Jste zde

Domácí balzámy na rty: Za pár minut, z domácích surovin a snadno

balzámy na rty v tužkách Zdroj: Shutterstock
Trápí vás suché a popraskané rty nebo marně přemýšlíte, čím obdarovat sestru, maminku, či kamarádku? Máme pro vás tip na skvělý DIY dárek v podobě vlastnoručně vyrobeného balzámu na rty!

17. 1. 2023

Jeho výroba vám nezabere více než pár minut a výsledek bude i přesto dokonalý. Navíc budete bezpečně vědět, co je uvnitř tohohle nepostradatelného společníka a jeho složení můžete přizpůsobovat aktuálním potřebám i náladě.

Balzám s mangovým máslem

Pro výrobu tohoto voňavého balzámu budete potřebovat včelí vosk. Ten seženete ve formě bloků, pelet i mezistěn. Surovinu před upotřebením natrhejte na menší kousky. To pro to, aby se rychleji rozpouštěla. Určitě ale nepoužívejte struhadlo, vosk se z něj velice špatně dostává

Potřebovat budete:

Jak na to:

Vosk natrhejte a nechte rozpustit společně s mangovým máslem. Po rozpuštění do něj vmíchejte mandlový olej, důkladně promíchejte a nalijte do čistých a prázdných obalů od starých jeleních lojů nebo balzámů. 

shutterstock_769605133.jpg

bílé balzámy na rty
Zdroj: 
Shutterstock
Balzámy na rty nemusíte kupovat, můžete si je poměrně snadno a levně vyrobit.

Náš tip: Chcete, aby balzám hezky voněl? Kápněte k němu několik (4 až 5) kapek esenciálního oleje. Skvěle se hodí třeba lemongrass, mandarinka, vanilka neno grep.

Rakytníkový šlehaný balzám na rty

Voňavý balzám na rty s pečujícími vlastnostmi snadno vyrobíte i bez použití včelího vosku. Hlavní roli v tomhle receptu sehrávají nejrůznější oleje, které seženete v bio i nebio kvalitě. Můžete je objednat na internetu či koupit v drogeriích nebo ve větších supermarketech.

Potřebovat budete:

 • 4 lžíce makadamového oleje
 • 4 lžíce kokosového oleje (ztuhlého)
 • 2 lžíce arganového oleje
 • 1 lžíce rakytníkového oleje
 • 4 lžíce růžové vody

Jak na to:

Jako první si připravte vodní lázeň, ve které necháte smísit makadamový, arganový, kokosový i rakytníkový olej. Oleje důkladně promíchejte a směs nechte vychladit v lednici

Krátce rozmixujte ručním nebo elektrickým šlehačem na nejnižší otáčky a postupně přidávejte růžovou vodu. Šlehejte tak dlouho, dokud se všechny části propojí. Poté plňte do připravených nádob. Uchovávejte v lednici. 

shutterstock_1779887006.jpg

domácí balzámy na rty
Zdroj: 
Shutterstock
Vůni balzámu na rty můžete doladit pomocí esenciálních olejíčků.

Barevný jelení lůj s bambuckým máslem

Pokud máte doma starou kosmetiku, určitě ji nevyhazujte. Například zbytek oblíbené rtěnky totiž můžete dost dobře využít k přípravě následujícího jeleního loje, který se může pochlubit skvělými hydratačními a pečujícími vlastnostmi. 

Potřebovat budete:

 • 1 lžičku bambuckého másla 
 • 1 lžičku olivového oleje 
 • 1 lžičku včelího vosku
 • kousek rtěnky v odstínu, který máte rádi 
 • pár kapek esenciálního oleje
 • uzavíratelnou nádobku na uskladnění

Jak na to?

Ve vodní lázni rozpusťte bambucké máslo, olivový olej a včelí vosk. Odstavte ze sporáku a přidejte kousek rtěnky na obarvení. Pořádně míchejte, dokud se vše nespojí. Nalijte do malých dóz nebo skleniček s víčkem. Nechte vychladnout a ztuhnout. 

Použité zdroje:

 • https://www.tetadrogerie.cz/clanky/krasa/oblicej/jak-si-doma-vyrobit-balzam-na-rty-3-snadne-recept
 • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/11461-darek-pro-kamaradku-maminku
 • https://www.receptyprimanapadu.cz/zdravi/8-receptu-na-prirodni-balzamy-pro-suche-a-popraskane-rty-vyroba-vam-zabere-jen-par-minut/