Jste zde

Jak se zbavit mravenců: Pomůže křída, strouhanka i skořice

mravenec lesní Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nastěhovali se k vám domů mravenci? Máme pro vás několik zaručených tipů a triků, které mravence spolehlivě odpudí a zařídí, aby se u vás už znovu neobjevili.

12. 2. 2021

Mravenci patří mezi nezvané hosty, se kterými se v domácnosti setkáváme velmi často. Zatímco na podzim vás pravděpodobně potrápí rezaví faraoni, kteří se u vás doma chtějí ohřát, na začátku jara vás svou návštěvou naopak “potěší” mravenec obecný, který u vás doma hledá nejen teplo, ale i dostatek potravy.

bigstock-red-ants-are-looking-for-food-393807053.jpg

rezavý mravenec
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
S příchodem prvních jarních dnů myslete i na ochranu domu před mravenci. Do oken instalujte sítě proti hmyzu, ucpěte veškeré díry i skulinky a provoňte váš domov bylinkami, které mravencům příliš nevoní. 

Nedejte mravencům důvod, aby se u vás uhnízdili! 

Mravenci mají velmi citlivý a neuvěřitelně vyvinutý čich, díky kterému si cestu za potravou najdou velmi snadno. Nechtěně je přilákat tak není nijak složité. Ba naopak. Velkým lákadlem jsou nejen zbytky jídla, rozsypaný cukr, rozlité tekutiny nebo drobky na kuchyňské lince, ale i špatně uskladněné potraviny. 

Udržujte doma pořádek! 

Čistota, potraviny uskladněné ve vhodných nádobách a dokonale utěsněná okna i dveře jsou tak základní předpoklady toho, aby se u vás doma mravenci nezabydleli. Spolehlivě odradit je však můžete i některými přírodními prostředky, které fungují nejen jako prevence. 

bigstock-apple-cider-vinegar-with-the-m-329194861.jpg

jablečný ocet
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Ocet můžete využít nejen k pravidelnému úklidu, ale i k odpuzení mravenců, kterým typický octový zápach příliš nevoní. 

Zapomeňte na chemii a vsaďte na přírodu!

Způsobů a prostředků, které pomohou odstranit mravence, je opravdu mnoho. Spolehnout se můžete na profesionály i na nejrůznější chemické návnady a postřiky. Proč si však domov zatěžovat nebezpečnou chemií, když existuje spousta přírodních prostředků, které jsou šetrné nejen k životnímu prostřední, ale i k lidskému zdraví. 

Pod oknem zasaďte aromatické bylinky

Jedním z přírodní způsobů, jak se zbavit mravenců, jsou nejrůznější aromatické bylinky. Jejich výrazná vůně mravence odpudí a váš byt naopak krásně provoní. Vyzkoušet můžete mátu, levanduli, majoránku, bazalku i šalvěj

Aromatické bylinky můžete zasadit přímo na záhon pod okny nebo do truhlíku, který umístíte na okenní parapet. Účinnou zbraní jsou však i lněné pytlíky naplněné sušenými bylinkami a rozmístěné po domácnosti. 

Do škvír zasuňte bobkový list

Mravenčímu čichu nevoní ani koření, které najdete v každé domácnosti. Skvěle funguje skořice rozsypaná po domě, pár listů bobkového listu ve spíži i hřebíček nasypaný kolem vstupních prostor. 

Odřízněte je od potravy! 

Do mravenčích cestiček nasypte mouku, strouhanku, pálivou papriku nebo prášek do pečiva. Vytvoříte jim tak nepřekonatelnou bariéru, díky které se nedostanou k potravě.

bigstock-white-chalk-sample-on-a-black-376094542.jpg

čára křídou
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
U vstupních dveří a okolo oken namalujte silné čáry bílou křídou. Uhličitan vápenatý, který křída obsahuje, mravence odpudí. 

Skvělou zbraní je i obyčejná oboustranná lepicí páska, které se mravenci buď vyhnou, nebo se na ni nalepí. 

Vyrobte si účinný postřik

Citlivý čich mravenců můžete potrápit i vůní citrusů, ze kterých si během chvíle vyrobíte levný a hlavně účinný postřik. Svěží vůně po celém domě je pak už jen příjemný bonus. 

K přípravě postřiku můžete využít šťávu z citronu nebo z pomeranče, kterou smícháte s vodou ve stejném poměru. Roztokem naplňte rozprašovač a postříkejte s ním všechny mravenčí úkryty a místa, kterými se mravenci dostávají do vaší domácnosti. 

Nalákejte je na sladké

Mravenců se snadno zbavíte i lstí v podobě sladké návnady. Výborně fungují nejen kvasnice s medem, ze kterých jim připravíte neodolatelnou, avšak smrtící pochoutku, ale i houbička na nádobí nasáklá sladkou tekutinou, kterou jim postavíte přímo do cesty. Jakmile si mravenci do houbičky nalezou, jednoduše ji zlikvidujte.