Jste zde

Huňatá krasavice: Pampová tráva zajistí soukromí a můžete ji i usušit do vázy

béžová pampová tráva Zdroj: Shutterstock
Jaro je ideální čas pro výsadbu kortadérie. Impozantní okrasné trávy, která vás svým chocholičnatým květenstvím upoutá už z dálky.

2. 5. 2023

Kortadérie, známá také jako pampová tráva nebo jako pampas dvoudomý, patří mezi nejkrásnější a nejoblíbenější okrasné traviny, které nevyžadují příliš mnoho péče a velmi dekorativní jsou po celý rok. Nejpůsobivější jsou však na začátku podzimu, když kvetou. 

Samičí rostlina kvete déle a její květenství je huňatější 

Pampová tráva se může pyšnit až 50 cm květenstvím, které se na rostlině objeví v září a vydrží až do listopadu. V závislosti na zvolené odrůdě může mít krémovou, bílou nebo růžovou barvu a lze využít k řezu i na sušení.

shutterstock_1524468830.jpg

pampas dvoudomý
Zdroj: 
Shutterstock
S trochou představivosti vám může kvetoucí pampas připomenout velikou prachovku nebo chomáč sladké cukrové vaty. 

Rozrůstá se nejen do výšky, ale také do šířky

Pampovou trávu si můžete vypěstovat ze semen nebo si v zahradnictví můžete zakoupit již vzrostlou rostlinu a vysadit ji na záhon, kde bude mít dostatek prostoru pro svůj růst. 

shutterstock_1524468833.jpg

pampová tráva před domem
Zdroj: 
Shutterstock
Kortadérie se svým vzrůstem postará o soukromí nebo vám pomůže zakrýt nevzhledný kout vaší zahrady. 

Pampová tráva dorůstá do výšky až dvou metrů. Využít ji tak můžete pro zakrytí nevzhledných koutů, k vytvoření soukromí i k oddělení různých částí zahrady. Velmi pěkně však také vypadá uprostřed trávníku, na břehu jezírka nebo jako ozdoba skalky, kde bude nepřehlédnutelná. 

Trvale vlhká půda rostlině nesvědčí

Pěstování pampové trávy není náročné. Před příchodem zimy je však důležité správné zazimování! 

Tráva vyžaduje slunné, popřípadě polostinné stanoviště chráněné před větrem a sušší dobře propustnou zeminu obohacenou o kompost a trochu písku. Na dno jámy pro výsadbu můžete také dát drenážní vrstvu ze štěrku nebo kačírku, která odvete přebytečnou vlhkost od kořenů. 

shutterstock_2188168179.jpg

pampová tráva v zimě
Zdroj: 
Shutterstock
Rostlinu zalévejte jen v době vegetace. V zimních měsících je nutné pampovou trávu udržet v suchu. 

Před příchodem zimy odstraňte všechny květy, kořeny přikryjte suchým listím, chvojím nebo netkanou textilií a listy svažte k sobě, aby se do trsu nedostala voda. Na jaře rostlinu odkryjte a listy seřízněte zhruba 30 cm nad zemí. 

S hnojením to nepřehánějte! Živiny stačí rostlině dodat jen na jaře. Tedy v době, kdy vytváří nové výhonky. Vhodné je hnojivo na trvalky nebo kopřivový zákvas, který si velmi jednoduše na jaře připravíte z mladých kopřiv.

Tip: Pyšní se vaši sousedé vzrostlou pampovou trávou s nádherným a huňatým květenstvím? Poproste je o oddělení části trsu od mateřské rostliny. Snadno tak získáte novou rostlinu a budete mít jistotu, že rostlina bude krásná. 

Zdroje:

  • https://zahradkaruvrok.cz/2020/04/pampova-trava-je-impozantni-trvalka/
  • https://m.magazinplus.cz/bydleni/1389-pampova-trava-je-idealni-dekoraci-ktera-ozdobi-vas-byt-nejen-na-podzim-pri-dobre-peci-vydrzi-i-tri-roky.html
  • https://www.magazinzahrada.cz/neprehlednutelna-pampova-trava-cortaderia-selloana/
  • https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/74-pampova-trava-jak-predejit-zklamani
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pampova-trava-poroste-i-ve-vasi-zahrade-nebojte-se-ji