Jste zde

Frézie: Něžné a voňavé krásky jsou výzvou i pro opravdu zkušené pěstitele

barevné frézie Zdroj: Shutterstock
Provoní celou místnost a na zahradě udělají velkou parádu. Pojďte si společně s námi vypěstovat frézie! Něžné krásky, jejichž pěstování vyžaduje již nějaké znalosti a zkušenosti.

8. 2. 2023

Frézie, jinak také Kapské konvalinky, jsou oblíbené jarní květiny původem z jižní Afriky, které už z dálky poznáte podle výrazné vůně. Dorůstají do výšky 30 až 70 cm a lze je pěstovat doma v květináči, na balkoně v truhlíku i venku na záhonu. Jejich pěstování je ale poměrně náročné i pro zkušené pěstitele. My vám však dáme zaručené tipy jak to zvládnout. 

shutterstock_1920778352.jpg

barevné frézie
Zdroj: 
Shutterstock
Frézie mohou mít mnoho různých barev a jeden květní stvol může nést až 12 květů.

Při pěstování venku dávejte pozor na mráz

Frézie patří mezi hlíznaté rostliny, které se vysazují v druhé polovině května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Vyžadují teplé, slunné a chráněné staviště s dobře propustnou, vzdušnou a humózní půdou, kterou je nutné udržovat stále mírně vlhkou. Nikoliv však přemokřenou! Hlízy se sázejí asi do pěticentimetrové hloubky špičkou nahoru.

shutterstock_1038346318.jpg

svatební bílá frézie
Zdroj: 
Shutterstock
Bílé frézie jsou oblíbenou součástí svatebních kytic. 

Jakmile nasadí poupata, je nutné rostlinu pravidelně přihnojovat tekutým hnojivem s nízkým obsahem solí a zalévat odstátou nebo dešťovou vodou. V letních měsících je rostlinu potřeba trochu přistínit a listy frézií rosit, aby neoschly. 

Po odkvětu frézií je nutné omezit zálivku a hlízy opatrně vyjmout ze země. Nejsou totiž mrazuvzdorné a přes zimu je nutné hlízy skladovat v suchu při pokojové teplotě. 

shutterstock_1076246300.jpg

pěstování frézií
Zdroj: 
Shutterstock
Frézie jsou velmi náročné na pěstování a navíc často trpí poruchami růstu a nejrůznějšími nemocemi. 

V interiéru jim dopřejte světlé stanoviště

Pěstování frézií v domácích podmínkách je o dost složitější. Ke zdárnému růstu totiž potřebují dostatek světla. Ideální tak bude umístit rostlinu přímo na okenní parapet. 

Hlízy můžete sázet už v lednu do dobře propustného substrátu bohatého na živiny. Dokud však nenasadí poupata, je vhodné květináč ponechat v chladnější místnosti. Rostlinu pravidelně hnojte a zalévejte tak, aby substrát byl stále mírně vlhký.

Ve váze vydrží až tři týdny

Frézie obvykle kvetou od července do září a jejich květy vydrží dlouho krásné nejen na zahradě, ale i doma ve váze. Velmi důležité je však dodržet určitá pravidla, která zajistí jejich delší životnost. 

Řezaným fréziím seřízněte alespoň 3 centimetry stonku a umístěte je do čisté vydezinfikované vázy. Řez veďte šikmo a proveďte ho pod tekoucí vodou, aby se stonek hned nezatáhl. Květinám dopřejte studenou vodu a nikdy je nedávejte do blízkosti topení nebo do blízkosti mísy s ovocem. Vodu pravidelně měňte a vždy ji obohaťte o výživu pro řezané květiny. 

Tip: K fréziím do vázy přidejte pár lžiček cukru, který dodá výživu, a trochu citronové šťávy, která vázu vydezinfikuje. 

Zdroje: 

  • https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-frezie.html
  • https://www.kvetinyonline.cz/magazin/venujte-freziim-tu-spravnou-peci-odmeni-se-vam.html
  • https://www.kvetinyonline.cz/magazin/pestovani-frezii-doma-i-na-zahradce.html
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-pestovat-frezie-30000323.html
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/frezie-freesia-bila-hlizy-pestovat-na-zahonu-vonne-kvety-kombinace-kytice-20200529.html
  • https://www.narcisy.cz/jak-pestovat/frezie-jak-pestovat-frezie/
  • https://www.jahodarnabrozany.cz/clanky-2/pestovani-frezii-jak-si-tuto-narocnou-krasku-na-zahradce-hyckat/