Jste zde

Vatové tyčinky: Jsou pro čištění uší nevhodné? Někteří „experti“ je nahrazují i hřebíkem!

čištění uší Zdroj: Shutterstock
O vatových tyčinkách, primárně určených k čištění uší, koluje mnoho mýtů. Opravdu jsou nebezpečné nejen pro lidi, ale taky obyvatelé moří a oceánů? Podívali jsme se téhle problematice na kloub.

8. 8. 2024

Ekologie a jednorázové plasty – to je nekonečný příběh. Taky se k vám dostaly šokující snímky mořských koníků obmotaných okolo vatových tyčinek do uší? Anebo rybek, které měly plná bříška plastových tyčinek? 

Zatímco jeden tábor pohlíží na brčka, míchátka nebo právě plastové tyčinky určené k čištění uší jako na absolutní zlo, druhý tábor je ve svých tvrzeních poněkud střízlivější. 

Někteří vědci naopak tvrdí, že nejrůznější náhražky a alternativy jednorázových plastů jsou pro přírodu, potažmo naši planetu daleko větší zátěží. Také jejich uhlíková stopa je mnohem vyšší a výrobky jsou pro konečné zákazníky o dost dražší.

Přečtěte si také: Nejčastější chyby při třídění odpadu: O co, že je děláte taky!

shutterstock_157626158.jpg

uchoštoury
Zdroj: 
Shutterstock
Klasické vatové tyčinky jsou pro čištění uší naprosto nevhodné.

Mohlo by vás zajímat: Zákaz výroby a prodeje jednorázových plastů začal v Česku platit v červenci roku 2021. Například plast v tyčinkách do uší je nahrazený papírem. Jeho spotřeba a výroba je mnohem dražší než v případě plastových tyčinek!

„Vatové tyčinky jsou nebezpečné“

Tenká vrstva ušního mazu je velice důležitá pro ochranu před nečistotami a bakteriemi, a to zejména v případě ušního bubínku. Uši proto stačí čistit zhruba jedenkrát týdně. Odborníci ale doporučují zcela jinou očistu než tu, ve které hrají hlavní úlohu právě vatové tyčinky. 

Ucho člověka není uzpůsobeno k tomu, abychom do něj cokoliv strkali. A nejde jen o vatové tyčinky. Podle diskuzí na internetu a sociálních sítích mezi námi žijí takoví „experti“, kteří si čistí uši párátkem, hřebíkem nebo dokonce šroubovákem, před čímž důrazně varujeme!

Jaký je tedy správný postup pro čištění uší?

Odborníci doporučují čistit uši s pomocí speciálních sprejů nebo olejů, které ušní maz změkčí, a ten pak snadno vyteče. K dočištění pak můžete použít speciálně tvarované tyčinky s bezpečnostní zónou, které svým tvarem zabraňují jejich průniku hlouběji do ucha.

Mohlo by vás zajímat: Hračky do vany jsou plné plísní a bakterií: Pomůže tavná pistole nebo jedlá soda

Použité zdroje:

  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/14479-vatove-tycinky-myty
  • https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/pro-cisteni-usi-jsou-idealni-vatove-tycinky-aneb-nejvetsi-myty-o-sluchu.A100223_215639_zdravi_bad
  • https://refresher.cz/122405-V-Cesku-dnes-zacal-platit-zakaz-vyroby-a-prodeje-jednorazovych-plastovych-priboru-ci-brcek
  • https://www.tyden.cz/rubriky/veda/planeta-zeme/zakaz-plastu-je-klicovy-mohl-byt-ale-i-prisnejsi-rikaji-ekologove_507459.html