Jste zde

Proměňte balkon v království: Může být zahradou i útulnou letní kanceláří

zelené křeslo na balkoně Zdroj: Bigstockphoto
Nebydlíte v domě se zahrádkou, ale rádi trávíte čas venku, milujete posezení na sluníčku nebo teplé letní večery při víně? Pokud máte balkón, máte vyhráno. Na něm se totiž dá dělat hodně věcí – od relaxace přes pěstování až po grilování.

19. 6. 2022

Balkón je skvělým kompromisem, když už nemůžete mít zahrádku u domu nebo v zahrádkářské kolonii. I ten nejmenší se dá využít minimálně k vytvoření příjemného koutku a posezení. A čím je balkón větší, tím krásnější kouzla se na něm mohou odehrávat.

Jak vytvořit dokonale útulný koutek

Od jara do podzimu snad většina z nás ráda tráví čas venku, a to nejen aktivně. Hledáme parky, v nichž bychom mohli rozložit deku a pobýt na čerstvém vzduchu, i lavičky, na kterých se dá posedět třeba s dobrou knihou. Obyvatelé bytu s balkónem mají o takové místo postaráno. 

Stačí i ten nejobyčejnější nábytek, ale čím jste náročnější, tím odvážnější může vaše sezení být. Kromě plastové klasiky a dřevěného venkovního nábytku je teď v módě nábytek z palet – a pozor, nemusíte nutně vyrábět ohromné sedací soupravy. Klidně stačí jen dvě malá křesílka a stolek. 

bigstock-home-office-on-the-terrace-cl-153675830.jpg

nábytek na balkon z tmavého dřeva
Zdroj: 
Bigstockphoto
V létě můžete balkon proměnit v příjemný letní home office - jen pozor na to, aby vám slunko nesvítilo do displeje.

Pro větší romantiky nebo požitkáře je tu pak například závěsné křeslo, které stačí umně připevnit ke stropu balkónu. Houpání uklidňuje a vy se o tom můžete snadno přesvědčit.

Grilovačka!

Balkón sice obvykle není prostor vhodný pro partu přátel, ale ve dvou si tu malou skromnou grilovačku můžete užít. Stačí k tomu to zmíněné posezení a maličký gril, který je dnes už běžně k dostání. Nemějte obavy, gril vám rozhodně nemusí zabrat polovinu balkónu. Vychutnejte si tak svoje milované dobroty společně s dobrým vínem nebo řádně vychlazeným pivem, kdykoli budete chtít a bude vám přát počasí.

Přece jen můžete mít zahrádku!

Milujete chuť poctivě vypěstované zeleniny, která neprochází žádným chemickým ošetřením a veškerá manipulace s ní je citlivá, protože je vaše? Každý, kdo ochutnal rajčata ze zahrady, by je nejradši měl i doma. Jde to. A nejen s rajčátky. Pěstovat se dá spousta druhů zeleniny i drobnějšího ovoce, třeba maliny, borůvky, ostružiny, rybíz nebo angrešt. To nejlepší, co jste možná v dětství zobali u babičky na vesnici, najednou budete mít doma – klidně i uprostřed města.

bigstock-growing-tomatoes-on-the-terrac-65578192.jpg

rajčata na balkoně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Tohle už je extrémní příklad balkonového pěstitelství. Většina z nás si vystačí s několika truhlíky s jahodami.

Kromě ovoce a zeleniny se nebojte ani rozjet ve velkém pěstování bylinek. Ty se nakonec totiž hodí nejen do kuchyně, tedy do vašich už tak chutných pokrmů, ale také do domácí „lékárničky“. Jen si představte, že si budete i v zimě moci udělat odvar ze sušených bylinek, který vás zklidní, urovná pocuchané nervy nebo uleví od bolesti zubů. 

Užijte si volné chvilky na balkóně

Nemusíte mít dům se zahradou, abyste se mohli po příchodu z práce slunit venku nebo sklízet úrodu. Stačí k tomu i balkón, a když si ho přizpůsobíte k obrazu svému, bude vám jistě dělat radost. Prověřeno!

Zdroj:

  • https://www.prozeny.cz/clanek/balkon-pro-letosni-sezonu-jak-do-maxima-vyuzit-i-maly-prostor-co-dat-na-podlahu-a-co-s-rostlinami-78740
  • https://www.fexi.cz/blog/10-1-zpusob-vyuziti-balkonu/
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/nejlepsi-napady-pro-male-balkony-inspirujte-se-v-galerii
  • https://www.flora-kvetiny.cz/o-kvetinach/tipy-jak-vyuzit-vas-mini-balkon-na-maximum?currency=USD