Jste zde

Grilparáda: Tady jsou tipy a triky, jak správně na grilování masa!

maso na grilu Zdroj: Bigstockphoto
Griluju špatně, ale rád. Přesně to by o sobě mohl říct nejspíš každý druhý Čech. Jen co jsme do jisté míry vyměnili špekáčky z ohně za maso z grilu, začali jsme dělat chyby. Jaké jsou ty nejčastější při přípravě masa a jak to dělat správně?

23. 7. 2022

Jestli před grilováním maso nasolíte a rozhodně při tom solí nešetříte, nejspíš si pak při grilovačce „pochutnáte“ na jeho mokrém povrchu. Vodu sem totiž sůl dostává a už se jí pak nelze zbavit. Ve výsledku nikdy nevznikne křupavá vrstvička, která dělá z plátku masa luxusní gastronomický zážitek. Nejhorší hřích už tedy známe, pojďme se podívat dál.

Otázka marinády je otázka masa

Některé marinády se hodí speciálně na konkrétní druh masa, ale na tom se obvykle příliš zkazit nedá. Horší je to s délkou marinování, tenhle čas totiž hodně podceňujeme. Maso pak není tak vynikající, jak by mohlo být. 

bigstock-182184502.jpg

grilované špízy
Zdroj: 
Bigstockphoto
Maso před grilováním nesolte. Místo křupavé kůrky bude na povrchu "blátíčko".

Zatímco někde se dozvíte, že každé maso by mělo v marinádě „ležet“ aspoň 24 hodin, realita je trochu jiná. Kuřecímu masu například stačí hodina, rybám dokonce jen 30 minut.

Časově náročnější už je pak marinování vepřového masa, které vyžaduje minimálně 2 hodiny a maximálně 12 hodin. Oněch 24 hodin by si v marinádě mělo poležet hovězí a zvěřina dokonce chutná nejlépe až po 48 hodinách marinování.

Zmražené maso a neosušení: Prohřešky, které se neodpouštějí

Když si z obchodu přinesete maso, které půjde brzo na gril, nejspíš bude zmražené, pokud nebylo uchováváno jen v chladu. A takové maso je třeba nechat pořádně rozmrazit – nakládat ho do marinády by vás nemělo ani napadnout, a to ani v případě, že by bylo třeba už třeba zmrzlé jen uprostřed. Nechte ho ideálně 12 hodin v chladu a teprve potom se pusťte do marinování.

Než dáte maso (ale i jakoukoli jinou dobrotu) na gril, nezapomeňte na důkladné osušení. Přebytečná voda by ubírala lahůdkám na chuti. Rozhodně také nenechte tuk z masa stékat na žhavé uhlí, to by se totiž vznítilo a ve finále byste mohli maso pořádně spálit. Aby k tomu nedošlo, zabalte maso do alobalu nebo ho častěji obracejte.

bigstock-138445541.jpg

grilování na zahradě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pozor na to, abyste maso nenechali v marinádě naložené příliš dlouho. Pak si o křupavé kůrce můžete nechat jenom zdát.

  • Délku grilování Češi obvykle považují za intuitivní, ale pozor, i tady platí jistá pravidla. Nejkratší dobu grilování pochopitelně vyžaduje zelenina, rybám stačí zhruba 15 minut, hovězí a vepřové maso potřebuje k dokonalosti 20-30 minut a asi 45 minut trvá grilování kuřecích stehen.
  • Do masa se nepíchá! Jednou provždy. Ono píchání vidličkou nebo nožem a zjišťování míry upečení je tím nejlepším způsobem, jak nechat vytéct šťávu a jíst potom suché maso, které chuťově ztrácí na kvalitě. 
  • Maso by nemělo být silnější než dva centimetry. Silnější plátky se totiž hůř propékají a mohlo by se snadno stát, že než upečete vnitřek, vnějšek už bude „mít to nejlepší za sebou“.

Nedělejte zbytečné chyby. Vychutnejte si dokonalé maso!

Ať už se chystáte „hodit“ na gril jakékoli maso, nedělejte zbytečné chyby, které mu uberou na kvalitě a chuti. Grilování sice vypadá tak jednoduše, že se do něj pouští i muži, kteří se jinak o přípravy jídel drží dál, ale má svá pravidla. Držte se jich. A dobrou chuť!

Zdroje:

  • https://itesco.cz/hello/clanek/13-nestastnych-chyb-ktere-delate-pri-grilovani-i-vy/28251/
  • https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/10-nejcastejsich-chyb-pri-grilovani-delate-je-take.html
  • https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/nejvetsi-chyby-pri-grilovani-40398729
  • https://www.prostreno.cz/krok-za-krokem/clanky/30793/Nejcastejsi-chyby-pri-grilovani