Jste zde

Jak vyčistit připálený hrnec? Jděte na něj s cukrem nebo kolou

spálenina v hrnci Zdroj: Bigstockphoto
Komu z nás se to alespoň jednou nepovedlo? Chystáte jídlo pro rodinu a skáčete od jedné věci k druhé. Ani se nenadějete a z kuchyně se začne linout odér spáleniny. Připálený hrnec není žádná pohroma, vyčistit ho totiž pomůžou následující triky.

18. 3. 2021

Tip #1: Ocet

Ocet dokáže (nejen) v kuchyni divy. Zbaví totiž domácí spotřebiče nebo vodovodní baterie vodního kamene a skvěle si poradí taky s připálenými zbytky jídel. Jednoduše stačí do připáleného hrnce nalít asi litr vody, přidat cca půl litru octu a vše společně nechat projít varem. Pokud bude samotný ocet neúčinný, můžete si přizvat na pomoc jedlou sodu. 

Tip #2: Dřevěná vařečka

Tady úplně nepomůže, pokud do připáleného hrnce vařečku jen tak vložíte. Na druhou stranu vám skvěle poslouží při mechanickém odstraňování zbytků jídla. Jednoduše do hrnce nalijte vodu, přiveďte k varu a vařečkou následně zbytky jídel odstraňujte. Poslední kousíčky můžete seškrábat při mytí drátěnkou.

Tip #3: Kostky cukru

Tenhle netradiční způsob funguje na podobném principu jako klasické drátěnky. Je ale ještě o chlup účinnější. Jakmile v hrnci povaříte trochu vody, nechte ho vychladnout a na dočištění použijte obyčejné kostky cukru. Kostkou cukru začnete připálené místa mechanicky otírat. Potom ho už jen klasicky opláchnete a umyjete saponátem. Jednoduché, netradiční, ale účinné.

bigstock-electric-stove-induction-the-388821427.jpg

připálené lívance
Zdroj: 
Bigstockphoto
Kuchyňské nádobí se spálí hned. S jeho čištěním už to ale je výrazně časově náročnější.

Tip #4: Citron

Pokud je běžný čisticí prostředek na připáleniny krátký, přizvěte si na pomoc citronovou šťávu. Prostě do ní namočte houbičku a hrnec otírejte. Během několika chvilek by po spálenině nemělo být ani památky.

Tip #5: Peroxid

Výše zmíněná soda na odstraňování připálenin perfektně funguje v kombinaci s peroxidem. Stačí z obou zmíněných složek umíchat polotekutou kašičku, nanést na připálený hrnec a nechat deset minut působit. 

Tip #6: Sůl

Podobně jako cukr funguje taky sůl. Nasypte proto pár lžic soli na dno připáleného hrnce a pořádně vydrhněte. Pokud nemáte čas odstraňovat spáleniny mechanicky, nasypte do hrnce větší množství soli, zalijte vroucí vodou a nechte (ideálně přes noc) působit. 

Tip #7: Prací prášek

Skvělých výsledků dosáhnete taky s obyčejným pracím práškem. Podle některých hospodyněk stačí vsypat dvě čajové lžičky prášku do vroucí vody a povařit. Připálené zbytky pak jednoduše sloupnete. Po vyčištění ale nezapomeňte hrnec od prášku pořádně opláchnout. 

bigstock-the-pan-is-dirty-burnt-and-bl-376375291.jpg

připálená pánev
Zdroj: 
Bigstockphoto
Při odstraňování připálenin si dejte pozor, abyste si nádobí nepoškrábali a neponičili.

Tip #8: Černý čaj

Uvařte v připáleném hrnci několik sáčků černého čaje a nechte ho odstát přes noc. K pití už sice nebude, připálených zbytků vás ale jednoduše zbaví bez nekonečného drhnutí.

Tip #9: Kola

Oblíbený kolový nápoj obsahuje kyselinu fosforečnou, která je součástí taky některých čisticích prostředků. Stačí nalít sklenku nebo dvě na připálený povrch hrnce a počkat, dokud se zbytky nezačnou uvolňovat. 

Tip #10: Olej

Pokud se vám povedlo připálit v hrnci mléko, snadno ho odstraníte obyčejným olejem. Vezměte si měkký hadřík a naneste na něj několik kapek oleje, který doma zrovna máte. Následně připálený hrnec potřete a nechejte olej působit po dobu 10 až 15 minut. Spálenina mléka povolí a půjde snáze smýt běžným mycím prostředkem.