Jste zde

Jak se rychle zchladit? Pyžamo šoupněte do mrazáku a vyzkoušejte trik s Alpou

žena v horku Zdroj: Shutterstock
„Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným.“ Tuhle legendární hlášku jste si možná už několikrát zopakovali ve chvíli, kdy teploty atakovaly hranici třiceti stupňů Celsia.

17. 7. 2022

Pokud jste na horách nebo u vody, vedro je přece jen o dost snesitelnější, než v případě, kdy sedíte osm hodin v rozpálené kanceláři. Jak se rychle a účinně zchladit? Máme pro vás několik odzkoušených tipů!

Pijte!

Pamatujte, že tělo pocením ztrácí životadárné tekutiny, proto je potřeba je neustále doplňovat. Ačkoliv vás horké počasí pravděpodobně svádí k tomu objednat si jedno hořké a orosené pivo, namísto alkoholu dejte přednost obyčejné vodě.

Tělo ochladí ale i nejrůznější zeleninové a ovocné šťávy, neslazené zelené nebo bylinkové čaje a paradoxně také kysané výrobky. Vyzkoušejte třeba kyšku, ale i jogurtový nápoj ajran.

Francův nápoj

Věděli jste, že obyčejnou Alpu můžete použít nejen jako mazání na bolavé klouby? Pokud ji dáte na pár hodin do chladničky (nebo na dvě hoďky do mrazáku), a následně natřete na lýtka nebo zápěstí, tělo příjemně ochladíte. Pokud navíc její sílu podpoříte puštěným větrákem, docílíte ledového pocitu.

Kontrolujte tep

A místa, kde ho cítíte, průběžně ochlazujte. Pomůže zamražená lahev s vodou obalená ručníkem, kterou přiložíte na zápěstí, za krk, či spánky. Na pomoc si můžete přizvat i obyčejný kbelík s vodou, do kterého ponoříte nohy až po lýtka. Ruce (ideálně až po lokty) průběžně ochlazujte pod studenou tekoucí vodou.

shutterstock_1569482995.jpg

žena před větrákem
Zdroj: 
Shutterstock
Výkon větráku posílíte ještě tím, že před něj pověsíte mokré ručníky.

Pyžamo do mrazáku

Asi nám dáte za pravdu, že během horkých letních nocí není kvalita našeho spánku zrovna dvakrát uspokojivá. Abyste snadněji usnuli (a lépe se vyspali), v ložnici intenzivně vyvětrejte zhruba půl hodiny před tím, než půjdete spát. Pyžamo dejte alespoň na půl hodiny do mrazničky a peřiny vyměňte za obyčejné prostěradlo.

Náš tip: Vyzkoušet můžete i trik s polštářkem naplněným sypkým hrachem nebo pohankou, který uložíte před spánkem alespoň na hodinku do mrazáku.

Trik s vodou

Interiér můžete o pár stupínků ochladit i tak, že do vany napustíte zhruba deset centimetrů studené vody, přisypete led a necháte vodu průběžně odpařovat. Do oken můžete pověsit namočená prostěradla nebo rovnou mokré závěsy. Podobnou službu vám prokážou vlhké ručníky pověšené v blízkosti ventilátoru.

Podpořte pocení jídlem

Abyste tělo co nejrychleji zchladili, je potřeba ho donutit k intenzivnímu pocení. Do jídelníčku proto zařaďte zázvor, kurkumu, pepř, chilli nebo feferonky. Naopak se vyvarujte nadměrné konzumaci soli, která zbytečně zatěžuje naše ledviny. Ty jsou i bez ní v létě namáhané víc než v kterékoli jiné části roku.

Vytřete

Že se vám během horkých letních dnů do úklidu ani trochu nechce? To samozřejmě chápeme. Pokud ale vytřete podlahu ledovou vodou, rázem v místnosti snížíte teplotu o několik stupínků. V létě se taky zbavte nejrůznějších koberečků a těžkých předložek, které zadržují teplo a zbytečně v místnosti zvyšují teplotu.

Triky nejen pro dámy

K bleskovému osvěžení skvěle poslouží nejrůznější rozprašovací spreje a květinové vody. Pokud žádný takový zrovna nemáte po ruce, jednoduše si ho vyrobte z obyčejné (neslazené) minerálky uložené na 40 minut v mrazničce. Namrazit si můžete taky balíček papírových kapesníků, kterými budete otírat čelo a předloktí. A už jste vyzkoušeli trik s kostkou ledu v podprsence? Že ne? Tak ho co nevidět zkuste!

Použité zdroje:

  • https://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi-a-zivotni-styl-zdravi/611178/16-tipu-jak-rychle-ochladit-sebe-i-domov-zarucene-uspejete.html
  • https://www.nejlepsi-nabytek.cz/blog-10-tipu-jak-ochladit-byt-bez-klimatizace
  • https://www.ireceptar.cz/zdravi/jak-zchladit-napoj-30000616.html
  • https://www.prozeny.cz/clanek/nici-vas-letni-horka-poradime-vam-jak-se-osvezit-17820