Jste zde

Jak v horku ochladit interiér? Namočte závěsy nebo zmrazte prostěradla!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Léto přišlo a s ním si užijeme i pořádně horké dny. Zatímco některé domácnosti s tím nemají problém, v jiných je nedýchatelno a jejich obyvatelé by se nejradši do září zavřeli do ledničky. Jak s horkem zabojovat? Máme pro vás inspiraci!

14. 7. 2018

Na léto se asi všichni většinou těšíme, ale i tak si od veder potřebujeme odpočinout – aspoň večer a v noci, abychom se vyspali. Chládkem ale neopovrhneme, ani když přijdeme odpoledne unavení z práce. Tyhle tipy vám pomůžou, zkuste je!

Nepouštějte sluníčko dovnitř

Tím nejjednodušším, co můžete udělat, je zatáhnout žaluzie, rolety a závěsy, aby se sluneční paprsky nedostaly dovnitř v takové míře, v jaké by pronikly do okna bez zatažení. Závěsy jsou v tomhle boji extra efektní – jejich hustá tkanina totiž pohltí spoustu tepla. Na jihu Evropy to obvykle ráno dotáhnou ještě dál a závěsy namočí. Můžete to zkusit třeba rozprašovačem.

Pokud bez přikrytí neusnete, přijkryjte se v létě "jen" prostěradlem. Bude vám rozhodně lépe.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Večer můžete dát roletám, závěsům a žaluziím pohov. Hliníkové žaluzie vytáhněte, jinak vám budou po zbytek noci pouštět do místnosti teplo, které přes den poslušně podle zákonů fyziky absorbovaly.

Samozřejmě v tom největším horku neotevírejte okna. Horký vzduch by vám uvnitř opravdu nepomohl. Větrání můžete nechat až na noc, kdy se ochladí. Ráno nezapomeňte okna zavřít, jinak se z práce vrátíte do sauny.

Větrák je klasika, kterou můžete vylepšit

Pořídit si větrák, pokud máte v bytě v létě opravdu horko, se jeví jako nezbytnost. Abyste ale umocnili efekt, namočte čistý hadr, třeba ručník nebo prostěradlo, a zavěste ho před něj.

Pokud je venku horko k nesnesení, omezte na minimum vaření a pečení.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Kostky ledu, kam se podíváte

Máte doma opravdu na padnutí? Vezměte si misky, naplňte je ledem a rozmístěte je, jak uznáte za vhodné, klidně po celém bytě nebo domě. Nestojí to skoro nic a účinek na sebe nenechá dlouho čekat. Vzduch se ochladí docela jednoduchým procesem.

Příliš spotřebičů škodí

Možná vám teplo, které vydávají domácí spotřebiče ve stand by módu nebo i vypnuté, přijde jako zanedbatelné, ale není. A čím víc spotřebičů máte, tím je to horší. Všechny, kromě ledničky a mrazáku, které zrovna nepoužíváte, vypněte a vytáhněte ze zásuvky. Bude to zase o něco lepší.

Nemusíte zakotvit u ledničky. Proti horku výborně fungují třeba těžké závěsy, které ráno namočíte. Nebo misky s ledem.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Vytírejte, zvlhčíte vzduch

Vytírání asi nikdo z nás nemá rád, ale když zvlhčíte podlahu, zvlhčíte i vzduch a u vás doma bude o něco přijatelněji.

A ještě pár triků, se kterými vám bude dobře

Teď se podívejme na to, co ještě pro sebe můžete udělat, aby vám v bytě bylo dobře:

  • Zvolte vhodné povlečení. Pokud chcete spát pod peřinou, vyberte si bavlněné, ale ještě lépe saténové povlečení (ovšem saténové, ne polyesterové, které pořídíte za pár stovek v supermarketu).
  • Lepší je spát pod prostěradlem. Jestli neusnete nepřikrytí, ale pod peřinou se neúnosně potíte, přikrývejte se během tropických nocí jen obyčejným bavlněným prostěradlem.
  • Zmrazte si pyžamo. Než půjdete spát, dejte svoje pyžamo zabalené do pytle a vložte ho na pár minut do mrazáku. Pak vás příjemně osvěží. Nenechávejte ho tam ale dlouho, abyste neutrpěli teplotní šok. To samé můžete udělat i s prostěradlem, na kterém budete spát.
  • Dejte si vlažnou sprchu. Příjemně vás osvěží a budete se cítit jako znovuzrození. Nesprchujte se ale úplně studenou nebo dokonce ledovou vodou. Tím byste si nepomohli – tělo by aktivovalo proces pocení a možná byste si taky z koupelny odnesli rýmu.
  • Zkuste nevařit a nepéct. Jednak nebudete mít na hutná jídla chuť, jednak byste si jejich přípravou pořádně zatopili. Dejte si osvěžující salát a bude vám dobře.

Chtěli bychom léto, ale s mírou

Vydržet v létě v některých domácnostech bývá náročné, proto se spousta lidí radši pakuje ven do lesa a k vodě. Nemusí to ale být tak hrozné. Zkuste naše tipy a uvidíte, že se to dá zvládnout.