Jste zde

Jak prát kojenecké oblečení: Odděleně od dospěláckého a s pomocí mýdlového slizu

holčičí a klučičí oblečení Zdroj: Shutterstock
Dopřejte svým nejmenším tu nejlepší péči! Víme, jak efektivně, ale šetrně vyprat kojenecké oblečení, a dáme vám návod na výrobu pracího prášku, který nebude dráždit citlivou dětskou pokožku.

9. 2. 2023

Dětská pokožka je velmi citlivá, tenká a mnohem více náchylná k podráždění, které může být způsobeno různými vlivy. Důležité je proto používat šetrnou kosmetiku, která je vhodná pro jemnou dětskou pokožku, a veškeré kojenecké oblečení před prvním použitím vyprat. Jak na to se podíváme v dnešním článku. 

shutterstock_714484453.jpg

dítě ležící na oblečení
Zdroj: 
Shutterstock
Mezi časté příznaky podrážděné pokožky u kojenců patří vyrážka, svědění a celkový neklid. 

Zapomeňte na ruční praní a běžné prací prostředky

Kojenecké oblečení perte vždy v pračce odděleně od prádla ostatních členů rodiny a ideálně na teploty vyšší než 60 stupňů Celsia, které dokážou zahubit roztoče a choroboplodné zárodky. Minimálně do jednoho roku dítěte nepoužívejte aviváž ani běžné prací prostředky, které obsahují nejrůznější enzymy, umělá barviva a optické rozjasňovače. 

shutterstock_1701774277.jpg

dětské oblečení z obchodu
Zdroj: 
Shutterstock
Nikdy nespoléhejte na to, že nové oblečení je zcela čisté! Kromě toho, že ho v obchodě osahá kdekdo, může také obsahovat zbytky barev a jiných chemikálií z výroby, které rozhodně citlivé pokožce neprospějí. 

Tip: Místo aviváže můžete do pračky přilít i trochu octa, který prádlo vydezinfikuje a navíc i změkčí.

K praní prádla používejte pouze prací prášky nebo gely, které jsou určené pro jemnou dětskou pokožku a neobsahují žádné dráždivé látky. Můžete však také použít mýdlové ořechy nebo mýdlový sliz, který si velmi jednoduše vyrobíte i doma. A jak na něj? 

Ve velké nádobě smíchejte 200 gramů nastrouhaného jádrového mýdla se 100 gramy prací sody a se 6 litry horké vody. Směs důkladně promíchejte a nechte ji vychladnout. Dávku mýdlového slizu přizpůsobte podle míry zašpinění. Obvykle ale postačí 250 ml. 

V případě, že na prádle ulpěla obtížně odstranitelná skvrna, použijte navíc žlučové mýdlo. Před praním jej stačí nanést přímo na skvrnu a nechat působit. 

Při praní kojeneckého prádla přidejte jeden cyklus máchání navíc, abyste odstranili veškeré zbytky pracího prostředku. 

shutterstock_300576929.jpg

kojenecké oblečení
Zdroj: 
Shutterstock
Dětský prací prostředek používejte ideálně do tří let věku dítěte. 

Pořídit sušičku prádla se vyplatí

Po vyprání prádlo vložte do sušičky, která ho zbaví všech alergenů a ušetří vás žehlení. Pokud sušičku nemáte, žehlení se nevyhnete, jelikož vysoká teplota dokáže prádlo změkčit a navíc odstraní i zbylé bakteri. 

Látkové pleny perte na vyšší teplotu

Pokud používáte látkové pleny, pak pamatujte, že vyžadují speciální péči. V případě, že vaše dítko trpí průjmovým onemocněním, je třeba pleny nejdříve opláchnout a teprve poté je vyprat minimálně na 90 stupňů Celsia odděleně od ostatního prádla. 

shutterstock_595506809.jpg

praní dětských plen
Zdroj: 
Shutterstock
Při praní látkových plen nepoužívejte aviváž! Snižuje totiž savost.

Všeho moc škodí

Praní kojeneckého prádla je věda a určitě je důležité dodržet správnou teplotu a používat vhodný prací prostředek. Také však pamatujte, že přehnaná hygiena může být na škodu. Vaše dítě si musí vybudovat přirozenou imunitu. 

Zdroje:

  • https://www.maminocisto.cz/blog/jak-prat-detske-obleceni/
  • https://blog.feedo.cz/jak-prat-obleceni-pro-novorozence-a-miminka/
  • https://blog.mall.cz/rodina/maminkovsky-radce-5-tipu-jak-prat-obleceni-pro-miminko-1138.html
  • https://www.alza.cz/maxi/jak-prat-obleceni-pro-novorozence
  • https://www.veselebydleni.cz/magazin/jak-prat-a-jak-se-starat-o-obleceni-pro-miminko