Jste zde

Jak odstranit skvrny od krve: Jednejte rychle a vyhněte se horké vodě

skvrna od krve na vyšívacím plátně Zdroj: www.bigstockphoto.com
Odstranit skvrny od krve už nemusí být problém. Zkuste s námi suroviny, které jsou levné a šetrné nejen k životnímu prostředí. Čištění však neodkládejte! Čas hraje ve váš prospěch více, než si myslíte.

9. 2. 2020

Překvapila vás skvrna od krve na vašem oblíbeném tričku, potřísnili jste krví sedací soupravu nebo si vaše ratolest odřela koleno a ušpinila si sotva koupené kalhoty? Nezoufejte! Odstranit skvrny od krve je mnohem jednodušší, než se může zdát. Pokud budete dostatečně rychlí, postačí vám jen suroviny, které máte doma.

Jednejte rychle!

S čištěním vašeho oblíbeného kousku neotálejte. Čím dříve začnete s odstraňováním skvrny, tím spíše máte šanci, že se vám flek podaří zcela odstranit. Věděli jste, že na skvrnu od krve, která se nestihla vsáknout a zaschnout, postačí obvykle jen studená voda?

Zaschlou krev se snažte před vložením do studené vody co nejvíce oškrábat. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Tip: Oblečení potřísněné krví otočte naruby a na skvrnu pusťte proud studené vody. Silný proud vody vytlačí krev z látky pryč.

Teplá voda učiní skvrnu nevypratelnou!

Na čerstvou skvrnu od krve nejlépe pomáhá, když ji opláchnete pod proudem studené vody. Zatímco studená voda krev uvolní a rozpustí, teplá voda krev srazí a zakonzervuje. Krev se dostane hlouběji do látky a skvrna se stane nevypratelnou.

Zaschlé skvrny od krve je potřeba nechat ve studené vodě několik hodin odmočit, a pak je oprat v mýdlové vodě nebo v běžném pracím prostředku. Vždy však pamatujte na to, že teplota vody by neměla být vyšší než 40 stupňů Celsia.

Prádlo potřísněné krví perte maximálně na 40 stupňů Celsia a do sušičky prádla oděv vkládejte, až když si budete jisti, že skvrna zcela zmizela. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pozor na jemné tkaniny

Zaschlé skvrny od krve můžete odstranit i za pomoci osvědčených babských rad. Pro odmáčení můžete použít bílý ocet nebo jedlou sodu. Zaschlou krev také můžete posolit kuchyňskou solí, pokapat citronovou šťávou, postříkat lakem na vlasy nebo na skvrnu můžete nanést zubní pastu. A v neposlední řadě můžete na skvrnu zkusit i čerstvě nastrouhaný křen, který je však nutné nechat delší dobu působit.

Na skvrnu, která odolá i několikanásobnému vyprání, můžete vyzkoušet babské rady. Pomoci může kuchyňská sůl, jedlá soda i citron. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Účinek suroviny vyzkoušejte na méně viditelném místě, abyste se ujistili, že surovina na vašem oblíbeném kousku nenadělá více škody než užitku.

Oděvy z odolného materiálu můžete vyčistit i za pomoci tříprocentního roztoku peroxidu vodíku. Ale pozor! Vzhledem k tomu, že peroxid skvrnu od krve vybělí, lze tuto metodu použít jen na oblečení bílé barvy.