5. 10. 2024
Většina z nás má nejspíš ve sprše jednoduchou baterii a hadici s hlavicí pěkně do ruky, případně ještě hlavovou sprchu. Taky fajn, ale může to být i mnohem lepší. Sprchový panel si většinou vybírá ten, kdo si chce užít hydromasáž v celé její parádě. Pokud i vy toužíte po prvotřídní masáži vodou, čtěte dál.
Co je sprchový panel a v čem vyniká?
Sprchový panel je vychytávka do sprchy, která zajistí, aby se k vám dostala voda v nejrůznější formě a intenzitě.
Tahle vychytávka může být úplně jednoduchá – nabídne baterii s možností regulace teploty, přepínač mezi ruční a hlavovou sprchou. V moderních koupelnách hrají prim složitější panely, které disponují nejen termostatickou baterií, ale taky masážními tryskami a několika režimy proudu vody (slabý, silný, pulzující).
Skvělý je třeba tropický déšť a od věci není mlha – ta je naprosto perfektní pro aromaterapii (při přidání éterického oleje) a k hydrataci kůže. Jemně vystřikující voda z malých otvorů v panelu vám ukáže, co je to požitek, relaxace a osvěžení.
Kromě toho je řada panelů obohacená i o zabudované LED osvětlení, které taky nadělá ohromnou a efektní parádu, nebo o integrované reproduktory s rádiem a Bluetooth technologií, takže si na telefonu nebo tabletu stačí navolit oblíbenou hudbu a „koupelnová party“ může začít.
Pokud máte doma děti, určitě oceníte i dětskou pojistku, se kterou se u panelů ve spoustě případů počítá. Žádné opaření vašim ratolestem tedy hrozit nemusí.
Zaostřeno na materiály a design
Pokud zrovna plánujete rekonstrukci koupelny a opravdu si nechodíte do sprchy jen „odbýt do nejnutnější“, o sprchovém panelu zauvažujte. Kromě toho, že voda jeho prostřednictvím pohladí (nebo zmasíruje) tělo i duši, je sprchový panel taky bezva designovým kouskem. Jen musíte při výběru hledět na to, aby do stylu vaší koupelny dokonale zapadl.
Velký rozdíl v designu, ale samozřejmě i funkčnosti a životnosti, tkví například v použitých materiálech. Nejčastěji se setkáváme s těmito dvěma:
- Nerezová ocel – častěji používaný materiál, vyznačuje se moderním vzhledem, odolává korozi, snadno se udržuje, je ale dražší a může ztratit svůj lesk (zmatní), dokonce ho můžete při neopatrnosti poškrábat
- Hliník – oproti nerezové oceli lehčí a levnější materiál, odolává korozi, ale může časem deformovat
- Tvrzené sklo – sprchový panel z tvrzeného skla (například v kombinaci s ocelí) působí až luxusním dojmem, je odolný vůči poškrábání a snadno se udržuje; jeho instalace je složitější kvůli hmotnosti panelu a nevýhodou bývá i vyšší pořizovací cena
- Plast – sprchový panel z plastu je sice ekonomicky úspornou volbou a taky se s ním snadno manipuluje, nicméně na pohled nepůsobí tak velkolepým dojmem, je náchylný k mechanickému poškození, časem ztrácí barvu a lesk a může u něj dojít k deformitám a popraskání
Samostatný, nebo integrovaný sprchový panel?
Při pokukování po sprchovém panelu narazíte na dva základní druhy provedení – můžete mít samostatný, nebo integrovaný. Obě řešení mají svoje klady a zápory.
Samostatný sprchový panel se snadno přemisťuje a v případě potřeby vyměňuje. Jeho design záleží jen na vás. Oproti tomu u integrovaného sprchového panelu si nevyberete. Kompaktní řešení společně s celým sprchovým koutem vypadá krásně jednotně, ale panel tak jednoduše nevyměníte a pevně daný je i jeho vzhled – zkrátka si kupujete celek.
Na co se při výběru sprchového panelu zaměřit?
Kromě samotných materiálů, ze kterého je sprchový panel vyrobený, určitě hleďte na to, aby se vám podařilo udržet jednotný vizuální styl s dalšími prvky ve vaší koupelně – znamená to pohlídat si barvu nebo odstín panelu, stejně jako oblé, nebo naopak ostré tvary a celkový design – například moderní, nebo vintage.
Práci vám může usnadnit nalezení kompletních sprchových programů, které za vás už poskládali odborníci v koupelnových studiích.
Pozor na správné umístění
Když si zvolíte sprchový panel s hydromasážními tryskami, myslete na to, že nejpříjemnější je masáž těch nejzatěžovanějších partií, což jsou ramena, záda a hýždě. Pokud vás v domácnosti žije víc a dělí vás spousta výškových centimetrů, je potřeba panel chytře umístit tak, aby posloužil každému.
Jak je to se spotřebou vody?
Spotřeby vody se lidi často bojí hlavně v souvislosti s hydromasážními tryskami. Tam ale problém nebývá – panely už běžně mívají regulátory vody, takže jí sice spotřebujete víc než při běžném rychlém sprchování, ale zase ne tolik, kolik byste spotřebovali třeba na koupel ve vaně.
O něco složitější je to se spotřebou vody v případě mlhy nebo tropického deště – v obou režimech totiž dokážeme postát mnohem déle než před masážními tryskami. Tam může spotřeba vody překvapit, ale když si tuhle proceduru nebudete dopřávat každý den, nejspíš vás to nezruinuje.
Přejeme příjemné chvíle ve společnosti vody, ať už si vyberete jakkoli!
Použité zdroje:
- https://www.akoupelnyatopeni.cz/jak-vybrat-spchovy-masazni-panel-px263425#integrovany
- https://www.heureka.cz/a/jak-vybrat-sprchu-a-sprchovy-panel-c2940-20969/