Jste zde

Úklid toalety bez chemie: Zapojte ocet, sodu nebo dětský olejíček

čistá toaleta Zdroj: www.bigstockhphoto.com
Vyčistěte a vydezinfikujte vaši toaletu bez nebezpečné chemie! Představíme vám několik účinných domácích prostředků a prozradíme návod na výrobu voňavých WC bomb, které toaletní mísu nejen vyčistí, ale i příjemně provoní.

21. 12. 2020

Mytí a dezinfekce toalety není oblíbená činnost nikoho z nás, přesto se uklízet musí! Toaleta je vizitkou vašeho domova, ale i místem, které je plné nebezpečných bakterií. Zbavit se jich je sice takřka nemožné, ale existuje spousta triků a tipů, které sníží jejich množství na minimum. 

Vyzkoušejte s námi šetrné, ale účinné domácí prostředky na úklid a dezinfekci toalety a vyrobte si s námi WC bomby, které toaletu provoní a zabrání jejímu opětovnému znečištění. 

Toaleta si zaslouží péči

Úklid toalety se nevyplatí podceňovat! Pravidelně jednou týdně byste měli vyčistit mísu, prkénko i okolí toalety, aby nedocházelo k usazování močového i vodního kamene, k tvorbě usazenin, ke skvrnám od rzi a samozřejmě, aby nedocházelo k usazování a množení bakterií, které jsou nebezpečné pro vaše zdraví. Není však nutné nakoupit drahé a agresivní čistící prostředky!

bigstock-women-cleaning-wc-housewife-c-365862124_1.jpg

čištění toalety
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Agresivní chemické prostředky časem naruší glazuru toalety a povrch se stane náchylnější k rychlému zašpinění. 

K pravidelnému úklidu toalety jsou mnohem lepší domácí prostředky, které jsou šetrné nejen k životnímu prostředí, ale hlavně i k vašemu zdraví! Nezpůsobují alergické reakce a nemají neblahý vliv na váš nervový systém. Na rozdíl od chemických přípravků však vyžadují delší dobu působení

Všemocný ocet

Ocet, respektive kyselina octová, je nejoblíbenější a nejlepší čistící prostředek, který lze použít k úklidu toalety. Je šetrný, ale velmi účinný. Poradí si s bakteriemi, s vodním kamenem i se zažloutlými místy uvnitř toalety. Ocet můžete nanést po celé míse nebo pouze na znečištěná místa a nechat působit i přes noc

Pro lepší účinek přidejte sáček jedlé sody

Jedlá soda je vynikající pomocník v případě velmi znečištěné a zapáchající toalety. Skvěle absorbuje pachy a spolu s octem vyvolá opravdu bouřlivou reakci, která se postará o dokonale čistou toaletu.

bigstock-baking-soda-in-white-bowl-on-w-329391094.jpg

jedlá soda na záchod
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Ocet ani jedlou sodu nikdy nekombinujte s chemickými přípravky! Nečekaná reakce by vás mohla nepříjemně překvapit. 

Coca-cola jako skvělý pomocník

Oblíbená limonáda je sice netradiční prostředek na mytí toalety, ale věřte, že dokáže zázraky. Kyselina fosforečná a oxid uhličitý spolehlivě odstraní skvrny od rzi i vodní kámen. Colu nalijte pod horní okraj toalety, nechte ji minimálně hodinu působit, a potom spláchněte. V případě nedostačujícího výsledku postup opakujte. 

bigstock-white-hanging-toilet-seat-on-w-322000744.jpg

dětský olej do záchodu
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Po vyčištění a vydezinfikování toalety naneste na stěny mísy dětský olej. Na míse tak vytvoříte ochranný film, který odpudí špínu i vodní kámen.
 

Kyselina citronová zatočí s vodním kamenem

Kyselina citronová je nejlepší prostředek k odstranění močového i vodního kamene, který v míse zanechává velmi tvrdá voda. Kyselinu můžete nanést na houbičku a krouživými pohyby vyčistit postižená místa nebo ji můžete rozpustit ve vroucí vodě a nalít ji do mísy. Po delší době působení pak vezměte na pomoc záchodovou štětku a máte hotovo. 

Šumivé WC bomby toaletu nejen provoní

Vlastnoručně vyrobené WC bomby jsou šetrný prostředek, kterým zabráníte opětovnému znečištění toalety a příjemně ji provoníte. Jejich výroba je velmi snadná, zcela bezpečná a levná. Pracujete totiž se surovinami, které dost možná máte doma.  A jak na ně? 

Z jednoho hrnku jedlé sody, z ¾ hrnku kyseliny citronové, 1 lžíce prostředku na nádobí a z několika kapek vonného olejíčku vytvořte hmotu, která bude mít konzistenci vlhkého písku. Hmotu natlačte do formiček a nechte ji chvíli ztuhnout. Hotovou bombu vhoďte do mísy a sledujte její účinek.