Jste zde

Statice: Ukrajinská kráska vyniká barevnými kvítky a je skvělá do suchých vazeb

sušená statice Zdroj: Shutterstock
Slyšeli jste někdy o statici? Pokud ne, pak prozradíme, že tahle kráska má jednu skvělou vlastnost – její barva zůstává sytá a svěží i po usušení, takže se skvěle hodí do suchých vazeb a květinových dekorací.

27. 7. 2022

Statice k nám doputovala z Ukrajiny a Bulharska a řadí se do čeledi olověncovitých. Rostlinka, které se v našich podmínkách neřekne jinak, než limonka, tvoří trsy poseté drobnými pestrobarevnými kvítky. Mezi staticemi najdeme jak vytrvalé, tak i jednoleté druhy, které ale mají společného jmenovatele – jejich pěstování zvládnou i naprostí začátečníci.

shutterstock_1146333134.jpg

statice v kornoutku
Zdroj: 
Shutterstock
Statici určenou pro sklizeň k usušení ze záhonu stáhněte v průběhu srpna.

Jak si vypěstovat limonku?

Staticím se nejlépe daří na vápenitých a dobře propustných půdách s dostatečným množstvím živin. Aby dokázaly tvořit bohaté a pestrobarevné trsy květů, potřebují teplé a chráněné stanoviště na přímém slunci. Vysévat ze semínek je můžete v dubnu až květnu přímo do půdy venku, nebo v březnu do pařeniště. 

Pokud sázíte limonky do květináče nebo obdobné nádoby, pamatujte, že do jedné nádoby je třeba zasít pouze jedno semeno, protože kořenový systém květiny je poměrně velký. Semena nemusíte sázet hluboko, obvykle je stačí jen trochu posypat nahoře vhodnou zeminou. Nezapomeňte půdu pravidelně vlhčit a zhruba po deseti dnech už můžete pozorovat první výhonky

shutterstock_2065486394.jpg

statice k usušení
Zdroj: 
Shutterstock
Aby se květy při sušení nevyšisovaly, sušte statici ve stínu.

Péče, sklizeň a sušení

Statice patří mezi nenáročné rostlinky, jejichž pěstování zvládnou i začátečníci bez předchozích zkušeností. Limonku není potřeba často zalívat, protože dokáže vcelku obstojně přijímat vlhkost z deště a noční rosy. Pokud by měla rostlinka přece jen vláhy málo, upozorní vás na tuhle skutečnosti povislými spodními listy. 

Rostlinu také není potřeba často hnojit. Obvykle stačí, když ji pohnojíte v období výsadby vhodným minerálním hnojivem. Pokud by byla půda extrémně chudá na hnojiva, pak můžete hnojení opakovat jednou za dva týdny tekutým hnojivem. 

K sušení se sbírají stvoly statice a to zejména během měsíce srpna. Statici řežte dopoledne nebo navečer, dříve než padne rosa a rostliny určené k sušení nikdy nesklízejte po dešti! Dobře by neproschly a mohly by začít plesnivět. 

Jednotlivé rostliny sušte ve stínu zavěšené květy dolů. Ideálním prostředím je dobře větraná zastíněná půda. Dobré je sušit je ve stínu – ideální je třeba půda s mírným průvanem. 

Během sušení květy pravidelně obracejte a chraňte je před přímými slunečními paprsky, které by mohly barvu „vyšisovat“ a ve vazbě už by limonka nepůsobila tak hezky. Pokud během sušení nenaděláte zbytečné chyby, pak si svůj tvar a barvu statice udrží minimálně jeden rok. 

Použité zdroje:

  • https://zahradaweb.cz/choroby-a-skudci-statice-tatarika-limonium-spp/
  • https://sazenicka.cz/pestovani-statice/
  • https://www.obyvat.cz/statice-pestovani/