Jste zde

Barvy do dětského pokoje: Co pro miminka a co pro teenagery?

dětský pokoj s fialovými a růžovými prvky Zdroj: www.bigstockphoto.com
Chystáte pokojíček pro miminko, pro malého školáka nebo se vám doma bouří čerstvý teenager? Pak nejspíš přemýšlíte, jaké barvy mu vybrat nebo jaké mu v případě teenagera povolíte, protože si je nejspíš diktovat nenechá. Poradíme vám!

23. 5. 2020

Je naprosto jasné, že ty nejmenší děti potřebují pokojíček úplně jiný než školáci a dospívající. Může být ale těžké zvolit ten správný design, dokud si ho děti kompletně nevymyslí samy. Proto pro vás máme pár tipů, jak to v závislosti na jejich věku vyřešit.

Barvy do pokoje pro ty nejmenší

Pokud si říkáte, že je volba jasná, protože do holčičího pokojíku patří růžová a do klučičího modrá, upusťte od toho. Nenechte se svazovat tradicemi. Možná ani nevíte, co se vám narodí a nějak místnost připravit musíte, ať už řešíte výmalbu, nábytek nebo doplňky.

bigstock-colorful-bedroom-design-for-te-287207386.jpg

dětský pokoj s výraznými doplňky
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Spíš než na výrazné barvy na zdech vsaďte na výrazné doplňky. Snáz je v budoucnu vyměníte.

Malé děti potřebují v prvních letech jen prostor, kde budou spát a hrát si. Není proto třeba dělat z výběru barev vědu, i když je dobré vědět, kterých se vyvarovat, aby nepůsobily rušivě. Nic nezkazíte oranžovou, bílou a zelenou. 

 • Oranžová navozuje pocit pohody.
 • Bílá je nadčasová a působí dokonale čistě. Doporučujeme ji ale jen na výmalbu nebo doplňky, v žádném případě na koberec. Asi víte proč.
 • Zelená uklidňuje.
 • Hnědá navozuje pocit jistoty a pořádku, ale do dětského pokoje ji nevybírejte na výmalbu. Ideální je pořídit hnědý nábytek. 

Těmto barvám byste se naopak měli vyhnout nebo je použijte jen na detaily:

 • Fialová může vyvolávat melancholii, proto s ní pracujte velmi opatrně a volte ji spíš u doplňků do dívčího pokoje.
 • Červená může vyvolávat agresi a navozovat pocit nebezpečí. Dospělí ji snesou dobře, pokud ji mají rádi, dětský mozek si s ní ale ve velkém neporadí. Proto i v tomhle případě doporučujeme maximálně doplňky, nikoli nábytek nebo výmalbu.
 • Žlutá může dětem přivodit frustraci a nadmíru hněvu. Není vhodná ani pro oči.
 • Černá přijde na řadu, až se vaše dítko dostane do puberty a začne revoltovat, vsaďte se… Do té doby pryč od ní. Působí ponuře až depresivně.

bigstock-modern-child-room-interior-wit-339701788.jpg

dětský pokoj v neutrálních barvách
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Myslete na to, že dětský pokoj by měl být tvořený třemi zónami - pro hraní, studium a odpočinek. Oddělit je můžete třeba právě barvami.

Náš tip: Žádné divoké křivky! Nejmenší děti by z nich opravdu neměly radost. Chystáte-li se zapojit do hry tapety nebo jakékoli jiné aplikace na zeď, myslete na to. Raději vybírejte samolepky zvířátek a pohádkových postaviček.

Barvy do pokoje pro malého školáka

Když se dítě chystá do první třídy, pokoj přestává sloužit jen spánku a hrám. Je potřeba vytvořit mu zázemí pro plnění domácích úkolů a učení. Na místě je tedy nejen pořídit psací stůl a vyhovující ergonomickou židli, ale taky je vhodné opticky všechny tři zóny oddělit. Může k tomu dobře posloužit barva, tapeta nebo v případě většího pokoje nábytek. 

Které barvy se kam hodí?

 • Do zóny, kde bude dítě odpočívat a spát je ideální zelená a bílá.
 • V zóně, kde si bude hrát, můžete vsadit na oranžovou.
 • Tam, kde se bude učit, vyzkoušejte bílou a červené nebo fialové doplňky. Do této zóny se příliš nehodí rozptylující tapety a případné malůvky na zdi, které by sice pokoj oživily, ale zároveň by při učení odváděly pozornost.

Pokud jste své ratolesti dosud dopřáli čistě dětskou výzdobu, přizpůsobte ji jejímu věku a mentální vyspělosti. Možná je čas vyměnit zvířátka na zdech za nalepovací tabuli, na kterou si bude moct psát a kreslit jako ve škole, nebo poněkud „dospělejší“ tapety podle toho, co má ráda.

bigstock-teenage-bedroom-d-render-ther-283103350.jpg

malý dětský pokoj
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Má-li vaše dítko menší pokoj, vsaďte spíše na světlejší barvy. Opticky ho zvětší,

Barvy do pokoje pro bouřícího se teenagera

Jakmile se dostaví puberta, přes dětské provedení pokoje nepojede vlak. V kurzu bude černá, ale rozhodně dospívajícím nedovolte přemalovat s ní celý pokoj. Pokud po této barvě skutečně zatouží, vyberte s ním raději doplňky, které se mu budou líbit. Může jít třeba i o ložní prádlo, které opticky zabere spoustu místa a se kterým možná pubertální rozmar uspokojíte.

Výmalba by ale měla být neutrální, protože dospívající pravděpodobně v tomhle pokoji setrvá až do dospělosti samotné.