Jste zde

Jak na zápach úst? Žvýkejte bylinky, vsaďte na koření a neopomíjejte prevenci

žena a zápach z úst Zdroj: Bigstockphoto
Zápach z úst, odborně nazýván jako halitóza, je nepříjemný pro samotného jedince i další osoby v jeho okolí. Často navíc může signalizovat nejen kosmetický problém, ale také závažné onemocnění. Co ho způsobuje a jak ho eliminovat?

29. 11. 2021

Zápach úst se může objevovat po konzumaci některých aromatických potravin (typicky například cibule, česnek, sardinky, některé sýry a podobně), někdy za něj může i nedostatečná ústní hygiena a často též poukazuje na nějaké onemocnění. Mezi typické viníky halitózy může patřit i nedostatečný pitný režim a užívání některých léků, kouření a žvýkání tabáku nebo držení drastických diet.

V tom horším případě může nevábný dech upozorňovat na problém s ledvinami a játry, cukrovku, zánět horních nebo dolních cest dýchacích, žaludeční vředy a reflux nebo paradontózu, která může skončit i ztrátou zubu. Často bohužel může jít také o dědičné predispozice, které poukazují na dysbalanci mikrobiální flóry v ústech. 

Bylinkový seriál: heřmánek voní a mírní bolest zubů

bigstock-asian-woman-in-white-wear-clos-330425452.jpg

zápach z úst
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zápach z úst může být nejen kosmetickým, ale i zdravotním problémem.

Jak s halitózou bojovat? 

Kromě správných stravovacích návyků, dostatečného pitného režimu a svědomité ústní hygieny (správný kartáček, nit, mezizubní kartáčky i ústní voda) lze s nevábným dechem bojovat také pomocí rad našich babiček. Ty na zápach z úst třeba doporučovaly:

  • Bylinky: K překrytí zápachu z úst se v lidovém léčitelství nejčastěji doporučuje žvýkání bazalky, máty, šalvěje nebo petržele.
  • Koření: Od nevábného dechu může alespoň dočasně ulevit i žvýkání semen anýzu, skořicové kůry, koriandru, kopru, celeru, kmínu nebo hřebíčkového květu. 
  • Mléko: Pokud jste si pochutnali na tataráku s česnekovou topinkou nebo syrečcích s cibulí a pivkem, vypijte sklenici mléka. Mléko má totiž schopnost neutralizovat zápach úst po konzumaci aromatických potravin.
  • Aloe vera: Připravte si speciální koktejl ze čtvrt šálku šťávy z aloe vera rozmíchané v půl šálku vody nebo jablečného džusu. Aloe totiž obsahuje protizánětlivou látku b-sitosterol, která redukuje činnost bakterií. 
  • Káva: Od nepříjemného odéru pomůže i žvýkání kávových zrnek. Jen si pak nezapomeňte vyčistit zuby :)
  • Šrucha: Rostlinka, která vypadá jako plevel, bělí a čistí chrup. K tomu navíc zbavuje dutinu nepříjemného zápachu. Denně stačí rozžvýkat několik listů.
  • Žvýkačka: Akutní záchranou je i žvýkačka bez cukru, která osvěžuje dech a zároveň přispívá k tvorbě slin, které přirozeně ústní dutinu čistí a zvlhčují.

bigstock-woman-is-checking-her-breath-i-362415226.jpg

zápach z úst řešení
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zkusit můžete některé druhy bylinek, ale třeba i koření.

Co když nic nepomáhá?

Za vaši svědomitou ústní hygienu jste byli už několikrát pochváleni stomatologem? Aromatickým potravinám se vyhýbáte doslova jako čert kříži? Vyzkoušeli jste všechny možné i nemožné babské rady a pořád nic nepomáhá? Pak bude potřeba řešit problém s odborníkem. Objednejte se na tzv. organoleptické měření, kdy lékař hodnotí sílu zápachu z pacientových úst pomocí čichu.

Přesnější údaje o stupni zápachu pak může poskytnout měření pomocí halimetru, který dokáže zhodnotit koncentraci těkavých sloučenin síry ve vydechovaném vzduchu.

Vaše další kroky pak pravděpodobně povedou k praktikovi, který provede interní vyšetření, případně vás odešle k otorinolaryngologovi. Ten může odhalit závažnější příčinu obtíží a zároveň doporučí vhodný způsob léčby.   

Použité zdroje:

  • https://www.benu.cz/jak-se-zbavit-zapachu-z-ust
  • https://www.lekarna.cz/clanek/zapach-z-ust-neprijemny-spolecnik/ 
  • https://www.oralb.cz/cs-cz/ustni-a-zubni-hygiena/problemy-se-zuby/zapach-z-ust/jak-odstranit-zapach-z-ust
  • https://www.parodontax.cz/nejnovejsi-informace/zapach-z-ust-a-jeho-priciny.html
  • https://zdravi.euro.cz/leky/zapach-z-ust-priciny-lecba/