Jste zde

Domácí aviváž: Vyměňte chemické koktejly za bílý ocet a voňavé olejíčky

barevné ručníky a aviváž Zdroj: Bigstockphoto
Nevyhazujte peníze za barevné koktejly plné agresivní chemie! Řekneme vám, proč (ne)používat aviváž, a poradíme vám, čím ji nahradit. Buďte ohleduplní k přírodě a nezatěžujte své tělo chemickými látkami.

24. 1. 2024

Kupované aviváže jsou plné toxických látek, potenciálních alergenů a chemie, která zatěžuje životní prostředí. Její používání během praní má však své opodstatnění. Poznejte s námi výhody a nevýhody jejího používání a rozhodněte se sami, jestli nebude lepší nahradit ji jinou surovinou, která nebude zatěžovat životní prostředí, vaše tělo ani vaši peněženku.

Proč používat při praní prádla aviváž?

Používání aviváže má své opodstatnění. Prádlo provoní, změkčí a zbaví ho elektrostatického náboje. Oblečení ošetřené aviváží nebude lepit a bude méně přitahovat prach a jiné nečistoty. Žehlení bude mnohem rychlejší a snazší. Obrovskou nevýhodou je však velké množství alergenů a chemických látek, které postupně otravují vaše tělo.

bigstock-clean-towels-and-softener-on-t-284049301.jpg

levandulová aviváž
Zdroj: 
Bigstockphoto
Používání aviváže má svá pro i proti. Proto ho pečlivě zvažte.

Zatěžuje vaše tělo i životní prostředí

Praní prádla v aviváži může být příčinou nepříjemných kožních reakcí, může způsobit nebo zhoršit atopický ekzém a být příčinou kvasinkové infekce. Není vhodná pro citlivou dětskou pokožku, alergiky a pro lidi s lupénkou. Aviváž nepoužívejte také při praní bílého prádla, funkčního oblečení, elastického prádla a ručníků.

Aviváž můžete snadno nahradit!

Bílý ocet je skvělá surovina, která spolehlivě nahradí aviváž. Zředěný vodou ve stejném poměru má podobný účinek. Prádlo změkčí a textilie z umělých vláken zbaví elektrostatického náboje. Ocet má však i něco navíc! Barvy na vašem oblečení udrží zářivé, změkčí ručníky, prádlo vydezinfikuje a vaši pračku zbaví vodního kamene a nepříjemného zápachu.

bigstock-laundry-room-with-washing-mach-244684672.jpg

žena s dítětem u pračky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokud máte v domácnosti malé dítko, použití aviváže zvažte o to víc.

Obávat se nemusíte ani typického octového zápachu, který můžete mírně cítit při vyndávání prádla z pračky. Po uschnutí vašeho oblečení zápach zcela vymizí!

Zvolte si vůni podle sebe

Pro utlumení octového zápachu můžete k octu přidat i pár kapek kvalitního vonného olejíčku. Přičemž intenzitu vůně jednoduše ovlivníte počtem kapek. Nádherně voní levandule, citrusy, máta i tea tree olejíček.

Řešením však může být i voňavý pytlíček, který umístíte do skříně, nebo vlasový kondicionér, kterým v receptu nahradíte část octu.

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/vonava-domaci-avivaz-levna-ucinna-a-ekologicky-privetiva-20191107.html
  • https://blog.econea.cz/jak-vybrat-a-pouzivat-avivaz-a-jak-si-ji-vyrobit-doma/
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/domaci-avivaz-30000224.html