale dají snadno zrenovovat! 

shutterstock_1539082661.jpg

čerstvě natřený radiátor
Zdroj: 
Shutterstock
K natírání radiátoru zvolte kvalitní barvy, které jsou ředitelné vodou. Rychleji schnou a nepáchnou. 

Renovace starého topení není náročná a nezabere vám mnoho času. Počítejte však s tím, že mezi každou vrstvou nátěru budete muset několik hodin čekat, aby dostatečně zaschl. 

Kdy je nejvyšší čas?

Do renovace radiátoru se pusťte před začátkem, nebo po skončení topné sezóny. Topení totiž musí být studené. Pokud byste se přeci jen pustili do obnovy během sezóny, musí být topení zcela vychladlé, a dokud nátěr dokonale nezaschne, neměli byste topení zapínat

S trochou šikovnosti to zvládne každý

Navrátit topení jeho původní vzhled zvládne určitě každý kutil. Stačí jen vybrat kvalitní barvu a nespěchat. Povrch topení je důležité důkladně zdrsnit, odmastit a vyčistit, aby nový nátěr dobře přilnul. 

Tip: Pod topením zakryjte podlahu, na stěnu za radiátor umístěte karton a krycí páskou oblepte kohout i měřáky. Ušetříte si tak čas i námahu při následném úklidu. 

K odstranění starého nátěru a případné koroze si na pomoc vezměte ocelový kartáč, špachtli, pilník a smirkový papír na kov. Důležité je, aby na radiátoru nezůstaly žádné nesoudržné části povrchu, které by se po natření mohly začít odlupovat. Po důkladném přebroušení vše pečlivě vysajte nebo smeťte. 

Topení také důkladně odmastěte kuchyňským saponátem naředěným vodou nebo speciálním odmašťovacím přípravkem a na úplný závěr ho opláchněte čistou vodou. 

shutterstock_2234282099.jpg

kohout ústředního topení
Zdroj: 
Shutterstock
Nátěr nechte schnout při pokojové teplotě několik hodin. 

Na barvě nešetřete!

Barvu vybírejte pečlivě, aby se po čase nezačala odlupovat a žloutnout. Musí zvládnout vyšší teploty a při změně teploty se musí přizpůsobit roztažnosti kovu. Důležité jsou také dobré krycí vlastnosti a odolnost proti odření.

shutterstock_1760667122.jpg

staré radiátory
Zdroj: 
Shutterstock
Špatně zvolená barva na radiátor může popraskat a zežloutnout.
 

Místa očištěná na čistý kov natřete před samotnou barvou antikorozním nátěrem, který ochrání radiátor před rezivěním. 

K natírání radiátoru použijte ideálně barvu, která je ředitelná vodou. Rychleji schne a nepáchne. Topení natírejte štětcem či štětkou a na špatně dostupná místa použijte zahnutý štětec nebo malý váleček na delší rukojeti. Barvu pečlivě promíchejte a aby byl výsledek stoprocentní, doporučujeme udělat dva nátěry

Zdroje:

  • https://www.akoupelnyatopeni.cz/clanky/vyhody-a-nevyhody-litinovych-radiatoru-oproti-plechovym
  • https://homeandgarden.cz/i-stare-radiatory-mohou-vypadat-jako-nove-jak-je-zrenovovat/
  • https://pr.denik.cz/doporucujeme/nejvyssi-cas-na-renovaci-radiatoru-jak-ho-natrit-20220905.html
  • https://www.idnes.cz/hobby/domov/nater-stareho-radiatoru.A120517_101339_hobby-domov_bma
  • https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-jak-na-to-stare-radiatory-v-novem-havu-staci-obycejny-nater-40200788
  • https://bydleni.instory.cz/1319-jak-udelat-z-nevzhlednych-starych-radiatoru-takrka-nove.html