Jste zde

Jak na horko? Vytvořte si svou městskou oázu!

Zdroj: Thyes, Wikimedia Commons

V parných letních dnech se všichni vidíme spíš u rybník anebo někde v lese. Místo toho ale musí hodně z nás trávit horká odpoledne v bytech v betonové džungli. Zkuste svůj balkón změnit v kousek venkova!

9. 6. 2014

Ať už máte velkou terasu či dokonce vlastní zahradu, nebo jenom malý balkónek, všechny tyto prostory můžete využít jako tiché zákoutí v rozpáleném městském ruchu. Stačí pár snadných triků a venkovní prostor vašeho bytu se promění v pravou městskou oázu!

Máte zelenou!

Tip číslo jedna je vlastně ten vůbec nejdůležitější - pokud kolem sebe nemáte dostatek přírody, snažte se ho do svého bytu přenést. Pořiťe si závěsné květináče (opatrně s manupulací), kameninové mísy se zeminou a zeď i zábradlí nechte porůst popínavou rostlinou. V duchu současnosti si můžete také pořídit dřevěnoou přepravku a vysázet do ní bylinky, které pak zužitkujete v kuchyni. Nebojte se nechat přepravku jen tak položenou za židličce či na větším stole. Nedbalá (avšak promyšlená) úprava prostoru je teď velmi trendy.

mestska_oaza2

Stačí starý dřevěný truhlík, výběr bylinek už je na vás. Zdroj: Suzette, Flickr.com

Budiž světlo 

Nic nedodá romantickou a uvolněnou atmosféru tolik jako správně vybrané světlo. Samozřejmě si můžete na balkón pořídit venkovní lampičky, mnohem lepší volba se ale skrývá uklizená v sezónním šuplíku. Vytáhněte vánoční osvětlení a nazdobte s ním zábradlí, okno nebo keř, který roste v květináči u balkónových dveří. Je úplně jedno, jestli máte světla žlutá nebo barevná a v nouzi se hodí i klasické červené mochomůrky.

Oceňujete spíše Romantický styl bydlení? Prim hrají květiny!

Braňte se slunci stylově

Chcete-li si připadat jako v Toskánsku, nesmí na vaší terase chybět slunečník. Než však zvolíte variantu s pruhy či plasten, porozhlédněte se po plátěném slunečníku béžové barvy na dřevěné noze. Možná v tomto případě příliš podléháme módě, vykouzlit stylové posezení ale není jen tak. Při výběru slunečníku se proto vždy držte pravidla klasiky - raději volte přírodní barvy a jednoduchý tón. Jedině to se totiž neomrzí ani příští sezónu.

mestska_oaza3

Osvětlený venkovními světýlky dodá nádech letního večírku. Zdroj: Tracy Rowan, Flickr.com

Dřevo vládne i ve městě

Abyste nemuseli našlapovat po rozpálených kachličkách nebo betonovém povrchu, upgradujte svůj balkón či terasu pomocí dřevěných podlážek. Ty totiž dodají příjemnější atmosféru a pohodlnější povrch, na kterém můžete stát i sedět. Zvolte raději tmavší barvu a užší mezery mezi jednotlivými prkny - nebudete pak muset lovit zapadané drobnosti. Na takovou podlahu ani nemusíte dávat stolek s židlemi - stačí si vzít velké barevné polštáře, posadit se na zem a „zaplout“ mezi květiny a bylinky. A městská oáza je dokonalá.