Jste zde

Jak si doma vybělit zuby? Zapomeňte na citrón, zkuste jahody

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Černý čaj, káva, tabák, ale i limonády a léky. To jsou hlavní důvody, proč člověku žloutnou zuby. Pokud je chcete mít zase jako perličky, ale za profesionální čištění utrácet nemůžete nebo nechcete, čtěte dál.

11. 1. 2019

Máme pro vás hned několik tipů, jak si zuby vybělit doma. Nebude to hned a nemůžete očekávat, že po jedné aplikaci čehokoli vaše zuby zesvětlají o pět odstínů. S trochou trpělivosti to ale půjde a skvrny od oblíbených nápojů nebo nutných léků už na sebe nebudou tolik upozorňovat.

Chemie? Několik možností tu je

Pokud nechcete uhánět ke specialistovi, který si za bělení zubů naúčtuje tisíce, můžete vyzkoušet některé produkty k domácímu bělení. Sehnat se dají:

  • bělicí pásky: S bělicími páskami můžete mít o něco bělejší zuby docela jednoduše a rychle. Jde jen o správnou aplikaci. Počítejte s cenou zhruba 1 600 Kč za 28 pásek. Podle ohlasů bývá výsledek opravdu viditelný.
  • bělicí pera: Jestli vás trápí jeden neposlušný zub, vyřešíte ho snadno a rychle s bělicím perem. To stojí 400 Kč a víc, výsledek je ale poměrně nejistý, protože pero obsahuje méně účinné látky než zmíněné pásky. Díky tomu se ale zase nemusíte bát, že by došlo k jakémukoli poškození zubní skloviny.
  • gely: Ty jsou pravděpodobně nejúčinnější formou bělení zubů doma. Ke gelu patří gumové násadky, díky kterým gel aplikujete a udržíte na zubech podle potřeby. Ideální je zkonzultovat tuto metodu se zubařem, který vám udělá násadky na míru a objedná správný bělicí gel. Tato metoda ale začíná na 2 000 Kč.

Pozor na některé kombinace, kterými byste si chtěli vybělit zuby. Můžete si zničit sklovinu.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Babské rady k nezaplacení

Ale jde to i bez chemie! Pokud vás hned napadl citrón, protože se s jeho pomocí zbavujete skvrn kdekoli v domácnosti, zapomeňte na něj, není to dobrá volba. Zvlášť v kombinaci s octem. Ta se hodí na zašlé umyvadlo, ale ne do vašich úst. Obě dvě látky najednou by vám totiž mohly naleptat sklovinu a dlouho byste se potom proklínali. Stejně tak nepoužívejte kypřicí prášek, který by svými krystalky zubům jen uškodil.

A co tedy pomáhá? Rozhodně jahody! Rozmačkejte si jich pár na kašičku a tu naneste v silné vrstvě na zuby. Nechte ji pár minut působit, co to půjde a co vám chuťové buňky dovolí.

Dobrých výsledků můžete dosáhnout i s jedlou sodou. Můžete si ji například i smíchat s trochou zubní pasty a tou si pak pravidelně čistit zuby. Do zubní pasty můžete taky přidat trošku olivového oleje, ve kterém budete týden louhovat hřebíček.

A pak může dojít i na bylinky. Při pravidelném žvýkání šalvěje, bazalky a máty budete mít nejen krásné zuby, ale i svěží dech. Podobně to funguje i s lístky špenátu.

Jahody jsou účinnou, ale i chutnou metodou jak vybělit zuby.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Co jíst a nejíst? Prevence je nejlepší!

Kávu nebo čaj si jen málokdo z nás dokáže kvůli běloskvoucím zubům odepřít. Je ale dobré vědět, čím můžete aspoň trochu zmírnit tvorbu nevzhledných skvrn.

Tyto potraviny jsou pro vzhled vašich zubů dobré: mrkev, okurka, květák, celer, hrušky, jablka.

A na tyto potraviny pozor, ty mohou fleky způsobovat: červená řepa, kari, sójová omáčka, pečivo, chipsy a samozřejmě sladkosti, které se podepisují nejen na vzhledu zubů, ale i na jejich stavu.

Podle odborníků je důležité i to, jak během dne rizikové potraviny jíme. Je například lepší spořádat sladkost najednou a pak pít neslazené nápoje než si tutéž sladkost dávkovat během celého odpoledne. Kyseliny a sacharidy totiž takto působí na zuby delší dobu, což je horší.